„Momentálně je dobře vidět Jupiter, na jihovýchodě ho můžete spatřit i pouhým okem. Vychází také Měsíc, z blízka je stále vděčným objektem na pozorování,“ doporučuje hospodář hvězdárny Vlastislav Feik.

Noc vědců začíná dnes v 16 hodin, kdy se uskuteční pozorování Slunce pro veřejnost. Ve 20 hodin si návštěvníci mohou promrskat astronomické vědomosti, hrát se bude o drobné ceny. Povídání s besedou o zatměních Slunce a o svícení v noci je připravené na 20. a 21. hodinu. Zároveň bude na hvězdárně možné pozorovat Venuši a Jupiter. Program bude probíhat až do šesté hodiny ranní.

Desetileté jubileum letos slaví sdružení, které hvězdárnu provozuje. V září 1999 mělo pět členů nutných k založení sdružení. Dnes je jich osm plus zhruba 13 dětí v astronomickém kroužku.

„Sdružení se stará o chod hvězdárny, provázíme návštěvy, provozujeme kroužek pro děti a hlavně od roku 1982 zakreslujeme sluneční skvrny a měříme aktivitu Slunce. Výsledky každý měsíc posíláme do Bruselu. Na objevování nových planet nemáme přístroje,“ dodává Feik.

Nápad hvězdárny v Ústí vznikl díky astronomického kroužku v roce 1950. Jeho činnost však postupně ochabovala. Vzpruhou byl příchod Františka Pešty v roce 1961, který uspořádal spoustu akcí, zájezdů a podílel se na stavbě hvězdárny. Ta byla slavnostně otevřena 6. června 1965.

Od zahájení provozu zorganizoval Pešta stovky přednášek a besed například s populárním vědcem Jiřím Grygarem, který se v roce 2000 stal čestným členem sdružení Hvězdárny Františka Pešty.

David Peltán