Je velice pravděpodobné, že rozhledna na Větrovech znovu vstane z popela. K ohořelým trámům se k ní chodí loučit desítky lidí. Prostor obehnaný páskou hlídala do včerejška policie. V pondělí dopoledne na místo dorazili experti od hasičů i policie, kteří s sebou měli i speciálně vycvičené psy.

„Jejich nasazení nepotvrdilo ani nevyvrátilo použití zápalných látek, které by mohly být příčinou vzniku požáru,“ uvedl mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.Specialisté tak nevylučují závadu na elektroinstalaci, nedbalost například při použití zábavní pyrotechniky nebo úmyslné zapálení.

Od uhašení požáru se mluví o finanční sbírce na novou stavbu. Naštěstí existují plány, podle nichž se dá postupovat. Jenže dnes platí jiné bezpečnostní předpisy.„Objekty kolem rozhledny se stavěly později, a to by dnes mohl být problém. Než tedy vyhlásíme sbírku, chtěl bych mít jasno o tom, co vlastně můžeme postavit, abychom také nezklamali dárce,“ uvažuje předseda místních turistů Radek Přílepek.

O obnovu rozhledny se snaží i předseda výboru příměstské části Větrovy Jan Komzák, který se s Radkem Přílepkem hned zkontaktoval. „Máme dnes schůzku se starostou Fišerem, abychom dohodli další postup a případnou pomoc ze strany města. Domluvíme se také o číslu a nastavení konta, na které bude moci každý posílat peníze,“ vysvětluje Komzák.

Je také otázkou, kolik peněz získá Klub českých turistů od pojišťovny. „Stavba byla pojištěná proti požáru, ale dokud nebudeme mít peníze na účtu, nemůžeme říct, jakou částku nakonec od pojišťovny dostaneme,“ myslí si Přílepek.

Hýlačka: Jmenovala se původně Rozhledna Svobody. Stavba vznikla podle návrhu architekta Theodora Petříka. Byla slavnostně otevřena roku 1920. Název připomínal vznik samostatné Československé republiky. Přes všechny opravy a zásahy zůstal její vnitřek původní. Patří Klubu českých turistů. Shořela 1. ledna 2012.