Jak zmínila Eliška Kolářová z Tábora, stále u sebe nosí nějaké peníze pro případ, že by někde nešlo platit kartou. „Raději jsem vždy připravená. V Táboře nelze platit bezhotovostně například v cukrárně La Torta, či Campanila. Pouze za hotové si nakoupíte v tureckém bistru na Křižíkově náměstí, a karty nepřijímají také v kadeřnictví v Albertu za Černými mosty,“ vyjmenovává podniky, o kterých ví, že tam lidé bez hotovosti nepochodí.

Provozovatelé podniků se většinou shodují, že terminál se jim nevyplatí a nechystají se ho zavádět ani v budoucnu. V nedaleké Soběslavi nepřijímá bezhotovostní platby například známá pivnice U Mrtvoly na sídlišti Svákov. Jak vysvětlila její provozovatelka Jana Pařízková, hosté jsou zvyklí a netrápí je to. „Terminál nemáme, tak nám to vyhovuje. Místo něj máme nástěnku na dluhy,“ smála se

Problémy s tím nejsou. „Spíše naopak, někteří naši návštěvníci jsou dokonce rádi. Říkají: ,Ještě že se tady nedá platit kartou',“ vysvětlila Pařízková.

Sokolská plovárna v Táboře.
Koupaliště na Táborsku lákají návštěvníky na vstup zdarma i kulturní vyžití

S platebním terminálem se nekamarádí ani v prodejně chovatelských a zahrádkářských potřeb v Palackého ulici. Jak zmínil provozní Pavel Poslušný, pořizovací náklady a poplatky za terminál ho odradily. „Terminál se nevyplatí, ačkoliv to není můj obchod, jsem pouze vedoucí, a bylo mi jeho zavedení nabízeno, přehodnotil jsem to, vypočítal si náklady a odmítl jsem to,“ popsal.

Kromě finanční náročnosti mohou být dalším důvodem časté výpadky spojení s bankou. „Když to nefunguje, jsou lidé nahraní, teď to zlobí každou chvíli. Výpadky mají i elektronické kasy, peníze jsou peníze,“ zmiňuje další prodejce z malé trafiky, který si nepřál být jmenován.