VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hýbe jenom pravou rukou. I tak píše básně

Cehnice – Nikola Talafousová z Cehnic (19) trpí poruchou metabolismu. Je odkázána na vozík, bez odsávačky slin a hlenů se nemůže vydat nikam daleko. Přesto díky své vůli, přátelům a dětem ze školy dokázala malý zázrak – má vlastní sbírku básní

8.6.2014
SDÍLEJ:

Ze křtu sbírky Moje pocity autorky Nikoly Talafousové.Foto: Deník/Petr Škotko

Je jí 19 let a vydala svoji prvotinu básní s názvem Moje pocity. Na tom by nebylo nic divného, kdyby autorka Nikola Talafousová (19) netrpěla těžkou poruchou metabolismu. Hýbe jen pravou rukou, pohybuje se díky polohovacímu vozíku na elektrický pohon. Bez odsávačky hlenů, přístroje na dýchání a bez dennodenní pomoci své matky Olgy Rotové nemůže existovat. Přesto bojuje, přesto prožívá radosti i bolesti života.

Nikola začala své básně psát v 7. třídě cehnické základní školy. To už byla na kolečkovém křesle, ale ještě mohla mluvit. Na tu dobu vzpomíná její asistentka Marie Janečková. „Nikola byla skvělá a je skvělá holka. Psala básničky o všem, co kolem sebe viděla. Napsala také jednu pro mne. Myslím, že se jmenovala Pro Marušku," řekla ve čtvrtek 5. června na křtu sbírky v cehnickém kulturním domě pro Strakonický deník. Třpyt v očích ukazuje, že se událost neobejde bez velkých emocí. Marie Janečková byla kmotrou sbírky.
Nikolčina matka Olga Rotová přiblížila, jak básně vznikají. „Niki si je nejdříve napíše do malého notýsku, pak je přepíše do velkého sešitu. Potom teprve do počítače. Pro ni to znamená nejen cvičení pravé ruky, ale i zábavu," vysvětluje Olga Rotová 
s tím, že nebýt dětí, školy a rodičů, sbírka by nikdy neměla šanci vzniknout.

Příznaky onemocnění se 
u Nikoly Talafousové začaly objevovat ve čtyřech letech. Ztrácela pohyblivost, podstoupila nespočet vyšetření. Před třemi lety jí museli lékaři provést tracheotomii kvůli potížím s dýcháním. Dodnes není jasné, jakou nemocí Nikola Talafousová trpí. Nejbližší možností je tzv. Leighův syndrom.

- Tracheotomie a tracheostomie jsou chirurgické procedury k otevření přístupu do průdušnice a k zajištění dýchání. Tento zákrok je prováděn záchranáři, lékaři a chirurgy. Horní tracheotomie – průnik těsně pod prstencovou chrupavkou hrtanu (v cestě řezu je pouze vazivo).
Dolní tracheotomie – průnik řezem ve střední čáře těsně nad horním okrajem hrudníku (nad incisura jugularis sterni) – v tomto místě už je trachea hlouběji a v cestě zákroku leží žilní spojky a pleteně.
- Leighův syndrom je mitochondriální porucha, kam patří všechna onemocnění, při kterých dochází k nedostatečné tvorbě energetických zdrojů v oblasti dýchacího řetězce, ATP syntázy, pyruvátdehydrogenázy, Krebsova cyklu nebo ß-oxidace mastných kyselin.

Na karneval za Popelku půjdu . . .

Dobře dva měsíce pracovaly děti ze základní školy na tvorbě básnické sbírky Nikoly Talafousové (19). Básně dívky, která trpí poruchou metabolismu, doplňovaly kresbami na téma jednotlivých básní. „Musím před dětmi smeknout, protože se všechny velmi snažily, aby jejich kresby byly co nejvěrnější," řekl učitelka Jana Grufíková.

Na přípravě sbírky spolu s ní pracovala její kolegyně Martina Kudrličková. „Ve sbírce jsou všechny básně, které nám Nikola poskytla. Když jsem je četla, mrazilo mne. Kdyby verše psala zdravá dívka, bylo by to něco jiného. Ale tohle jsou spíš tajné sny a přání postižené dívky, která by chtěla jezdit na koni, smát se nebo koupat," svěřila Strakonickému deníku své pocity.

Křest básnické sbírky Moje pocity doprovázel i jiný program. Školáci secvičili krátkou scénku na téma likvidace odpadů a poté diváky pobavili pohádkou Čer a Káča. Po ní došlo na samotný křest básnické sbírky a gratulace.

Nikolčina matka Olga Rotová na závěr všem poděkovala za pomoc a podporu, zejména pak dětem, škole a rodičům. „Jsou tady děti, které Nikolčin osud znají a vědí, co ji potkalo. Ale jsou tady také prvňáčkové, kteří vše znají jen z doslechu. O to více si ceníme toho, jak při nás stojíte. Děkujeme všem," uvedla.
Rekapitulace

V roce 2011 prodělala Nikola zápal plic. Kdyby jí lékaři v českobudějovické nemocnici neudělali včas tracheotomii, udusila by se. Od té doby dýchá pomocí hadičky, která jí vede z krku. „Proto nemůže mluvit a velmi ji to trápí. Komunikujeme spolu tak, že já se ptám a ona kývá hlavou," uvedla tehdy Olga Rotová. Nikola k bezpečnému dýchání potřebuje tři přístroje – odsávačku hlenů a slin, oxygenátor a oxymetr. První dva měla, díky sbírce mezi lidmi v Cehnicích získala posledně jmenovaný.

V srpnu 2011 byl Strakonický deník u další pomoci Nikole Talafousové. Ve spolupráci se strakonickou nemocnicí se pro dívku podařilo získat mobilní odsávačku.

Na jaře 2012 připravila country skupina Šrumecz a Sbor dobrovolných hasičů Čejetice pro Nikolu Talafousovou v Kulturním domě Čejetice benefiční koncert. Na něm zahrála i známá rocková formace Meteor Petra Lexy.

V květnu 2013 předal basketbalový trenér Miroslav Vondřička do rukou Olgy Rotové částku 6600 korun. Šlo o výdělek charitativní sportovní akce Každý koš pomáhá.

Maškarní

Na karneval za Popelku půjdu, krásné šaty toužím mít,
do vlasů zapletu si
modrou stuhu,
o krásném princi můžu
si však nechat snít.

Na karnevale potkám svého prince jako z pohádky,
o tom jsem snila,
navečer spolu pozorujem
třpyt Polárky, a on říká mi
ty jsi má milá.

Autor: Petr Škotko

8.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka ředitele - projektový manažer. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zkráceného úvazku (30 hodin). Vhodné pro OZZ, OZP (s max. II.st.inv., OZP na vozíku (bezbariérový přístup), absolventy., Náplň práce (požadujeme): znalost administrace, komunikační a organizační schopnosti, příjemné vystupování, schopnost týmové spolupráce, časovou flexibilitu, dynamiku, kreativitu a samostatnost, vysoké pracovní nasazení, serióznost, preciznost, analytické myšlení, proklientský přístup, výbornou znalost MS Office, Outlook, ŘP sk.B, minimálně středoškolské vzdělání., Zaměstnanecké výhody: stravenky, dodatková dovolená., Kontakt: emailem.. Pracoviště: Asociace poskytovatelů sociálních služeb české republiky, z. s., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: Alice Švehlová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 19 600 Kč

Pracovníci v dopravě a přepravě Vedoucí dopravy a technického zabezpečení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Termín nástupu: dohodou., Požadavky: vzdělání - vyšší odborné, popřípadně úplné středoškolské strojírenské, popřípadně dopravní obory vítány. , Další požadavky: řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC (Office), alespoň 3 roky praxe v oboru, zkušenosti s vedením pracovního kolektivu., Stručná charakteristika:, - sleduje stav strojního parku, - zpracovává a sumarizuje požadavky na provádění oprav a modernizaci strojů a zařízení, - sestavuje rozpočty a sleduje náklady, - zodpovídá za provádění pravidelných technických kontrol strojního a vozového parku závodu, - zajišťuje revize vozidel, mechanizmů a strojního vybavení, odpovídá za hlášení škody či havárie způsobené provozem motorových vozidel, - vykonává funkci metrologa závodu, - zajišťuje ekologickou likvidaci odpadů, - vede agendy spojené s výkonem funkce, Platové podmínky: třída 10 - od 19 600Kč + příplatek za vedení, po zapracování osobní příplatek., Zaměstnanecké benefity: stravenky, 5 týdnů dovolené, indispoziční volno., Nabídku se strukturovaným životopisem zasílejte na email: pavlikova@susjk.cz do 10.08.2018 nebo na adresu: 390 41 Tábor, Vožická 2107.. Pracoviště: Správa a údržba silnic jihočeského kraje, závod tábor, Vožická, č.p. 2107, 390 02 Tábor 2. Informace: Radka Pavlíková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulace s materiálem pro výrobu, řízení vysokozdvižného vozíku, práce v nepřetržitém provozu na 12 hod směny, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a praxi v řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Platné oprávnění k řízení VZV výhodou. Nástupní mzda od 19 000Kč/měsíčně, po zapracování a započítání bonusů až 29 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohoddě ihned., Zájemci se mohou přihlásit zasláním životopisu na email: prace@greiner-perfoam.com., Zaměstnanecké výhody: perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené a jiné., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT