Letošní Den stromů bude v zoologické zahradě připomínat sedm nových javorů. Mladé stromky teď ještě stihnou doplnit podzimní paletu barev, do kterých se stromy oblékají. Barvy nejsou jen jejich ozdobou, ale odborníkům signalizují i vitalitu, s níž se na jaře probudí.

Pro soudního znalce v oboru dendrologie Miroslava Kohela teď nastává čas, kdy nejlépe pozná, v jakém zdravotním stavu se strom právě nachází. Právě proto je pro něj podzim nejdůležitějším obdobím roku.

„Choroby stromů se projevují podle zbarvování různých částí stromu. Větev, která zežloutne příliš brzy, už na jaře neobrazí. Listí na zdravém stromu by mělo žloutnout téměř najednou," říká znalec.

Stádium krásné žluté tedy signalizuje dobrou vitalitu porostu. Jakmile se strom z letní zelené zbarví rovnou do hnědé, je s ním s největší pravděpodobností zle.

Do jaké barvy podzim stromy ošatí, záleží nejen na zdravotním stavu, ale také na druhu. Barevnou škálu řídí úbytek zeleného chlorofylu, čímž se dostanou na povrch ostatní barvy obsažené v listech. Časový postup přechodu do zimního spánku zase nadmořská výška, v níž strom roste.

Typickým znakem pro nadcházející klidové stádium je ztráta listů. Letos podle Miroslava Kohela přišlo nad očekávání ve správný čas.

„Sucho tento proces trochu urychlilo, ale nijak moc výrazně. Očekával jsem, že to bude horší, naštěstí nedávné deště stromy zachránily," těší ho.

Opad listů strom udržuje při životě. Pokud by na větvích zůstalo, v zimě by v nich zmrzla voda, což by strom zahubilo. Jehličnanům to příroda vymyslela jinak. Obdařila je pryskyřicí, která dokáže snížit obsah vody v jehličí a vytvoří jakousi nemrznoucí směs.

V Den stromů se v Hradci Králové konala odborná konference, která se zabývala nezbytnou přítomností stromů ve městech. „Lidé si někdy neuvědomují, že stromy jsou nejvýkonnější a bezplatnou klimatizací, proto jsou tak potřebné. Osídlený prostor stromy ochlazují a na rozdíl do přístroje dodávají do ovzduší potřebnou vlhkost," vysvětluje Miroslav Kohel.

O podzimu i stromech něco navíc se děti i jejich rodiče dozvědí v sobotu v táborské zoologické zahradě, kde nové stromy začnou vysazovat ve 14 hodin.