Středověké slavnosti k hradu Choustník prostě patří, a to už od  devadesátých let. Před šesti lety se tu s nimi lidé ale rozloučili, proto nový starosta obce Jan Kubart rozhodl, že letos nastal ten pravý čas jejich slávu znovu obnovit.

V sobotu dopoledne se proto na hrad sjely spolky z různých koutů Čech, aby připravily pro návštěvníky bohatý program plný středověké zábavy.

Ti, kteří pokořili mohutný kopec a dorazili až na hrad, rozhodně nelitovali. Čekali tu na ně šermíři z organizace Vendetta ze Strakonic, kteří předvedli souboj na život a na smrt, i šermířská společnost Aesculus z Černovic, která vykládala o způsobu boje a návštěvníci si mohli prohlédnout i jejich výstavu tak zvaných chladných středověkých zbraní. Sedmiletý Jakub Půrok z Tábora  si potěžkal meč a zblízka si prohlédl i brnění statného rytíře ze skupiny Aesculus, Františka Dvořáka.

Táborští střelci zase vykládali o palných a střelných zbraních a předváděli divákům, jakých ran byly takové zbraně chopny. Před hlasitými výbuchy si mnozí z diváků raději zakrývali uši.

Na své si ale nepřišli jen milovníci zbraní, ale i gotické a renesanční hudby. Těm zazpívala a zatančila vokální skupina Exfanta z Kaplice i tanečnice Radka Baštýřová a Michaela Hanoudová, známé jako Růže z Hradce.

Na letošní slavnosti dorazily více než dvě stovky lidí, mezi nimi i sourozenci Petr a Kateřina Knotkovi se sestřenicí Kamilou Poduškovou. V pořádání středověké akce by starosta obce rád pokračoval i v dalších letech. Nové návštěvníky chce nalákat například na otevření další hradní věže a sklepení, kde by se mohly vystavovat místní archeologické nálezy. Už v sobotu na hradě představil novou dřevěnou sochu rytíře v nadživotní velikosti. Plánuje i zlepšit  dostupnost na hrad,  v podhradí by  totiž mělo vzniknout nové parkoviště.

Autor: Kateřina Šímová