Jeho slova potvrzují i celorepubliková čísla, kdy ve většině okresů (konkrétně v 67 z celkových 77) došlo k nárůstu nezaměstnanosti, a pouze u 10 okresů ke snížení počtu evidovaných nezaměstnaných, v rámci celé ČR největšímu právě v Táboře.

„Všichni s napětím vyhlížíme nadcházející měsíce, kdy topná sezóna významně ovlivní nákladové položky většiny firem, stejně jako peněženky spotřebitelů, nicméně situace je zatím poměrně stabilizovaná a žádná hromadná propouštění naštěstí stále hlášená nemáme,“ doplnil ředitel.

Pokud jde o poptávku firem po pracovní síle, ta zůstává stále na relativně vysoké úrovni. Aktuálně firmy prostřednictvím úřadu práce hledají celkem 3656 pracovníků, tedy jen o 53 méně, než před měsícem. Příliš vzdálen není ani absolutní rekord počtu volných míst: 3919 z dubna tohoto roku.

„Hlavním problémem nejenom našeho regionálního trhu práce je ovšem takzvaná strukturální nezaměstnanost, tedy nesoulad mezi kvalifikací nezaměstnaných na straně jedné, a požadavky firem na straně druhé,“ dodal Pavel Kaczor.

Nedbalova ulice v Táboře se dočká asfaltování výkopů horkovodů.
V Táboře začne asfaltování výkopů horkovodů. O které ulice půjde?

Nejčastěji poptávanou profesí jsou zedníci, montážní dělníci, kuchaři, svářeči, zámečníci a řidiči. Zájem mají firmy také o seřizovače, číšníky a prodavače.

„Rád bych podpořil všechny mladé, kteří o řemeslu uvažují, a požádal jejich rodiče, aby jim v této profesní cestě nebránili. Je to dobrá volba a situace na trhu práce začíná být taková, že řada řemeslných profesí si vydělá daleko lépe, než třeba lecjaký vysokoškolák. Řemeslníků je málo, jsou na trhu ekonomicky vzácní a tím pádem dobře placení. Zkrátka: stále platí, že řemeslo má zlaté dno.“ zdůraznil ředitel.

Míra nezaměstnanosti na Táborsku meziměsíčně poklesla ze 3,2 na 3,1 procenta a je tak pod celorepublikovým průměrem. Největší nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v sousedním Jindřichově Hradci, kde počet nezaměstnaných meziměsíčně narostl o více než 11 procent.

Míra nezaměstnanosti za celou ČR činí 3,5 procenta, a v aktuálních statistikách EU je ČR stále na prvním místě s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností, před druhým Polskem, třetí Maltou a čtvrtým Německem. Žebříček EU uzavírají Španělsku a Řecku, kde je nezaměstnanost oproti ČR pětinásobná.