VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I když se obávala, že ji bude scházet město, zvykla si

Chabrovice –Před lety v obci fungovala škola, poté školka. Tomu je konec. Stejně jako s prodejnou.

2.5.2011
SDÍLEJ:

Mladá maminka neodolala pozvání svých dětí Adélky a Vojty na hromadu písku hned vedle domu. Až je bábovičky omrzí, na procházky do přírody to mají všehovšudy jen pár metrů. Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Obec Chabrovice leží na jihovýchodě bývalého okresu Tábor, asi čtyři kilometry od Choustníka. Do sousední Plané nad Lužnicí to je osm kilometrů a Soběslav leží ve vzdálenosti dvanácti kilometrů.

Chabrovice jsou částí obce Skopytce, která je vzdálena jeden kilometr. Takže coby kamenem dohodil.
Hned na kraji obce, na úrovni značky, která začátek Chabrovic označuje, bydlí Koželuhovi.
„Já odtud pocházím. Manžel chtěl stavět, tak jsme si postavili na zahradě mých rodčů, a nemuseli tím pádem nákladně pořizovat pozemek jinde,“ vysvětluje společnou volbu mladá maminka Hana Koželuhová na mateřské dovolené, která se tak po letech vrátila zpátky domů.
Dříve odtud jezdila na školu do Českých Budějovic a následně cestovala do zaměstnání v Praze. Teď už to bude mít s ježděním za prací podstatně jednodušší.

„Po mateřské nastoupím do práce v Ústrašicích za Planou, což není daleko,“ spokojeně konstatovala maminka pětileté Adélky a tříletého Vojty. Pro rodinu to bude znamenat s největší pravděpodobností nákup druhého auta. V současné době jim zatím jedno stačí.
„Když ho potřebuji, manžel jede do práce v Plané nad Lužnicí autobusem. Naštěstí je tam dobré spojení,“ zhodnotila dopravní obslužnost Hana Koželuhová.

Dojezd do okolních měst a obcí je otázkou několika minut. Nejde o žádné cestování na dlouhé hodiny.
„Je pravda, že jsem ve městě byla zvyklá vyjít z domu a hned jsem byla mezi lidmi. Tady tomu tak není. Zpočátku jsem se obávala, že mi ten mumuraj bude scházet, ale zvykla jsem si. A navíc, pro děti je tady ideální prostředí,“ hodnotí maminka. Když si chtějí v létě užít koupacích radovánek, jezdí do Roudné. Přírodu mají na dosah ruky kolem celého baráku a doslova na dohled rozhlednu v Krátošicích.

Jen těch společných vesnických akcí je poskrovnu. Lidé se mohou potkat například na májových slavnostech u místní kapličky. Ob rok se Chabrovice a Skopytce střídají v pořádání hasičského plesu. Ve vedlejších Skopytcích se koná i setkání občanů. A místo klasické hospody převážně funguje posezení v objektu místního zemědělského družstva Jasanka. Ale to jen přes den.

Do Plané, kde malá Adélka navštěvuje mateřskou školku a kam nastoupí její o dva a půl roku mladší bráška Vojta, jezdí společně na cvičení s dětmi. Alespoň tak kolem sebe mají větší společnost stejně starých dětí. Doma na vrstevníky nenarazí.
Ještě před lety tomu bylo jinak, dětí po vsi pobíhalo dost, a v Chabrovicích fungovala i školka. „Tam jsem chodila ještě já a přede mnou moje mamka chodila do stejné budovy taky, ale do školní jednotřídky, z níž následně byla vybudována právě školka,“ vzpomíná na historii Koželuhová.

K historii už patří i nákupy v obci. Dřívější obchůdek Jednoty vzal za své tak jako v jiných vesničkách.
Bydlení doma, na zahradě rodičů má pro mladou rodinu své výhody.
„Když je třeba, můžeme se na ně obrátit a pohlídají nám děti. Pracují doma, nemusí za prací nikam dojíždět, tak to pro ně není problém,“ kvituje s povděkem mladá maminka.

Její rodiče spolu s dvěma dalšími soukromníky podnikají v bývalém JZD, které rozšířili a zmodernizovali.
V zemědělství pracují i další obyvatelé Chabrovic a okolních obcí, které zaměstnává místní zemědělská obchodní společnost Jasanska.
Zaměstnanci vyhlášené choustnické výrobny bramborových lupínků dokonce sváží autobus.
Školním autobusem dojíždějí čtyři kilometry za vzděláním do základní školy děti v půl osmé.

I když to vypadá, že v Chabrovicích, které leží mimo hlavní trasu musí být klid, opak je pravdou. Jezdí tady totiž nákladní auta které zásobují výrobnu bramborových lupínku v nedalekém Choustníku. I to je důvod, proč poté, co slezl ze silnice sníh, na ní i všude kolem ležela vrstva posypového materiálu a všechno pokrývala šedá vrstva prachu.

Slovo starosty Pavla Březiny -v Chabrovicích bývalo vladycké sídlo. V letech 1387-1402 tu byl Jan Chabrovec z Chabrovic, který byl v posledním roce svého života purkrabím na Chýnově. Později patřily Chabrovice k Pacovu, počátkem 17. století patřila část k Choustníku, část k Brandlínu.
V obci Chabrovice je v současné době trvale hlášeno 50 obyvatel. Část domů není trvale obydlena a slouží pouze k rekreaci. Obec Chabrovice má zpracovaný územní plán obce, který byl dokončen v roce 2010.
Dominantou návsi je starověká lípa rostoucí vedle kapličky.
Část obyvatel v produktivním věku je zaměstnána u společnosti Jasanka s.r.o. Chabrovice, někteří občané za prací dojíždějí do Soběslavi nebo do Tábora. Služby jsou poskytovány jedním živnostníkem v oboru oprav automobilů, jedním v oboru truhlářské práce, jedním v oboru tesařské práce a jedním v oboru autodoprava. V obci vykonávají zemědělskou činnost tři soukromě hospodařící rolníci.
Obec je zapojena do činnosti svazku obcí „Pod horou“.
V minulém období byla v obci provedena rekonstrukce chodníků, oprava oplocení vodovodního zdroje a výměna technologického zařízení úpravny vody, dále došlo k opravě částí místních a účelových komunikací. V letošním roce předpokládáme provést v obci opravu požární nádrže a obnovu zeleně. Problémem, který musí obec řešit, je budova bývalé základní školy, která byla, po jejím uzavření v roce 1979, bezplatně převedena na Zemědělské družstvo Košice. To zde provozovalo mateřskou školku. Po roce 1990 provozovala mateřskou školu obec, ale provoz MŠ byl po několika letech ukončen, ke zpětnému převodu budovy na obec již nedošlo. Nabídka na odkup budovy od společnosti vlastníka za tržní hodnotu, později byla cena snížena na polovinu tržní hodnoty nemovitosti, převyšuje finanční možnosti obce. V současné době není budova nijak využívána a chátrá. Jako většinu malých obcí, i nás trápí nedostatek finančních prostředků na realizaci všech potřebných záměrů.
V obci každoročně probíhá ve spolupráci s okolními obcemi masopustní průvod. Aktivní činnost vyvíjí sbor dobrovolných hasičů, který se podílí na dění v obci. V letních měsících je pořádáno setkání občanů obou částí obce. Tradiční pouť je v obci počátkem měsíce července. Obcí prochází dvě autobusové linky a to do Soběslavi a do Tábora. Jsou provozovány pouze v pracovní dny, do Tábora je odpolední spoj i v neděli. Je zde turistická stezka i cyklostezka.

2.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zpracování mezd a vedení podvojného účetnictví, PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, kontakt e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Zvs nemyšl, spol. s r.o., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Vladimír Kropáček, +420 602 128 699. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb samostatný sádrokartonář + stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní doba od 7:00 do 15:30, výjimečně práce také v sobotu, manuální zručnost, spolehlivost, vzdělání - vyučen, montáž suchých staveb (SDK), stavební činnost v regionu Tábor a Jižní Čechy. , Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Pavel bönisch - provoz, 392 01 Soběslav. Informace: Pavel Bönisch, +420 602 311 393. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: obsluha a inkasování hostů, práce s EET, vykazování, invetarizace a naskladňování zboží, obsluha bowlingu, vedení ubytovací evidence., Požadujeme: trestní a exekuční bezúhonost, ochotu, vstřícnost a profesionální jednání, , Nabízíme: Práci v příjemném kolektivu, stravování, flexibilitu při turnusových službách, po dohodě možnost ubytování.. Pracoviště: Tělovýchovná jednota sokol chýnov - restaurace bowling, Nádražní, č.p. 316, 391 55 Chýnov. Informace: Dana Pecháčková, +420 776 490 083. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 000 Kč Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Montážní práce., Obrábění malých dílců. , Vhodné pro ženy. , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, odměna za pracovní věrnost firmě , , Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Ilustrační foto

Střelnice chystá festival hraček

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

OBRAZEM: Pochod proti diabetu prošel Táborem

Tábor - Ve čtvrtek odpoledne se v Táboře konal Pochod proti diabetu. Organizoval ho táborský spolek diabetiků a zúčastnilo se jej několik desítek lidí, včetně žákyň zdravotní školy.

Špejchar představí komiks Babráci

Želeč – Pestrý kulturní koktejl naservíruje Obrazárna Špejchar v Želči v sobotu od 17 hodin.

Bez vozíku nemůže žít, nahrazuje mu nohy

A přesto žiji. Přinášíme vám životní příběh mladého muže, který bojuje s nevyléčitelnou chorobou.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT