VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudebník s violoncellem procestoval svět, na svou vlast ale nezapomněl

Mladá Vožice - Violoncellista Bedřich Váška se narodil v Mladé Vožici. Dnes by oslavil 135. narozeniny.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Bedřich Váška se za svého života stal uznávaným a respektovaným violoncellistou.Foto: Archiv Deníku

„Ano, je to můj vzdálený příbuzný. Nepatřím sice do první linie, ale byl to bratranec mého dědy," slyšela jsem s nadšením pozitivní odpověď v telefonu od Jany Váškové z Prahy.

Je praneteří uznávaného violoncellisty Bedřicha Vášky, rodáka z Mladé Vožice, který by dnes oslavil 135. narozeniny.
„Osobně jsem se s ním nikdy nesetkala. Vše vím jen z vyprávění od mého otce. Přestože velkou část života strávil strýc v Americe, na zemi, kde se narodil, nezapomněl," vzpomínala Jana Vášková.
O tom, že byl Bedřich Váška velkým vlastencem, svědčí, že nepřizpůsobil psaní svého jména americké gramatice. Zachoval si háček nad ř, š a čárku nad a.

Nejdříve varhany

Bedřich Váška již od útlého dětství projevoval zájem o hudbu. Nejdříve jako žák svého otce Antonína Vášky, který působil jako učitel na mladovožické škole, hrál na klavír a housle, poté i na varhany. „Později tyto nástroje vyměnil za violoncello a po odchodu na táborské gymnázium často účinkoval na různých veřejných produkcích," říká Jana Sapíková z Památníku Mladovožicka.

Bechřich Váška • narodil se 5. března 1879 v domě č. p. 104 v Mladé Vožici,• zemřel v roce 1978 ve věku 99 let v New Yorku • Jeho otec byl Antonín Váška, učitelem na mladovožické škole, jednatel Hospodářského spolku v Mladé Vožici • Matka Marie byla dcerou Aloise Hartmana c.k. notáře v Mladé Vožici • sourozenci: bratr Miloš a Oskar a sestra Ilona

Na radu advokáta Karla Nedbala, otce skladatele Oskara Nedbala, se přihlásil na pražskou konzervatoř, kde byl přijat a po absolvování odjel na rok do věhlasné mistrovské školy profesora Bergera ve Frankfurtu nad Mohanem.
Po návratu do vlasti založil Ševčíkův kvartet, jehož dalšími členy byli Bohuslav Lhotský, Karel Moravec a Karel Procházka. Toto kvarteto pak koncertovalo s velkým úspěchem téměř ve všech evropských státech.
V roce 1904 se Bedřich Váška oženil s Gustou Ondříčkovou, což byla sestra houslisty Františka Ondříčka, a na jeho radu odcestovali roku 1911 do New Yorku.
„Na místní univerzitě se stal profesorem hry na violoncello. Vyučoval padesát žáků," zmínila další bod jeho života Jana Sapíková.

O osm let později, tedy v roce 1919, založil v New Yorku String kvartet, se kterým koncertoval po celých Státech.
„Jeho manželka Gusta ale v roce 1952 umírá," doplnila Jana Vášková s tím, že její prastrýc poté při koncertním turné ve Worcesteru poznal o několik let mladší, ovdovělou plavovlásku irského původu Lydii King, s níž se později také oženil.

„Jeho posledním přáním bylo, aby byl po smrti pohřben do rodinné hrobky v Mladé Vožici. Lydie proto jeho urnu s popelem převezla z Ameriky do Čech," poznamenala violoncellistova praneteř, která se o smrti strýce dozvěděla z vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky.
Poslední věta Bedřicha Vášky určena ženě Lydiy, zněla: „Jsem poněkud unavený, půjdu si odpočinout," a poté usnul věčným spánkem.

Mladovožický děkan František Veselý se s ním loučil slovy: „Vrátil se mezi své rodné velký syn své vlasti, který i když prošel celý svět a slávu dobyl, na své Čechy nezapomněl!"

Autor: Lucie Janečková

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení