Vyběhnout i s vypětím všech sil Bechyňské schody vedoucí ze Zářečí k náměstí, si v sobotu dopoledne ve dvojicích zkusilo 88 závodníků. Již čtyřicátý ročník navzdory chladnému počasí přilákal nejen malé děti a jejich rodiče, ale také zkušené běžce nad šedesát let.

Jedním z nich byl i jednašedesátiletý František Hájíček z Jistebnice, který do 221 schodů vyběhl teprve podruhé. „Poprvé jsem tu byl před čtyřmi lety. Letos jsem běžel v kategorii pro smíšené dvojice. Už to ale není, co to bývalo. Nohy se mi přestávají ohýbat. Téměř před cílem jsem se už musel přidržovat zábradlí," řekl František Hájíček krátce poté, co zdolal 80 metrové převýšení a své kategorii si vyběhl první místo.

Za sebou má 950 startů

Že jde skutečně o zkušeného sportovce dosvědčuje, že při nedávné rekapitulaci svých výkonů dospěl k číslu 950 startů. „Pravidelně běhám již třicet let. Za sebou mám například 54 maratónů, šest ultramaratónů a pokud do toho započítám i fotbalové tréninky, tak mám za třicet let běhání v nohou 80 tisíc kilometrů," pochlubil se závodník, který se pravidelně účastní běhu na Harrachovce o Velikonočním pondělí, silvestrovského běhu v Jistebnici i závodů v Rakousku.

S velkým rohlíkem za první místo v kategorii určené pro běžce od 34 do 50 let odcházela z vyhlašování také bechyňská dvojice Miroslav Tůma a Martin Novotný. „Nijak jsme předem netrénovali. Na tom, že se do závodu zapojíme, jsme se dohodli v pátek večer," vysvětlil Miroslav Tůma, který je ale na běhání zvyklý. Hraje totiž fotbal. Po závodě si však postěžoval na tuhnutí svalů. „To mě docela překvapilo. První část se běžela v pohodě. Dole jsou totiž schody větší a mezi nimi rovné plošiny. Jakmile se ale zahne dole, jsou tam strmější schody a malé rozestupy. Některé jsem bral i po dvou," popsal Miroslav Tůma, pro něhož byl 40. ročník závodu premiérou. Martin Novotný k tomu dodává: „Dole jsme se museli rozcvičit. Bylo docela chladno," říká podle svých slov rekreační běžec, který se během roku rád projede na kole nebo si zahraje nohejbal. Účasti na příštím ročníku se ani jeden rozhodně nebrání.

Závod dvojic

Běh do Bechyňských schodů pořádá místní klub turistů. „Jde o závod pro dvojice a v cíli rozhoduje čas pomalejšího. Tak se alespoň mohou vzájemně podporovat," konstatoval za organizátory Petr Chaloupek. Ten si běh do schodů také nenechal ujít. Vysprintoval si ho na závěr jako poslední účastník. Vzpomínal, že loňský ročník provázelo teplé počasí. „Bylo to na trenýrky," usmíval se s tím, že od letošních chladných teplot se odvíjely také výsledky.

Když jsou na startu nadupaní sportovci, stačí schody vyběhnout i za 31 nebo 33 vteřin. V kronice je dokonce čas 29 vteřin. „Tehdy ale schody vypadaly jinak. Stavebními úpravami se některé schody natáhly, jiné se zase úplně zrušily, takže se to moc nedá srovnávat. Ani nevím, jakým způsobem se první ročníky měřily. Myslím, že na sebe mávali praporky. Je ale možné, že to kluci za tento čas zaběhli. Závodili zde mistři republiky na běh 400 a 800 metrů," připomněl Petr Chaloupek, který u pořádání stojí již dvacet let.