O tom, že ve vesmíru existuje jiný život, než je ten náš není v řadách dětí ze soběslavské školy na Komenského ulici pochyb. Představy, jak by mohl vypadat, se ale liší.

Existuje ve vesmíru jiný život než jsme my?
Ivona: Jak je teď ten nový film Avatar, tak mě občas napadne, že by to mohlo opravdu existovat. Taková Pandora.
Slávek: Určitě existuje. Tak třeba Fénix, sonda na Marsu, na něm našla vodu. A voda je základní prvek k životu.
Petr: Asi tam bude nějaký život. Slyšel jsem, že Američani dělají na těch mimozemšťanech pokusy. A taky na měsíci Jupiteru, který se jmenuje Evropa, je voda, je tam možný život a dal by se tam dokonce přestěhovat.

Jak si třeba představujete, že vypadá takový ufon?
Petr: Velká hlava, velké černé oči, malá pusa, placatý noc a velmi malé tělo. Taky jsem slyšel, že mrkají očima do stran.
Jasmína: Představuji si takovou velkou hlavu v barvě zelené, malé oči a místo pusy takový sosák.
Míša: Velká hlava, hodně očí, bez nosu i pusy, bez těla, jen s nohama.
Adéla: Uši jako antény, oči křivé, místo nosu bambuli.
Anežka: Jedno oko uprostřed velké hlavy.
Anička: Modrozelené malé tělo, které možná ani nemá nohy a velká hlava.
Ivona: Místo očí žlutá tykadla.
Slávek: Mám o nich knížku, a tam se už říká, že lidé se s nimi setkali. Ti lidé vypovídají, že jsou celí šediví, poměrně velkou hlavu i oči a dorozumívali se s nimi telepaticky. Taky, že je vždycky odvedli do lodě, což si myslím, že je trochu nesmysl, to už si asi vymýšlejí. Ti svědci pak ještě vyprávějí, že se jim pak dlouho zdají strašné sny.

Myslíš, že na nich dělali pokusy?
Slávek: To taky. Ale podle mě jsme na nich častěji dělali pokusy my. Tím myslím Američany.

Dejme tomu, že se tak děje. Ale proč se tyto informace tak zoufale tají?
Jasmína: Protože by to Američani chtěli vydat jako první, aby je někdo nepředběhl.
Slávek: Ještě nemají tu rasu prozkoumanou. Taky si myslím, že se jich trochu bojí. Slyšel jsem, že i Rusové mají nějaké vzorky. Že také provádějí výzkumy.
Petr: Já si také myslím, že Američané nechtějí vyvolat paniku. Lidi by pak přestali cestovat, byli by pořád ze strachu doma, takže by klesaly tržby, turistika, ekonomika, všechno.
Míša: Lidé by si i mohli najít nějaký způsob, jak ty mimozemšťany provokovat, takže by z toho mohla být i válka.

Takže co si myslíte. Jsou mimozemšťané hodní nebo zlí?
Petr: Záleží asi na rase. I mimozemšťanů může být více ras a každá může být jiná.
Slávek: To má Petr Pravdu. I v těch výpovědích svědků se uvádí, že šlo o více druhů. A třeba takoví, co vypadali jako skřítkové byli dost brutální.
Ivona: Myslím že se dají snadno rozčílit. Trochu psycho.
Erika: Možná, že nejsou úplně zlí. Když by ale zjistili, že ti Američané na nich dělají pokusy, tak by se mohli dost naštvat.
Kačka: Já myslím, že nejsou zlí. Spíš se bojí.
Honza: Viděl jsem v televizi, jak přiletěli k nějaké paní, která ležela v posteli, nemohla se prý ani pohnout, nějakou hadičkou jí brali krev. Prostě i oni nás asi chtějí zkoumat.
Kuba: Asi podle rasy.
Adéla: Tak když jsou v tom vesmíru dva a komunikují spolu, tak jsou pohodě, ale když je některý sám a ostatní s nim nekamarádí, tak je zlý a ubližuje ostatním.

Jak si představujete, jak tam někde žijí?
Ivona: Mají tam pořád takovou tmu, že třeba ani nerozeznávají bravy. Podle mě nic zajímavého nedělají, jen se toulají a jedí kytky.
Anička: Moc jich tam není, jsou to spíš takoví samotáři.
Petr: Někdy i dumají. Nebo něco vyvíjejí.
Jasmína: Mladí ufounci také určitě chodí do školy, aby se něco naučili a až vyrostou, aby uměli prozkoumávat další planety.
Kuba: Postaví si nějaký tunel a v něm žijí. Pijí tam to, co tudy teče, třeba benzin.
Anežka: Energii jim dodává vzdušný obal, který mají okolo své planety.

Myslíte si, že jsou inteligentnější, chytřejší než my?
Tereza: Já bych řekla, že jsou něco podobného jako zvířata, že ani nemají prsty a jedí jen pusou, nemají příbory jako my.
Slávek: Jsou chytří. Ve vesmíru je mnoho červích děr, oni je umí nějak stabilizovat a dokáží se teleportovat.

Znáte nějaké úkazy nebo místa, které lidé spojují s působením mimozemských civilizací?
Slávek: Jak se mluví o Atlantidě, tak tam třeba v minulosti přistála jedna z jejich vesmírných stanic, žili tam a pak už o nás všechno zjistili, tak ji nechali zatopit, aby zničili všechny důkazy. A taky tam možná někoho nechali, aby potom řekl těm Antikům v Řecku, že existovala bájná země Atlantida. Nebo taky nejhlubší místo na zemi Mariánský příkop. To vůbec není prozkoumané místo, protože je tam tak velký tlak, že by to rozmačkalo ponorku.

Co třeba Bermudský trojúhelník? Co se to tam děje?
Slávek: Třeba tam jela nějaká loď , kde bylo strašně moc vědců a různé vynálezy se zkoušely právě tam, takže se tam z těch pokusů mohla vytvořit nějaká trhlina v čase. Mohla tam být i nějaká menší černá díra, která ty lodě polyká. Nejzáhadnější je ale to, že to někdy spolklo jen tu posádku a lodě to nechalo potopit. Po druhé světové válce se tam ztratila celá americká letka, asi padesát letadel, nebo možná dvacet. A oni pak našli jen jedno a ke všemu bez posádky. Ti letci prý zaznamenali nějaký pohyb, chtěli to sledovat, pak ale ztratili spojení a už je nikdy nikdo neviděl. On ale není jen Bermudský trojúhelník ale existuje i Dračí trojúhleník. Jeden jeho bod je na Filipínách, druhý asi směrem na Ameriku a třetí míří k Taiwanu.
Petr: Mohla by to být práce mimozemšťanů. Používají Bermudský trojůhelník jako takové vyhlazovací místo, aby se tady pak mohli usídlit místo nás.
Ilona: Nebo to udělali proto, aby trestali právě ty Američany za to, že na nich dělají ty pokusy.
Anička: Já si myslím, že za to mimozemšťani nemůžou. Že je v tom spíš nějaká věda.

A co kruhy v obilí?
Slávek: Vyskytovaly se ve Spojených státech v osmdesátých letech minulého století a pak se k tomu přiznali dva lidi. Ukazovali, jak to dělali. Některé kruhy tedy byly falešné. Ale dá se to poznat podle toho, že to obilí mělo poškozenou strukturu, jak na něj působilo nějaké obrovské teplo.
Honza: Já viděl v televizi, jak takové místo natáčela kamera a jak se ty kruhy zničehonic začaly samy od sebe malovat, tvořit. Takže možná, že někde ve vesmíru přilétne aeroplán a vyšle nějaké paprsky nebo tlakovou vlnu, která ty kruhy způsobí.
Ivona: Třeba nám tím dávají nějaké znamení. Akorát jsme ho ještě nerozuštili.
Adélka: Já si myslím, že prskají nějakou vodičku, jako svoje sliny prsknou je na ty rostliny. Je to pro ně škodlivé a to obilí pak lehne.
Kuba: Jak tam ve vesmíru něco zkoumají, tak vytvořili nějakou pumu, ta bouchla a tlaková vlna udělala kruhy v obilí.
Slávek: Taky nějací archeologové nalezli v poušti nějaké velké malby z dob Aztéků nebo Inků. Byly to malby, které byly vidět jen z letadla. A ty čáry byly tak čisté, že to tehdy vůbec nešlo technicky udělat.

Myslíte si, že v tuto chvíli jsou tady na zemi s námi nějací ufoni?
Anežka: Kdysi sem přiletěli, aby nás zkoumali a jak tady byli dlouho, tak si zvykli třeba na život ve vodě a staly se z nich ryby.
Honza: Jsou tady mezi námi. Chodí tu a nikdo je nepozná.

Myslíte si, že nám ze strany mimozemských civilizací hrozí nebezpečí? Máme se jich bát?
Ivona: Myslím, že jo. Určitě jim vadí, že je zkoumáme a budou nám to chtít vrátit.
Anička: Taky myslím, že jo. Jak jim tam pořád lítáme, tak si můžou myslet, že jsme zlí.
Erika: Taky jsme jim při tom mohli něco na těch planetách poškodit. A to je určitě naštvalo.
Míša: Podle mě zatím hledají důvod, proč na nás zaútočit. A jestli s tím výzkumem ti Američani nedají pokoj, tak se naštvou a budeme to mít.
Petr: Kdykoli může přijít z jejich strany invaze. Dneska, zítra, to nikdo neví. Určitě jim vadí, že je zkoumáme, že bereme jejich občany.
Slávek: Oni nás zatím nechávají, protože zatím zkoumáme my je. Ale až skončíme, tak začnou zkoumat oni nás.