Táborskou rodačkou sice není, ale domovem jí je město nad Jordánem už desítky let. „Pocházím z Chlumu u Třeboně, ale protože tatínek byl vrchní četnický strážmistr, pořád jsme se stěhovali. Žili jsme i v severních Čechách, pak v jižních a v Táboře jsem už zůstala. Celý život coby dětská sestra jsem pracovala v nemocnici u dětí. A jako vrchní sestra jsem byla docela přísná. Muselo být čisto."

Celá rodina Řeháčkova chodila cvičit do Sokola, od něj už byl k turistům jen krůček. Nejvíc paní Řeháčková vzpomíná na Hýlačku a přiznává, že když shořela, plakala.

„Měli jsme tam vždycky služby, střídali jsme se i na úklid. Bylo by dobře, aby byla nová. To bylo hrozný, když shořela, hned jsem tam letěla," vypráví a i po dvou letech od požáru je patrné, že s Hýlačkou jí odešel kus života.

Byla totálně nasazena

Věra Řeháčková se narodila 21. ledna roku 1924. „Byla totálně nasazena, podrobnosti nevím, ale dost o lágru hovoří. Dodnes na ni vzpomínají stovky maminek, kterým v padesátých a šedesátých letech vysvětlovala, jak pečovat o miminka. Jezdila i po vesnicích a učila maminky děti koupat, oblékat a kojit," vypráví o oslavenkyni rovněž dlouholetá členka klubu turistů Jaroslava Vosátková.

Pochodování se Věra Řeháčková upsala na celý život. Vlastní rodinu jí osud nedopřál, a tak energii věnovala pohybu. Jak říká, dodnes doma cvičí, aby zůstala ohebná. V klubu se vypracovala na cvičitelku pěší, cyklo, vodní i lyžařské turistiky. Ve výkonnostní třídě získala v roce 1964 nejvyšší titul Mistr turistiky.

„Jako značkařka se podílela na obnově cest v okrese Tábor i na Šumavě. A v roce 1974 navrhla společně s Bělou Dvořákovou trasu historickým centrem Tábora, původně nazvanou Táborské schody – vody s kyslíkovou sprchou, později vyznačenou jako Táborský zdravotní okruh. Dodnes slouží návštěvníkům Tábora," přibližuje dál Jaroslava Vosátková svou kolegyni, které včera udělala návštěva současného táborského klubu Radka Přílepka s manželkou Simonou velkou radost. Svého nástupce ve funkci zná od dětství, a tak si měli dlouho o čem povídat.