VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Husité se přesunou do Prahy

Tábor - Tábor se na přelomu září a října předvede na prestižním festivalu architektury v Praze

17.9.2013
SDÍLEJ:

Městská památková rezervace TáborFoto: David Peltán

Představit veřejnosti české a světové architektonické dědictví, prezentovat město a rozvoj cestovního ruchu. Přesně takový výsledek si slibují Táborští od účasti na Architecture Week Praha 2013. Na sedmém mezinárodním festivalu architektury se bude svými památkami zviditelňovat poprvé.

Hlavním bodem festivalu je účast na výstavě Arch Heritage v Jiřském klášteře na Pražském hradě. Podle městského architekta Miloše Roháčka jde o možnost přiblížit i zahraničnímu publiku kulturu i stavby Tábora. „V rámci výstavy se Tábor bude prezentovat mezi další patnáctkou českých měst a dvanácti městy, která mají památky zapsané na seznamu českého dědictví UNESCO. V rámci mezinárodní účasti jde o 157 států se 750 památkami," upřesnil architekt.

Také podotkl, že organizátoři festivalu oslovili radnici s nabídkou účasti zejména z důvodu, že zviditelnění města je možné propojit s nedávno připomenutým 50. výročím založení městské památkové rezervace, která patří k nejstarším v republice, ale zejména s blížícím se výročím 600 let od upálení mistra Jana Husa. Pomocí festivalu lze na něj veřejnost vhodně upozornit.

Součástí pražského mítinku je i Den města Tábora v Praze. Ten se uskuteční 3. října na náměstí Republiky. „Připravili jsme především historickou hudební produkci, ale také prezentaci opravdového husitského bojového vozu, šermířů, šašků a kejklířů. V plánu je i ochutnávka vína či propagační film o městě. Snažili jsme se propojit minulost se současností," nastínila vedoucí táborského odboru kultury Jana Lorencová.

Tábor budou propagovat i děti ze 4. třídy ze Základní školy Helsinská. „Za úkol měly nakreslit obrázky, které se týkají historie Tábora a jeho současné architektury. Školáci tedy malovali domy na Žižkově náměstí. Pracovníci radnice poté vybrali šest nejlepších obrázků, které putují do Prahy," vysvětlila ředitelka školy Alena Heršálková.

Třicet školáků se společně s učiteli 8. října zúčastní vernisáže obrázků, která se bude konat na Pražském hradě.

Městská památková rezervace Tábor
Uznání z pohledu kulturně – historického se Tábor dočkal v roce 1961, kdy bylo jeho historické jádro prohlášeno městskou památkovou rezervací (MPR). Přibližně z 350 budov, evidovaných pod čísly popisnými na
území MPR Tábor, bylo do Státního seznamu kulturních památek zapsáno asi 140 objektů. V roce 1962 se historické jádro Starého Města stalo i národní kulturní památkou (NKP), a to jako jediné město v ČSSR. Změna přišla v roce 1992, kdy byl tento statut pro historické centrum coby pro plošnou lokalitu zrušen. Nařízení vymezilo konkrétní objekty, které zůstaly národními kulturními památkami jako objekty samostatné. Historické jádro Starého Města zůstává zachováno jako městská památková rezervace. 

Architektura stojící za povšimnutí

Vila Maria
Čtvrť za Bechyňskou bránou se na sklonku 19. století rozrůstala o zajímavé domy. To platí o vile táborského stavitele T. Brdlíka v Příběnické ulici Maria. Postavil ji podle vlastních plánů z roku 1901 a ke spolupráci na návrhu fasád přizval sochaře Františka Bílka. Vila patří k ukázkám vlivu bruselsko-pařížského secesního stylu Art Nouveau na ranou českou modernu.

Husův sbor
Kostel husitské církve patří k nejlepším realizacím naší meziválečné sakrální architektury. Je dílem dvojice Kabeš – Vejrych. První návrhy však pocházejí z ruky Františka Bílka (1928). Stávající parcela pro stavbu byla získána roku 1932 a ke slavnostnímu otevření došlo 6. července 1939. Základní kámen z Husova domku v Trocnově tu byl položen o rok dříve.

Táborská reálka
V místech, kde se rozkládaly Rudolfovy sady od 1. července 1906 zahájila činnost táborská reálka, dnešní Gymnázium Pierra de Coubertina. Samotné stavební práce začaly 12. září 1904 a v průběhu roku 1905 byla stavba dokončena. Budovu v novorenesančním slohu doplňují obrazy vlastivědy a stavitelství. Během 1. světové války sloužila jako vojenský lazaret.

Albrechta pekaře 
Dům čp. 223 býval také nazýván „dům Albrechta pekaře". Tento majitel nechal obnovit budovu zničenou po velkém požáru Tábora v roce 1559. Z této doby se zachovala sgrafitová výzdoba fasády a doplňuje ji obloučkový štít domu, který není v 16. století v Táboře žádnou výjimkou. Zrak upoutá dělová koule ve fasádě, která je památkou na švédské dobyvatele v roce 1648.

Anketa: Jaké táborské stavby mohou zaujmout?

Lucie Štaidlová
Tábor
Určitě kostel na Žižkově náměstí, Kotnov a také dům č.p.18, ve kterém je i kavárna. Má zajímavě vyzdobenou fasádu, která se liší od renesančních domů na náměstí.

Ladislav Švec
Tábor
Podle mě v Táboře může nejvíce zaujmout hrad Kotnov. Je to takový symbol města. Kromě toho jsou v architektonicky zajímavých domech i muzea.

Josef Kopřiva
Tábor
Na Starém Městě je spoustu ulic se zajímavými domy. Nejhezčí se mi zdá asi Pražská ulice. Ve vilové čtvrti stojí určitě za zhlédnutí Černý leknín.

Klára Šatná
Tábor
Myslím si, že nejhezčí architektura je určitě na Žižkově náměstí. Líbí se mi také budovy na Špitálském náměstí. V jedné z nich je Muzeum lega.

Ludmila Volfová
Tábor
Město se může pochlubit třeba klokotským klášterem, odkud je i pěkný výhled na historické centrum. Tam pak najdeme i další zajímavé stavby.

Dana Dvořáková
Tábor
Staré Město je typické historickými domy. Spusta z nich by si ale zasloužila opravit. Například několik bychom jich našli za podloubím Husitského muzea. 

Architecture Week Praha 2013

• Sedmý ročník mezinárodního festivalu architektury Architecture Week Praha 2013 se uskuteční ve výstavních prostorách Jiřského kláštera na Pražském hradě od 23. září do 20. října.
• Hlavním tématem letošního ročníku je architektonické dědictví a současná architektura. Cílem je představit české i zahraniční veřejnosti domácí i světové historické architektonické dědictví a umožnit jeho srovnání se současnou a nově vznikající architekturou.
• Na programu jsou také přednášky českých a zahraničních architektů v Národní technické knihovně, vernisáže výstav, konference, dny architektury vybraných zemí, dny měst, procházky za architekturou.
• V rámci Architecture Week se v projektu Den měst v Praze představí ve dnech od 27. září do 10. října na náměstí Republiky země a města vlastním programem, připraveným speciálně pro tuto příležitost. Tábor přijde na řadu 3. října.
• Užijí si i děti: součástí akce se stal nový celorepublikový výtvarný projekt Hravý architekt. Jeho cílem je přiblížit dětem ze 3. a 4. tříd základních škol adekvátní a přístupnou formou historickou architekturu a památky jejich města, naučit je, co je architektonické dědictví a proč je důležité se o ně zajímat, chránit je a pečovat o ně. Práce dětí z táborské školy Helsinská vyzdobí samostatnou expozici v Jiřském klášteře Pražského hradu. Všechny děti budou pozvány na vernisáž.

Autor: Kateřina Krejčová

17.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách Formíř ve slévárně 16 400 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách Formíř ve slévárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: placené ubytování, příspěvek na stravování., Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Petramont s.r.o., organizační složka, kovosvit mas a.s, náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Jozef Fečanin, +420 004 219 480 028 31.

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 17 000 Kč

Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: zpracování analýz, komunikace s klienty, běžná administrativní činnost , Požadujeme: aktivní a zodpovědný přístup k práci, spolehlivost a flexibilitu, trestní bezúhonnost, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: možnost realizace a karierního růstu, flexibilní pracovní dobu, odpovídající finanční ohodnocení, zázemí silné společnosti, po zapracování možnost práce z domova. Vhodné i pro absolventy či ženy na rodičovské dovolené. Kontakt mailem.. Pracoviště: Kateřina krejčová, prac., U Bechyňské dráhy, č.p. 790, 390 02 Tábor 2. Informace: Kateřina Krejčová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 30 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři projekční technik - vodohospodář. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČVUT - vodohospodářské stavby, Znalost ACAD nezbytná, krajinné plánování, Flexibilní prac. doba, karierní růst, home office. Pracoviště: Atelier m.a.a.t., s.r o., Převrátilská, č.p. 330, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Jirovský, +420 725 032 534.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

U Bernartic při nehodě vyhasl zbytečně další život

Účinkující. Zleva: Kateřina Martínková (maskérka), Petr Kužvart, Adámek Vodsloň, Jitka Ježková
2

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Projekt Upíři ve škole nabádá k dárcovství

V Soběslavi zahájí atraktivní výstavy

Soběslav – Blatské muzeum připravilo dvě pozoruhodné výstavy, jejichž společná vernisáž se koná ve čtvrtek 16. 8. od 17 hodin v Rožmberském domě.

V táborských lesích hoří spory

Tábor – Do funkce nového jednatele táborské Správy lesů nastoupil v dubnu Daniel Černý. Jak se ukázalo na posledním zasedání zastupitelstva, změna jednatele přinesla nejen bouřlivou reakci nespokojených zaměstnanců Správy lesů, ale vyvolala otázky, jak se v lesích hospodařilo dříve.

Okolo jižních Čech - seriál Deníku, 2. díl hejtmanka kraje Ivana Stráská

České Budějovice – Okolo jižních Čech 2018 je populární a oblíbený mezinárodní cyklistický etapový závod, který se uskuteční od 5. do 9. září. Je zároveň součástí Světového poháru v silniční cyklistice.

Zloději peněženky stačil jen okamžik

Tábor – Policisté z táborského obvodního oddělení pátrají po zloději, který „úřadoval“ v jednom z obchodních domů na ulici Kpt. Jaroše v Táboře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT