Právě zahrádkářům je určena tato stránka, kterou najdete
v Deníku po celé léto vždy v sobotu. Dnes vám ukážeme pergoly, dalšími tématy budou krmítka, budky, psí boudy, skleníky a pařeniště, jezírka či vodotrysky. Napište nám na adresu vašeho Deníku. Těšíme se!

Pod střechu se vešla celá svatba

Jindřichův Hradec – Loni na podzim členové základní organizace AVZO Břeskáč vybudovali na své sportovní střelnici v Dolním Skrýchově novou pergolu.

Jak říká předseda organizace Jaroslav Beran, pergola slouží nejen jako přístřešek pro nástup střelců před závody, ale také pro posezení s přáteli po výcviku. „Chtěli jsme využít ladem ležící prostor a rozšířit nabídku i pro přilehlou chatovou osadu, kterou provozujeme," pokračuje Beran s tím, že součástí je i krb, vlastní udírna a dále velký gril.

V pergole rádi posedí se sousedy

Český Krumlov – „Je to naprosto úžasná stavba," upozorňovala Kateřina Střelcová z Českého Krumlova na pergolu svého souseda Václava Študlara. A skutečně, dřevěná stavba je dominantou sympatické zahrádky, kterou využívají pro svůj volný čas čtyři rodiny. O kousek dál dokonce stojí další, ještě o něco větší pergola, jež si nechal postavit Študlarův soused. Obyvatelé domu tak mají v letních dnech kde posedět.
„S pergolou mi hodně pomohl kamarád, který dělá truhlařinu. Dal mi ji dohromady," zavzpomínal Václav Študlar, který provozuje kamenictví.
Když je volno, tráví v ní Študlar se svojí rodinou svůj volný čas. „Rádi v ní se sousedy posedíme. Je to příjemné," usmál se sympatický muž, jemuž na vzhledu zahrádky záleží.

Študlarovi bydlí v části města Český Krumlov, kde je poměrně klid. Pohodu může narušovat jen projíždějící vlak. Koleje se nacházejí poměrně blízko.

„Provoz tu ale naštěstí není nijak rušný, takže mi bydlení nedaleko kolejí nevadí," zmínil Václav Študlar.

V budoucnu plánují i barový pult

Strakonice – Libor Fiala (48) ze Strakonic se pro stavbu pergoly rozhodl teprve před pár měsíci. „Pergolu jsme stavěli teprve začátkem června tohoto roku a ani zdaleka jsme tak s jejími úpravami ještě neskončili."

Krov si Libor Fiala nechal postavit od řemeslníků, zbylou práci na pergole ale odvedl sám s pomocí rodiny a přátel. „Krytinu jsme si na střechu pokládali sami, stejně tak se chystáme sami udělat podlahu z kamenů, natřít trámy lakem a udělat dělící příčku."

Základní rysy stavby byly jasné už na začátku, detaily prý ale vznikaly až při stavbě a v plánu je neustálé vylepšování. „Hlavním důvodem výstavby nové pergoly bylo to, že dosud jsme venku seděli jen pod kupovanou kovovou konstrukcí přikrytou plachtou, což nám příliš nevyhovovalo."

Pergola Libora Fialy měří 3,5 x 3,5 metru, je v ní zavedená elektřina a v budoucnu je v plánu i barový pult. „Největší výhodou je, že je zde i ve velkých letních vedrech příjemný chládek a často se zde schází celá rodina." 

Posezení uprostřed moře květin

divit, že takové bydlení jim nikdy k srdci nepřirostlo. Proto si kolem roku 1998 koupili domek v nedaleké obci Čížová, kam se na důchod odstěhovali natrvalo. Je u něj zahrada, a tak manželé začali brzy uvažovat o zahradním posezení.

„Podklady pro to, jak by měla pergola vypadat, jsme dali dohromady sami, ale vlastní stavbu jsme raději svěřili truhlářské firmě. Ta nám připravila základní stavbu a od té doby pergolu a její bezprostřední okolí neustále doplňujeme a vylepšujeme," říká Jana Horažďovská.
Pergole vévodí skládací gril, a když se zde připravují různé dobroty, nemusí jít vždycky jen o maso, voní to až u čížovského nádraží.

„O víkendech se zde scházíme s přáteli, ale velmi často si sem sedneme s manželem, pozoruje přírodu, čteme si nebo se mazlíme se psy," popsala užívání pergoly Jana Horažďovská. Její velkou láskou jsou květiny a je to vidět i na pergole, kterou zdobí vistárie, plamínky, muškáty a další rostliny.

Kamení si na základy nosil sám

Leptač – Na místě, kde dnes v zahradě Pavla Kratochvíla stojí pergola, bývala před pár lety jen kamenná zídka a otevřené ohniště. „Začalo se to měnit v roce 2008, kdy jsem začal nosit kameny do základů. To trvalo nejdéle, pod námi je osm kubíků kamení," vysvětloval Pavel Kratochvíl.

Dřevěnou konstrukci potom se svými kamarády postavil prý za čtrnáct dní. „Na krb jsem si potom sám netroufal, to je práce šikovného zedníka. A ani tomu práce netrvala nijak dlouho, myslím, že za sobotu a neděli měl svou práci hotovou," vzpomínal Pavel Kratochvíl na stavbu pergoly, pod kterou teď se svou manželkou tráví každý letní večer.

Svou pergolu si ale samozřejmě ještě dále vylepšoval. Například sem zavedl elektřinu, můžete tady proto najít i hodiny a samozřejmě si za tmy rozsvítit. A přes léto pergola doslova rozkvétá květinami, které našly své místo na podpěrné zídce hned vedle krbu. Právě ten by chtěl Pavel Kratochvíl ještě vylepšit. „Měl jsem představu, že bych zavedl světlo i do krbu. Mám na to už všechno přichystané a jakmile tohle udělám, bude pergola úplně hotová," uzavřel Pavel Kratochvíl.

Venku slavili synovy narozeniny

Dobrá Voda – Občas se říká, že kovářova kobyla chodí bosa. Staré pořekadlo ale v případě rodiny Maškovy z Dobré Vody neplatí. Postavit si na zahradě pergolu nebyl pro zručného pána domu problém.

„Můj manžel je vyučený truhlář a celou pergolu sám postavil. Máme ji asi tak rok. Celá stavba trvala tři nebo čtyři roky, vždycky jsme kousek po kousku přidávali," vysvětlila Vanda Mašková. „Chvíli ještě trvalo, než jsme si ji zabydleli, máme tady gril, přistavili jsme i skluzavku pro syna," dodala.

Domácí manželova truhlářská práce ušetřila rodině peníze, protože pergola na klíč by stála mnohem více. „Nějaké dřevo jsme měli doma, zbytek jsme koupili. Ale práce je dneska drahá, určitě to takhle vyšlo levněji, než si nechat na zahradě pergolu smontovat," potvrdila Mašková.

Novou pergolu rodina využívá často, nejvíce samozřejmě v létě. Jako ideální místo posloužilo i na narozeninovou oslavu. „Když je pěkně, trávíme tady hodně času. Grilování, rodinné sezení nebo třeba setkání s přáteli. Zrovna minulou sobotu jsme tady slavili synovy narozeniny, přišli mu kamarádi," povyprávěla Vanda Mašková s malým Ondrou na klíně.

Stěny obrůstá víno i hortenzie

Bechyňská Smoleč – Dřevěná pergola k sezení a odpočinku je už po několik desítek let nedílnou součástí hlavně vesnických zahrad.
Jednu takovou ukázal čtenářům Deníku i Václav Janeček, který si ji před několika lety na zahradě sám postavil. S rodinou tu v létě často grilují nebo si jen tak posedí ve stínu.

„Nejdříve jsme řešili, jaký bude mít tvar a co všechno do ní chceme dát," nastínil s tím, že si dával záležet na každém detailu. Protože je jeho velkou zálibou pěstování čehokoliv, nesměla okolo pergoly chybět ani zeleň.

„Líbí se mi, když je pergola prostorná, protože se do ní vejde hodně lidí, a zároveň, když není na zahradě moc nápadná," vysvětlil. Proto nechal dřevěnou konstrukci obrůst keříky hroznového vína, pnoucí hortenzií a vistárií. Absolutní soukromí však vzniklo až ve chvíli, kdy téměř kolem dokola vyrostly asi dvě desítky tújí.

Není ale vůbec jednoduché udržet pergolu čistou. „Problém je hlavně na podzim, když padá listí. To je pak všude, pod stolem, křesly i lavičkami. Jakmile ho zametete, vítr je nafouká okamžitě zpátky. Kromě toho zde hledají útočiště i ptáci a občas tu po sobě zanechají pěknou spoušť," dodal Václav Janeček.