Mráz, zima, sychravo, pak na chvíli teplo a zase pod psa. Takové počasí bez újmy zvládne jen skuteně odolný člověk. Ostatní ulehnou s chřipkou nebo nachlazením.

Poradce v oblasti zdraví Radek Hrib z Veselí nad Lužnicí má na nachlazení důležitou radu: důslednou prevenci. „Prevence a zdravý přístup k životu, kvalitní spánek, dobrá strava, konzumace čisté vody, dostatek slunce, čistého vzduchu, duševního pokoje a radosti z dobře odvedené práce," toto všechno podle něj můžeme podpořit popíjením dobrého bylinkového čaje, který si vybereme podle pomentální indispozice.

Síla vody

Pokud se necítíme dobře, máme rýmu, kašel, jsme unavení a bez energie, máme se zastavit a také přestat léčit jen důsledky a konečně se soustředit na příčiny našeho problému.

Radek Hrib věří v přirozenou sílu vody a za výborný nástroj prevence připomíná staré známé otužování. „S ním je dobré začít v pozdním jaru, zimomřiví už ve vrcholném létě, kdy je voda pro každého přijatelná. Rozhoduje vnitřní postoj v sobě něco změnit, podpořený cílenou pravidelností. Po každém sníženém stupni vody člověk zažívá zvláštní pocit naplnění jak zvenčí, tak vnitřně," naznačuje pocity, které se dostaví.

Studená koupel by neměla být delší než devět minut, protože již po třetí minutě reaguje tělo povrchovým pálením pokožky. „Reakce mohou být zcela individuální, záleží na kondici a naladění jedince. V organismu probíhá vnitřní vychlazení všech orgánů, velkých i malých kloubů, lymfy, krevního oběhu, veškerého svalstva a všech měkkých tkání. Tato reakce trvá až tři hodiny po koupeli, kdy dochází v organismu k blahodárné regeneraci. Je totiž velký rozdíl mezi klasickou sprchou a otužováním v přírodním jezeře nebo řece, v nichž proudí hluboký sloupec studené vody," vysvětluje blahodárné účinky otužovací kúry.

Rozhodně bychom ale při koupeli neměli prochladnout, proto musíme dobře vnímat vlastní pocity. Pokud bychom se na studenou vodu moc necítili, nemáme se nutit.

„Každý by měl naslouchat vlastní intuici a zkušenosti. Poprvé je dobré se spojit s někým zkušeným, úplně nejzajímavější je voda mezi deseti a čtyřmi stupni Celsia, kdy má reakce koupele na organismus největší účinky," říká.

Příčiny nachlazení

Jak si ulevit od nachlazení či už propuklé chřipky? Podle Radka Hriba jde o obsáhlý soubor fakt, který se na stránku nevejde. „Pokaždé je třeba jiná léčba, protože každé onemocnění propuká z jiné slabiny organismu," naznačil.

Horečka a nachlazení může být u jednoho důsledkem oslabení ledvin, u druhého nemoci jater či plic. Můžete být úplně zdraví, a přesto si k vám nemoc cestu najde. Stačí, že jste pracovně přetížení, ve stresu a pod psychickou zátěží.

„Osobní důvody tady hrají také roli, třeba když zemře někdo blízký, ztratíte práci, cítíte se nenaplněný, dochází k určitému psychickému zranění. Samozřejmě se může jednat i o povětrnostní zranění, stane se, že člověk vyjde na procházku, málo se oblékne a profoukne větrem," vysvětluje Radek Hrib atak choroby.

Protože onemocnění dýchacích cest, chřipku nebo nachlazení mohou zapříčinit různé důvody, i způsob léčby je různý. Například i kašel má pokaždé jinou příčinu. „Ve vrcholu infekce jsou antibiotika nezbytná, neopomíjím medicínu. Je tedy třeba nastolit psychologická opatření, změny života a zároveň kvalitní léčbu, která jasně řeší problematiku nemoci. Určité bylinky jsou třeba vhodné na doléčení," dodává k tématu.

Horečka podle něj nemusí být pouze příznakem chřipky, může se za ní schovat například i nemocné slepé střevo. „Někdy je horečka dobrá, je to jasný znak organismu, že se něco děje. Tělo se přes ni chrání a pomáhá si v podstatě samo. V určité fázi dobrý doktor i léčitel nechá horečku projevit, aby si tělo pomohlo samo. V momentě, kdy to ale nepomáhá, se může tělu pomoci třeba zábalem," vysvětluje význam horečky.

Jak na horkost

Radek Hrib má i vlastní recept na to, jak si poradit s vysilující horečkou. Nejde tedy jen o babskou radu, ale o radu poradce v oblasti zdraví, kterou má Radek Hrib vyzkoušenou nejen sám na sobě, ale také na svých dětech.

„Perfektní na sražení horečky je úplně obyčejná nádoba naplněná do tří čtvrtin studenou vodou. Do této vody stačí na tři minuty vnořit nohy, poté vyndat a osušit je, počkat asi minutu a proces ještě dvakrát opakovat. Během čtyřiceti až pětačtyřiceti minut by měla teplota začít klesat."

Péče o imunitu

Dalším důležitým faktorem pro naše zdraví je vlastní imunitní systém. Reklama nás vybízí, že ho máme dostatečně podporovat, stimulovat a posilovat. Ale opravdu to funguje? A můžeme ho donekonečna přepínat? Radek Hrib na to má jasnou odpověď.

„Imunita pracuje úplně na plno a není možné ji donekonečna pobízet. Je to podobné, jako když člověk pracuje na sto procent a jeho vedoucí po něm chce ještě o deset procent více, ale on už je na svém maximu. To je přece nezdravý přístup a pro člověka velice skličující," míní.

Stejné je to prý s dělníkem u pásu, který se snaží na svém postu vydržet alespoň rok. Donekonečna mu ale není možné pás zrychlovat.
„Z člověka by se nemělo ždímat maximum, protože potom můžeme předem předpokládat, že po třech měsících odpadne nebo onemocní. Dokonce mu může hrozit chronické pracovní onemocnění na celý život," upozorňuje Radek Hrib s doporučením „všeho s mírou."

Občas nesouhlasí s medicínou, která podle jeho zkušeností v některých případech není schopna zanalyzovat objektivní stav.

„Organismus má velkou sílu na zrevitalizování vlastních sil, ale je třeba zpomalit a dát mu prostor a klid. Dítě může onemocnět jen proto, že je déle v bazénu. Propukne u něj zánět močových cest, jen kvůli tomu, že má třeba oslabený imunitní systém a ono se po koupání neprohřeje, nebo plave volně a nezahřeje se. To se může stát při koupání během patnácti až dvaceti minut a už večer se projeví potíže s močením," vzkazuje na závěr.

Aktuální nemocnost na Táborsku

Podle lékařky Jitky Luňáčkové, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích, je nemocnost akutních respiračních onemocnění na Táborsku obdobná jako v celém Jihočeském kraji. Hygienici jen registrují mírný vzestup oproti minulému týdnu, a to přibližně o deset procent. O čtyři procenta se zvýšily také komplikace zánětů průdušek a středního ucha a výjimečně se objevují také záněty plic.

„Nemocných je v jižních Čechách nyní 1076 na sto tisíc obyvatel. Jedná se o nemocnost, která odpovídá standardnímu sezónnímu výskytu. Jako původci virových onemocnění jsou prokazovány typy adenovirů a často také smíšené infekty s dalšími bakteriálními či virovými původci," dodává lékařka k současné situaci.

Ta je ve výskytu chřipky zatím celkem klidná, hygienici nezaznamenali její větší šíření, proto je právě teď nejvyšší čas na preventivní opatření, tedy například očkování proti chřipce, které se doporučuje zejména u dětí a u starších nebo oslabených lidí.

„Je důležité, aby lidé s příznaky respiračních nákaz zůstali v domácím léčení a nákazu dále nešířili v pracovních či školních kolektivech," upozorňuje Jitka Luňáčková.

Anketa: Čím se doma léčíte z nachlazení?

Eva Smetanová
66 let, Mladá Vožice

Dělám si čaje s citrónem, jak černé, tak ovocné a sladím si je medem. Když to nepomůže, tak vyrážím rovnou k lékaři. Bylinky nepoužívám, a to už jsem nemarodila pět let.

Milada Vondrová
81 let, Sezimovo Ústí

Piji bylinkové čaje, přidávám si do nich citrón, některé si suším doma, mátu třeba nepěstuji, tak pro tu si chodím do obchodu. Jako prevenci užívám zázvorový čaj, ten je dobrý i na žaludek.

Jaroslava Hrdličková
40 let, Želeč

Na kašel je dle mých zkušeností nejlepší cibulový sirup. Užívám i bylinné čaje, například šípkový. Když mám čas, bylinky si chodím sbírat sama, , některé i pěstuji a suším si je doma.

Martin Mašinda
17 let, Milevsko

Dělám si bylinkové čaje, ale bylinky doma nemáme, takže si spíš kupuji takové ty speciální směsi určené na nachlazení a průdušky. Čaje piju neslazené a někdy si do nich přidávám citrón.

Hana Surá
29 let, Želeč

My doma pijeme preventivně pravou moravskou slivovici. Dětem děláme čaje, bylinkové, ovocné i černé s citrónem a sladíme medem. Mám ráda mátový čaj, vaříme i zázvorový, ale ten mi moc nechutná.

Jaké bylinky je vhodné užívat při nachlazení a kašli

BEZ ČERNÝ

Říká se před bezem smekni! Čaj z květu bezu voní i chutná, ocenit na něm můžeme jeho schopnost vyvolat pocení, které je možné podpořit zábalem. Uvolňuje i hleny a ulevuje při vysokých teplotách.

HEŘMÁNEK
LÉKAŘSKÝ

Uklidňuje podrážděný zažívací trakt, má dezinfekční účinky, vhodný je na kašel ke kloktání a prospívá i při nachlazení. Dětem čaj z heřmánku můžeme dosladit včelím medem.

ŠALVĚJ
LÉKAŘSKÁ

Ta zdraví prospívá všeobecně. Má hojivé, protizánětlivé i dezinfekční účinky a snižuje vylučování potu a sekreci žláz. Působí antibakteriálně a léčí záněty močových cest.

JITROCEL
KOPINATÝ

Jitrocel je vhodný proti úmornému nachlazení. Zlepšuje hlavně odkašlávání. Jitrocelový sirup by neměl chybět v žádné domácnosti. Díky tomu, že je sladký, chutná i dětem.

LÍPA
SRDČITÁ

Lipový květ je klasikou mezi bylinkami na nachlazení. Pomáhá při kašli i rýmě, uvolňuje hleny. Čaj má příjemnou chuť a můžeme ho pít celoročně.

(Zdroj: http://zdravi.e15.cz/).

Autor: Lenka Pospíšilová.