VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakýs studiosus logicus zlým duchem odnesen jest do vzduchu

Tábor - Předchozí díl přinesl zprávy o selských bouřích roku 1680 z deníku kněze Bartoloměje Michala Zelenky. Působil v Táboře od října 1680 do dubna 1682.

13.7.2013
SDÍLEJ:

TáborFoto: Josef Musil

Tím pro kněze Zelenku věci ohledně selských bouří končí. Je škoda, že o nich nezaznamenal víc. Místo něj to však vyjádřili jiní.
O tom, jak v praxi také mohlo vypadat chování vrchnosti k poddaným, podala oficiální zprávu vyšetřovací komise, když hodnotila činnost Samuela Ignáce de Bois, hejtmana komorního panství Zbiroh:

„Kdo pěší robotu vykonávají při letních dílech, tu s nimi tyransky se zachází, neb jak někdo jen málo se zvedne, chtíc sobě po dlouhém shýbání záda trochu napravit, aneb na stranu poodejít, ihned krutě karabáčováni bývají, až se po zemi válejí, jakož i když kdokoliv co nejmenšího zaviní, tehdy ihned na zámek předvolán a holomkovi poručeno bývá, aby ho karabáčoval. Kterýž hroznými tlustými karabáči nelítostivě ty ubohé lidi mlátívá, až ihned padnou, jakž také od podobného ukrutného výprasku mnohý nevstal, až i umřel. (…) Nelze vypsat, jak jsou ti ubozí poddaní vespolek od purkrabí toho ukrutně sužováni, a kterak je již o všecko připravil."

Provaz na krk

A to museli sedláci zdarma robotovat vlastním nářadím a potahy, mnohde živit na své útraty panský dobytek a vozit zboží z vrchnostenských statků na daleké trhy. Často takové zboží, i nekvalitní, museli odebírat a platit za něj přehnané ceny. Počet robotních dní se oproti časům před třicetiletou válkou značně zvýšil. Stouply také nejrůznější poplatky odváděné státu i vrchnosti. Kde potom brát sílu a čas k práci na vlastním uživení? A do toho inflace a drahota.

Povstání nemělo z vojenského hlediska naději na úspěch. Cíl Lukáše Pakosty, vůdce selských povstalců z Litomyšlska, že provaz na krk je třeba hodit nejdříve pánům, potom hejtmanům a všem oficírům, je z hlediska dobové podmíněnosti pochopitelný, ale jinak utopický. Zvěsti, že českým sedlákům přijede na pomoc francouzské vojsko nebo uherští rebelové, byly jen zvěstmi.

A to obecně povstalci neměli v úmyslu rozbít společenský řád. Chtěli jen navrátit robotní zvyklosti z doby před třicetiletou válkou.
Nicméně přece jen něčeho dosáhli. „V těchto zlých časech je opravdu zapotřebí udržovat sedláky poněkud ve spokojenosti a dobře s nimi zacházet, neboť jsou to koneckonců lidé stejně jako my," napsal císař Leopold I. v dopise Humprechtu Černínovi z Chudenic.

Robotní patent

A tak nakonec právě císař, který 22. března 1680 svým patentem zrušil „mírné" robotní řády z časů před válkou, zakázal poddaným vznášet stížnosti přímo k panovníkovi a vůbec se jakkoliv srocovat, vydal 28. června téhož roku nový patent. Stalo se tak v Pardubicích, kam z Prahy utekl před morem.

Nařídil nejvýše tři dny roboty v týdnu (více jen při sklizních), zakázal šlechtě vybírat od poddaných protiprávně daně, zvyšovat dávky a nutit sedláky ke koupi předražených výrobků. Zároveň požádal vrchnosti, aby se k poddaným chovaly s křesťanskou laskavostí. Rovněž zmírnil povinnosti sedláků při přikázaných cestách s potahem mimo panství a zakázal robotu v neděli a o svátcích, kdy měli poddaní chodit do kostela. Na Moravě robotní patent vstoupil v platnost roku 1713.

A co táborský děkan Zelenka? Ten už si zapisoval jiné záležitosti, které zajisté značně jitřily jeho zbožnost a touhu po příkladném chování farníků všech sociálních vrstev. Značně ho pobouřilo, že jakási jihočeská dceruška vznešeného původu dala své matce facku. Nicméně taktně neuvádí její jméno.

Bude poslední soud

Zachovávaje stejnou diskrétnost píše i o další paní, s jejímž jednáním nesouhlasí: „Jakás baronissa v tomto okršku (u Kraselova) mně povědomá říkává: Vždycky nám pán Bůh to zlořečené obilí dává, což jest po něm; kdyby nám raději peníze dával! Potom nemívala někdy svého chleba do žní nových. Taktéž znám paní, kteráž více cpala psům než svým dětem. Říkávala přečasto: Milejší jest mně toto mé štěně nežli ty moje bestie děti! Odtud přísloví: Chci být raději u paní N. psem nežli synem."

Načež si duchovní se zadostiučiněním zapsal: „Jakýs studiosus logicus za přítomnosti mnohých tomu se dívajících zlým duchem odnesen jest do vzduchu. Běda takového letu!"

Zajímavé je, že se kněz nepodivuje, proč takto bdělá a trestající nebeská spravedlnost neodnesla do vzduchu také všechny kruté biřice a pány. Snad byli darebáci ušetřeni proto, že brzy chtěl Bůh vzít všechno zlo šmahem. To si kněz Zelenka taktéž zapsal: „Devatenáctého července roku 1681. Praví se, že procházejí kolem Litomyšle tři mužové, kteří volají, že za osm let nastane poslední soud."
A tím uzavíráme deník kněze Bartoloměje Michala Zelenky.

Josef Musil

Autor: Redakce

13.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z náklaďáku si odnesl tři kufry nářadí

Ilustrační foto.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

V Sezimově Ústí se stala nehoda s chodcem

Sezimovo Ústí - Nad nedělním ránem, kolem třetí hodiny, vyjížděly všechny složky záchranného systému k vážné dopravní nehodě, která se stala na na E55 v místě výjezdu ze Sezimova Ústí směrem na Planou nad Lužnicí.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Táborsko - ANO Andreje Babiše, které mu na jihu Čech vedla poslankyně Radka Maxová z Tábora, těžko v okrese hledá vážného konkurenta.

Ve zcela obrostlém domě žijí spokojeně již po tři generace

Mladá Vožice – Dům rodiny Slabých budí velkou pozornost. Každý podzim se stává doslova pastvou pro oči: hraje totiž všemi barvami, od zelené přes žlutou až po krvavě rudou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení