Představit veřejnosti české a světové architektonické dědictví, prezentovat město a rozvoj cestovního ruchu. Přesně takový výsledek si slibují Táborští od účasti na Architecture Week Praha 2013. Na sedmém mezinárodním festivalu architektury se bude svými památkami zviditelňovat poprvé.
Hlavním bodem festivalu je účast na výstavě Arch Heritage v Jiřském klášteře na Pražském hradě. Podle městského architekta Miloše Roháčka jde o možnost přiblížit i zahraničnímu publiku kulturu i stavby Tábora. „V rámci výstavy se Tábor bude prezentovat mezi další patnáctkou českých měst a dvanácti městy, která mají památky zapsané na seznamu českého dědictví UNESCO. V rámci mezinárodní účasti jde o 157 států se 750 památkami," upřesnil architekt.
Také podotkl, že organizátoři festivalu oslovili radnici s nabídkou účasti zejména z důvodu, že zviditelnění města je možné propojit s nedávno připomenutým 50. výročím založení městské památkové rezervace, která patří k nejstarším v republice, ale zejména s blížícím se výročím 600 let od upálení mistra Jana Husa. Pomocí festivalu lze na něj veřejnost vhodně upozornit.
Součástí pražského mítinku je i Den města Tábora v Praze. Ten se uskuteční 3. října na náměstí Republiky. „Připravili jsme především historickou hudební produkci, ale také prezentaci opravdového husitského bojového vozu, šermířů, šašků a kejklířů. V plánu je i ochutnávka vína či propagační film o městě. Snažili jsme se propojit minulost se současností," nastínila vedoucí táborského odboru kultury Jana Lorencová.
Tábor budou propagovat i děti ze 4. třídy ze Základní školy Helsinská. „Za úkol měly nakreslit obrázky, které se týkají historie Tábora a jeho současné architektury. Školáci tedy malovali domy na Žižkově náměstí. Pracovníci radnice poté vybrali šest nejlepších obrázků, které putují do Prahy," vysvětlila ředitelka školy Alena Heršálková.
Třicet školáků se společně s učiteli 8. října zúčastní vernisáže obrázků, která se bude konat na Pražském hradě.
Městská památková rezervace Tábor
Uznání z pohledu kulturně – historického se Tábor dočkal v roce 1961, kdy bylo jeho historické jádro prohlášeno městskou památkovou rezervací (MPR). Přibližně z 350 budov, evidovaných pod čísly popisnými na
území MPR Tábor, bylo do Státního seznamu kulturních památek zapsáno asi 140 objektů. V roce 1962 se historické jádro Starého Města stalo i národní kulturní památkou (NKP), a to jako jediné město v ČSSR. Změna přišla v roce 1992, kdy byl tento statut pro historické centrum coby pro plošnou lokalitu zrušen. Nařízení vymezilo konkrétní objekty, které zůstaly národními kulturními památkami jako objekty samostatné. Historické jádro Starého Města zůstává zachováno jako městská památková rezervace.
Architektura stojící za povšimnutí
Vila Maria
Čtvrť za Bechyňskou bránou se na sklonku 19. století rozrůstala o zajímavé domy. To platí o vile táborského stavitele T. Brdlíka v Příběnické ulici Maria. Postavil ji podle vlastních plánů z roku 1901 a ke spolupráci na návrhu fasád přizval sochaře Františka Bílka. Vila patří k ukázkám vlivu bruselsko-pařížského secesního stylu Art Nouveau na ranou českou modernu.
Husův sbor
Kostel husitské církve patří k nejlepším realizacím naší meziválečné sakrální architektury. Je dílem dvojice Kabeš – Vejrych. První návrhy však pocházejí z ruky Františka Bílka (1928). Stávající parcela pro stavbu byla získána roku 1932 a ke slavnostnímu otevření došlo 6. července 1939. Základní kámen z Husova domku v Trocnově tu byl položen o rok dříve.
Táborská reálka
V místech, kde se rozkládaly Rudolfovy sady od 1. července 1906 zahájila činnost táborská reálka, dnešní Gymnázium Pierra de Coubertina. Samotné stavební práce začaly 12. září 1904 a v průběhu roku 1905 byla stavba dokončena. Budovu v novorenesančním slohu doplňují obrazy vlastivědy a stavitelství. Během 1. světové války sloužila jako vojenský lazaret.
Albrechta pekaře
Dům čp. 223 býval také nazýván „dům Albrechta pekaře". Tento majitel nechal obnovit budovu zničenou po velkém požáru Tábora v roce 1559. Z této doby se zachovala sgrafitová výzdoba fasády a doplňuje ji obloučkový štít domu, který není v 16. století v Táboře žádnou výjimkou. Zrak upoutá dělová koule ve fasádě, která je památkou na švédské dobyvatele v roce 1648.
Anketa: Jaké táborské stavby mohou zaujmout?
Lucie Štaidlová
Tábor
Určitě kostel na Žižkově náměstí, Kotnov a také dům č.p.18, ve kterém je i kavárna. Má zajímavě vyzdobenou fasádu, která se liší od renesančních domů na náměstí.
Ladislav Švec
Tábor
Podle mě v Táboře může nejvíce zaujmout hrad Kotnov. Je to takový symbol města. Kromě toho jsou v architektonicky zajímavých domech i muzea.
Josef Kopřiva
Tábor
Na Starém Městě je spoustu ulic se zajímavými domy. Nejhezčí se mi zdá asi Pražská ulice. Ve vilové čtvrti stojí určitě za zhlédnutí Černý leknín.
Klára Šatná
Tábor
Myslím si, že nejhezčí architektura je určitě na Žižkově náměstí. Líbí se mi také budovy na Špitálském náměstí. V jedné z nich je Muzeum lega.
Ludmila Volfová
Tábor
Město se může pochlubit třeba klokotským klášterem, odkud je i pěkný výhled na historické centrum. Tam pak najdeme i další zajímavé stavby.
Dana Dvořáková
Tábor
Staré Město je typické historickými domy. Spusta z nich by si ale zasloužila opravit. Například několik bychom jich našli za podloubím Husitského muzea.
Architecture Week Praha 2013
• Sedmý ročník mezinárodního festivalu architektury Architecture Week Praha 2013 se uskuteční ve výstavních prostorách Jiřského kláštera na Pražském hradě od 23. září do 20. října.
• Hlavním tématem letošního ročníku je architektonické dědictví a současná architektura. Cílem je představit české i zahraniční veřejnosti domácí i světové historické architektonické dědictví a umožnit jeho srovnání se současnou a nově vznikající architekturou.
• Na programu jsou také přednášky českých a zahraničních architektů v Národní technické knihovně, vernisáže výstav, konference, dny architektury vybraných zemí, dny měst, procházky za architekturou.
• V rámci Architecture Week se v projektu Den měst v Praze představí ve dnech od 27. září do 10. října na náměstí Republiky země a města vlastním programem, připraveným speciálně pro tuto příležitost. Tábor přijde na řadu 3. října.
• Užijí si i děti: součástí akce se stal nový celorepublikový výtvarný projekt Hravý architekt. Jeho cílem je přiblížit dětem ze 3. a 4. tříd základních škol adekvátní a přístupnou formou historickou architekturu a památky jejich města, naučit je, co je architektonické dědictví a proč je důležité se o ně zajímat, chránit je a pečovat o ně. Práce dětí z táborské školy Helsinská vyzdobí samostatnou expozici v Jiřském klášteře Pražského hradu. Všechny děti budou pozvány na vernisáž.