Podle posledních zpráv by mohl trvat až po dobu tří měsíců, což by se mohlo dotknout také českých cestovních kanceláří, stejně jako loni v lednu, kdy teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.
„Když to srovnám se situací, která nastala loni v lednu, tak tehdy poptávka po Paříži výrazně klesla, ale v druhé polovině roku se opětovně vyprodávaly všechny zájezdy. Paříž je zkrátka jedna z nejzajímavějších destinací na světě. Myslím, že teď lidé budou spíše vyčkávat, jak se situace ještě vyvine. Zatím nemáme žádné indicie, že by panikařili," říká mluvčí CK Čedok Jaroslav Kučera, jehož domovská kancelář v sobotu už jeden zájezd zrušila. Desítky lidí do Francie neodletěly.
Také jednadvacetiletá Eva Opičková si po útocích snaží zachovat chladnou hlavu. Rozhodla se, že do Paříže nakonec poletí. „Máme s přítelem zarezervovaný výlet do Paříže na pět dní. Samozřejmě jsem si v první chvíli říkala, že po takovém útoku nikam nepoletíme, ale po úvaze doufám, že zrovna nás snad žádný příslušník IS nebude chtít zastřelit při procházce zimní Paříží, takže nakonec v lednu poletíme," říká.
Podle další oslovené zástupkyně cestovní kanceláře Comett plus budou stejně další výlety do Paříže vypravované až na jaře, a do té doby snad situace vychladne. „Teď je období, kdy všechny zájezdy na podzim odjely. Mnoho z našich klientů bylo v Paříži naposled v říjnu. Prodej na další období je sice už zahájen, ale bude se rozjíždět až tak v prosinci, lednu a únoru. Prozatím ještě žádné zájemce nemáme," říká za Comett Lenka Tomancová. Také podle její zkušenosti klesá po katastrofě u postižených destinací zájem turistů, ale jen krátkodobě.
Pokud by ale výjimečný stav trval až do jara, Comett by pravděpodobně své zájezdy do Paříže zrušil. „Nemůžeme posílat klienty někam, kde si nic neprohlédnou," míní.
Autor: Veronika Gigalová, Kateřina Šímová