Je jí 19 let a vydala svoji prvotinu básní s názvem Moje pocity. Na tom by nebylo nic divného, kdyby autorka Nikola Talafousová (19) netrpěla těžkou poruchou metabolismu. Hýbe jen pravou rukou, pohybuje se díky polohovacímu vozíku na elektrický pohon. Bez odsávačky hlenů, přístroje na dýchání a bez dennodenní pomoci své matky Olgy Rotové nemůže existovat. Přesto bojuje, přesto prožívá radosti i bolesti života.

Nikola začala své básně psát v 7. třídě cehnické základní školy. To už byla na kolečkovém křesle, ale ještě mohla mluvit. Na tu dobu vzpomíná její asistentka Marie Janečková. „Nikola byla skvělá a je skvělá holka. Psala básničky o všem, co kolem sebe viděla. Napsala také jednu pro mne. Myslím, že se jmenovala Pro Marušku," řekla ve čtvrtek 5. června na křtu sbírky v cehnickém kulturním domě pro Strakonický deník. Třpyt v očích ukazuje, že se událost neobejde bez velkých emocí. Marie Janečková byla kmotrou sbírky.
Nikolčina matka Olga Rotová přiblížila, jak básně vznikají. „Niki si je nejdříve napíše do malého notýsku, pak je přepíše do velkého sešitu. Potom teprve do počítače. Pro ni to znamená nejen cvičení pravé ruky, ale i zábavu," vysvětluje Olga Rotová 
s tím, že nebýt dětí, školy a rodičů, sbírka by nikdy neměla šanci vzniknout.

Příznaky onemocnění se 
u Nikoly Talafousové začaly objevovat ve čtyřech letech. Ztrácela pohyblivost, podstoupila nespočet vyšetření. Před třemi lety jí museli lékaři provést tracheotomii kvůli potížím s dýcháním. Dodnes není jasné, jakou nemocí Nikola Talafousová trpí. Nejbližší možností je tzv. Leighův syndrom.

- Tracheotomie a tracheostomie jsou chirurgické procedury k otevření přístupu do průdušnice a k zajištění dýchání. Tento zákrok je prováděn záchranáři, lékaři a chirurgy. Horní tracheotomie – průnik těsně pod prstencovou chrupavkou hrtanu (v cestě řezu je pouze vazivo).
Dolní tracheotomie – průnik řezem ve střední čáře těsně nad horním okrajem hrudníku (nad incisura jugularis sterni) – v tomto místě už je trachea hlouběji a v cestě zákroku leží žilní spojky a pleteně.
- Leighův syndrom je mitochondriální porucha, kam patří všechna onemocnění, při kterých dochází k nedostatečné tvorbě energetických zdrojů v oblasti dýchacího řetězce, ATP syntázy, pyruvátdehydrogenázy, Krebsova cyklu nebo ß-oxidace mastných kyselin.

Na karneval za Popelku půjdu . . .

Dobře dva měsíce pracovaly děti ze základní školy na tvorbě básnické sbírky Nikoly Talafousové (19). Básně dívky, která trpí poruchou metabolismu, doplňovaly kresbami na téma jednotlivých básní. „Musím před dětmi smeknout, protože se všechny velmi snažily, aby jejich kresby byly co nejvěrnější," řekl učitelka Jana Grufíková.

Na přípravě sbírky spolu s ní pracovala její kolegyně Martina Kudrličková. „Ve sbírce jsou všechny básně, které nám Nikola poskytla. Když jsem je četla, mrazilo mne. Kdyby verše psala zdravá dívka, bylo by to něco jiného. Ale tohle jsou spíš tajné sny a přání postižené dívky, která by chtěla jezdit na koni, smát se nebo koupat," svěřila Strakonickému deníku své pocity.

Křest básnické sbírky Moje pocity doprovázel i jiný program. Školáci secvičili krátkou scénku na téma likvidace odpadů a poté diváky pobavili pohádkou Čer a Káča. Po ní došlo na samotný křest básnické sbírky a gratulace.

Nikolčina matka Olga Rotová na závěr všem poděkovala za pomoc a podporu, zejména pak dětem, škole a rodičům. „Jsou tady děti, které Nikolčin osud znají a vědí, co ji potkalo. Ale jsou tady také prvňáčkové, kteří vše znají jen z doslechu. O to více si ceníme toho, jak při nás stojíte. Děkujeme všem," uvedla.
Rekapitulace

V roce 2011 prodělala Nikola zápal plic. Kdyby jí lékaři v českobudějovické nemocnici neudělali včas tracheotomii, udusila by se. Od té doby dýchá pomocí hadičky, která jí vede z krku. „Proto nemůže mluvit a velmi ji to trápí. Komunikujeme spolu tak, že já se ptám a ona kývá hlavou," uvedla tehdy Olga Rotová. Nikola k bezpečnému dýchání potřebuje tři přístroje – odsávačku hlenů a slin, oxygenátor a oxymetr. První dva měla, díky sbírce mezi lidmi v Cehnicích získala posledně jmenovaný.

V srpnu 2011 byl Strakonický deník u další pomoci Nikole Talafousové. Ve spolupráci se strakonickou nemocnicí se pro dívku podařilo získat mobilní odsávačku.

Na jaře 2012 připravila country skupina Šrumecz a Sbor dobrovolných hasičů Čejetice pro Nikolu Talafousovou v Kulturním domě Čejetice benefiční koncert. Na něm zahrála i známá rocková formace Meteor Petra Lexy.

V květnu 2013 předal basketbalový trenér Miroslav Vondřička do rukou Olgy Rotové částku 6600 korun. Šlo o výdělek charitativní sportovní akce Každý koš pomáhá.

Maškarní

Na karneval za Popelku půjdu, krásné šaty toužím mít,
do vlasů zapletu si
modrou stuhu,
o krásném princi můžu
si však nechat snít.

Na karnevale potkám svého prince jako z pohádky,
o tom jsem snila,
navečer spolu pozorujem
třpyt Polárky, a on říká mi
ty jsi má milá.