„Hladina Košína už klesá, tak jsme otevřeli jeho výpust, aby z něj voda rychleji odtekla. Meteorologové slibují, že má v příštích dnech mrznout, tak snad se nám to podaří," věří manažer projektu obnovy Jordánu Karel Hotový.

Jakmile bude Košín prázdný, opět se rozběhnou práce na odbahňování a také na dokončení objektů uzávěrů.

Uviděl munici

To, že je Jordán stále velkou atrakcí pro místní, dokládá i to, že láká k procházkám množství pejskařů. Jeden z nich ve středu nahlásil, že ve vypuštěné nádrži zahlédl předmět, který by mohl připomínat granát.

„Policisté se na místo okamžitě dostavili a nález munice potvrdili. Přivolaný pyrotechnik zjistil, že se jednalo o německý ruční granát typu Stielhandgranate vzor 43. Nález pak zajistil a převezl k likvidaci," konstatoval mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Na hledání munice se podílejí také jihočeští pyrotechnici z českobudějovické expozitury Pyrotechnické služby Policie ČR. Velitelem jednotky je Pavel Zikmund, společně s ním slouží Marek Schlauch, David Kabourek, Ladislav Černoch a Radovan Daniel.

Hodně práce mají při bagrování Jordánu, odkud od poloviny loňského května do konce roku odvezli na 60 kilogramů pěchotní munice, 93 ručních granátů a 87 torz zbraní. Letecké pumy při průzkumu ještě nenašli.

Kromě své běžné činnosti 
se věnují i přednáškám 
na školách, letních táborech 
a podobně.

Mezi jejich nejzajímavější loňské akce patří třeba nález 56 min a tří granátů ve Starém Pelhřimově. Objevili je při rekonstrukci starého kravína 
a zřejmě předešli možné tragédii. Většina staré válečné munice na jihu Čech je ruského či amerického původu.