Výsadbu zajišťovala společnost Floravil, která spolupracuje s významným evropským dodavatelem cibulovin z Holandska Verver Export. Bližší informace poskytla vedoucí městského odboru životního prostředí Jana Daňková.

„Tato společnost nabízí nejrůznější směsi cibulovin a mechanizovanou výsadbu pomocí speciálně vyvinutých sázecích strojů. Za pomoci sázecího stroje je možné snadno a rychle odborně vysadit květinové cibule pod travní drn a zároveň tím trávník neporušit,“ uvedla.

Sázecí stroj travnatou plochu rozřízne a následně ji nadzvedne. Cibulky zapadnou prostřednictvím dávkovače pod trávník. Stroj následně uvede trávník opět do původního stavu.

Táborský pivovar. Historické fotografie pocházejí z atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.
Táborský pivovar skončil s vařením piva před 40 lety. Podívejte se, jak vypadal

„Na vybrané lokality jsme sázeli časně kvetoucí směsi cibulovin. Díky časnému kvetení je možné zahrnout první seč trávníku dostatečně brzy v sezoně. Sekat se smí až tehdy, když listy cibulovin zežloutnou. Krokusy, ranné narcisy a tulipány vykvetou v době, kdy příroda stále ještě spí,“ popsala budoucí vývoj Jana Daňková.

V Husově parku nejprve vykvetou modrobílé krokusy a pak se k nim přidají žluté narcisy a oranžové tulipány. Na Tržním náměstí se rozvine nejprve sněhově bílý koberec krokusů, z něhož budou vyrůstat nízké červené tulipány.

Směsi cibulovin pokvetou po dobu šesti týdnů a vydrží na lokalitě až sedm let. „Zvýší se biodiverzita, cibuloviny nabídnou potravu hmyzu brzy na jaře a další výhodou je, že nevyžadují žádnou údržbu,“ uzavřela vedoucí odboru.