Přes pět desítek zemědělců z různých obcí se sešlo včera dopoledne před hypermarketem Interspar na demonstraci pořádané Českou agrární komorou za české potraviny. Tábor byl jedním ze šesti měst v republice, kde se podobný mítink konal.

Maso z Rakouska

„Interspar je jediný řetězec, který nereaguje na naše dřívější protesty a dále dováží maso z Rakouska, kterým zásobuje polovinu svých prodejen. Chování řetězců u nás jde daleko za hranice chování řetězců v jejich mateřských zemích,“ uvedl mimo jiné tajemník agrární komory Jan Záhorka pro Táborský Deník při zahájení dnešní demonstrace.
„Ráda bych, aby se změnil přístup české veřejnosti k českým výrobkům, protože jsou jedny z nejkvalitnějších,“ uvedla Eva Kolářová, zootechnička ZD Opařany, jedna z účastníků rozdávajících koláčky projíždějícím řidičům.

České potraviny

Ke kvalitě masa tajemník Záhorka v projevu uvedl, že například Maso Planá má atest na dodávky do Ruska a do Spojených států , což není běžné.
„Stojím za českými zemědělci. Když máme český výrobek, tak proč ho dovážet z ciziny,“ řekl na podporu zemědělců okolo projíždějící řidič František Novotný ze Sezimova Ústí.
„Podmínky pro zemědělce jsou momentálně krajně nepřípustné. Náklady na obdělávání jednoho hektaru půdy jsou obrovské, jak hnojivo, tak nafta. Takže jsem tady, aby se to trochu zlepšilo. A navíc jsem členem Krajské zemědělské komise ČSSD, takže mým zájmem je, aby se zemědělcům podmínky zlepšily,“ vysvětlil Jozef Kolibík, soukromý zemědělec ze Sezimova Ústí, který chová koně a ovce.

Interspar říká

Interspar zároveň včera vydal prohlášení, ve kterém protesty Agrární komory považuje za neodůvodněné. „Zhruba osmdesát procent veškerého sortimentu potravin prodávaného v hypermarketech Interspar je tuzemského původu,. Proto nás mrzí, že se protestní akce Agrární komory, které mají podporovat odbyt tuzemských potravin, odehrály před obchody Interspar. Hypermarkety Interspar totiž mají na svých pultech zcela jistě jedno z největších zastoupení ze všech řetězců v ČR a Interspar by měl tak být pro české zemědělce spíše vítaným partnerem a nikoli naopak,“ tvrdí Interspar v prohlášení.