Letící hvězda se střetne se Zemí a vznikne muzeum čokolády. Podobně začne procházka zatím virtuálním muzeem čokolády a marcipánu, které by mělo v Táboře vzniknout. Dokumenty k vytvoření procházky včera převzali dva studenti z COP v Sezimově Ústí.


Školní spolupráce
Jedná se o jeden z několika různých projektů Centra odborné přípravy. Škola na podobných akcích pracuje už deset let.
Pod „čokoládový“ projekt se podepíší dva studenti: Jaroslav Exner a Jakub Křižan.
„Bude to asi dost náročné. Máme čas do března, ale zároveň děláme ještě na jiném projektu, a do toho škola,“ zhodnotil Jaroslav Exner s tím, že k počítačům budou muset usednout každý den.
„Práci jsme si nijak nerozdělovali, ale má to několik pater, takže každý uděláme něco. Ještě nám pomůže náš učitel. Na něm bude asi přízemmí část,“ doplnil.
„Nejtěžší bude asi nábytek,“ míní druhý ze studentů Jakub Křižan.


Prvotní nápad
S nápadem vytvořit v Táboře muzeum čokolády a marcipánu přišla Petra Kovandová z Černovic, majitelka ruční výroby čokolády.
„Myšlenka vznikla loni v prosinci. Potom jsme objížděli muzea v různých zemích. Byli jsme třeba v Maďarsku. To muzeum bylo ošklivé, takové špinavé, ale bylo tam narváno. Po cestě domů jsme už vymýšleli, jak bude vypadat naše,“ řekla Kovandová.
Když všechno půjde podle představ projekčního týmu a jeho manažera Lukáše Hůlky, muzeum by v Kotnovské ulici, v domě, kde donedávna sídlil malíř Kristian Kodet, mělo stát do roku 2012.
Skoro devadesát procent investic by mělo jít ze strukturálních fondů Evropské unie v rámci rozvoje cestovního ruchu. To zaručuje, že muzeum bude splňovat všechny potřebné normy, jako například bezbariérový přístup.
„Je to běh na dlouhou trať. Je kolem toho strašně práce a starostí, ale všichni to dělají s velkým nadšením a dost tomu věří,“ řekl Hůlka. „Nikdo ani nechce pomyslet, že by to nemuselo vyjít,“ dodal. Firmě jde hlavně o to, aby muzeum bylo moderní, nadčasové a také akční.


Nejen virtuální
Budoucí hmotné muzeum by mělo být rozděleno do několika hlavních částí.
Samostatný okruh podzemí by mohl v budoucnu navazovat na městské chodby. V rámci muzea ale navíc vznikne peklo, kde se uvaří pekelně dobrá čokoláda. O poschodí výš se návštěvník ponoří do historie čokolády a jejího zpracování od dob Aztéků až po současnost.
„Máme domluvenou spolupráci s táborskou botanickou zahradou, že by nám vytvořili prales, kde by byly živé kakaové boby,“ řekl Hůlka. „Aby každý viděl, jak to fungovalo dřív. Celé to bude za sklem, ve speciálně vytvořeném klimatu,“ prozradil.
K vidění bude i pohyblivý model dopravování čokolády do Evropy.
Součástí muzea se stane i chráněná dílna, v níž bude sladká čokoláda vznikat. Pracovat by tu mělo asi osm zájemců ze Svazu invalidů.
Další nezbytností bude přednáškový sál, s možností pořádání školení a zážitkových seminářů. „Pro návštěvníky by se tu promítal film o historii čokolády, budou tu probíhat ale i živé přednášky,“ vysvětlil manažer týmu Hůlka.
Na své si přijdou nejen lidé, kteří budou chtít polahodit oku a žaludku, ale i ti, kteří zatouží po úlevě svých kloubů. K dispozici jim totiž bude rehabilitační místnost s možností čokoládových zábalů pod dohledem rehabilitační sestry.


Projekční tým
Rozdíl mezi případnou dotací a celkovými náklady na vznik muzea dofinancuje nezisková organizace Kovandovi.
Členy projekčního týmu jsou architekti Vladimír Šlechta a David Johanus. Na společném díle se ale kromě studentů sezimoústecké školy podílí i ředitel COP František Kamlach a vyučující Jaroslav Svoboda a Daniel Krž.

Kristýna Doubková