„Ozývají se různí architekti. Navrhují postavit něco nového, co by město zviditelnilo,“ říká předseda Klubu českých turistů Radek Přílepek.

Přiklání se spíš k původnímu výrazu rozhledny a upřednostňuje konzervativnější návrh, ale zároveň chce respektovat názory ostatních. Dnes bude jednat se starostou Fišerem o eventuální pomoci města, kterou později musí schválit rada a zastupitelstvo.

Mluví se i o nápadu vypsat architektonickou soutěž. „Dokážu si představit, že bychom ji spolufinancovali. S organizací soutěže můžeme nabídnout i vlastní zkušenosti,“ přidává se Fišer.

Také architekt Jan Stach plánuje svolat schůzku komise regenerace, aby doporučila radě města vypsání architektonické soutěže. „Osobně bych se nebránil moderní stavbě, ale přednost má představa Klubu českých turistů, který zaniklou Hýlačku vlastní. Silné slovo si vezmou i památkáři,“ myslí si předseda komise regenerace Stach.

Lidé se už teď nabízejí s pomocí, stejně tak jsou ochotni finančně přispět. „Je to od nich hodně povzbuzující,“ děkuje Přílepek.

Za účasti technických služeb jsou trosky rozhledny odklizené. Turisté ve spolupráci se samosprávou Větrov plánují v sobotu vyčistit místo od spálených zbytků rozhledny.

Už je podána i žádost na založení finanční sbírky. „Potřebujeme ji ještě právně doladit. Jsme například povinni doložit finančnímu úřadu, že nic nedlužíme,“ vysvětluje předseda Klubu českých turistů.

Uvažuje o zřízení kasiček, popřípadě sbírkových listin. Na ně se můžou dárci podepsat a uvést částku, kterou přispěli.
V úterý byl na větrovském návrší likvidátor pojišťovny.

Jakou sumu pojišťovna turistům vyplatí záleží i na expertize hasičů a policie.