Silvestrovský výšlap pořádá už tradičně obec Choustník na Táborsku, letos se činili také místní dobrovolní hasiči a připravili bohaté občerstvení a starali se o příchozí. Poslední den roku 2022 si sem přijeli užít i čtyři florbalisté z Jindřichova Hradce. Na věži obdivovali malebnou vyhlídku do okolí.

Podle Jakuba Pavláta (29) si tak chtěli zkrátit čas před večerní oslavou. „Jsme tady kousek na chalupě, tam trávíme silvestr a vyrazili jsme se podívat do okolí,“ vysvětlil. Kryštof Ille (29) dodal, že navštívili i nedaleký Tábor. „Byli jsme si zajezdit na motokárách,“ upřesnil.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Tomáš Beránek (28) dodal, že na oslavu už mají vše potřebné. „Udělali jsme velký nákup a máme i nějaký ohňostroj,“ podotkl. Party budou mít mladící hned dvojitou. „Kryštof má prvního ledna narozeniny, bereme to při jednom, o půlnoci mu popřejeme,“ prozradil Jan Kovář (29).

Rekordní návštěvnost

Choustnický starosta Jan Kubart zhodnotil letošní účast jako nadprůměrnou. „Po covidovém období je to opravdu nadstandardní návštěvnost, druhou věcí je, že se udělalo opravdu hezky. S počasím to vyšlo parádně,“ zmínil potěšeně.

Středověké slavnosti se vrátily na hrad Choustník na Táborsku se vší parádou. V sobotu 20. srpna si je i přes nepříznivé počasí užily desítky lidí.
Hrad Choustník se vrátil v čase. Bojovali tu rytíři a předvedli se sokolníci

O dobré jídlo v podobě výborného guláše a klobásek se postaral sbor dobrovolných hasičů. Na zahřátí nechyběl svařák, či čaj. „Hodně lidí si tak výlet spojilo třeba i s obědem,“ dodal Kubart.

Občerstvení zajistily hasičky

Zastupitel a dobrovolný hasič Petr Dvořák doplnil, že guláš vařily hasičky. „Samozřejmě je z hovězí kližky, prakticky udělaly nějakých sto porcí, máme ještě klobásy. Největší zájem byl o párky v rohlíku, ty už jsou pryč,“ smál se kolem 14. hodiny odpoledne.

Tým Českého rozhlasu Dvojka zavítal na zřícenu hradu Choustník na Táborsku, živě vysílali v pátek 30. dubna ráno.
Speciální čarodějnický díl vysílal Dalibor Gondík z hradu Choustník

Celý stánek si podle něj vzaly na starost právě mladé požárnice. „To, co si vydělají mimo pořizovací náklady, potom použijí na nákup nových dresů. Maminka jedné z hasiček dělá ve školní jídelně, tak jim domluvila prostor pro přípravu,“ prozradil Dvořák.

Založení tradice

Hrad se podle starosty otevírá veřejnosti poslední den v roce už osm let. „Pravidelně sem jezdívaly party lidí, učitelé ze Soběslavi a další, kterým jsme začali hradní bránu otevírat, a tak jsme akci potom rozšířili i na širokou veřejnost. Nejdříve jsme jim chystali jen čaj a grog na zahřátí, pak jsme sortiment rozšiřovali,“ zavzpomínal Kubart.

Centrum kultury i svateb

Každoročně zříceninu navštíví v tento den pět set až šest set lidí, vstupné je dobrovolné. Za celý rok je to až 15 tisíc návštěvníků. Hrad je oblíbený i u snoubenců, víkendové termíny pronájmů v létě se rychle plní. Tradičně se zde konají i dětské dny, či oblíbené středověké slavnosti.

Kulturní památka s rozsáhlým areálem leží přímo v srdci obce Choustník 10 kilometrů od Tábora. Objekt z poloviny 17. století v historii patřil rodu Černínů, Šporků a naposledy Rohanů, sloužil také jako škola, či domov pro seniory.
Choustník má mimo hradu i zámek. Dočká se chátrající sídlo Rohanů obnovy?

Obec má navíc pro nový rok 2023 i stavební plány, chce realizovat sociálního zázemí s klasickými toaletami, vše však záleží na domluvě a kompromisu s hygieniky a památkáři. „Vypadá to nadějně, po novém roce by měly být hotové projekty a na jaře snad i stavební povolení,“ uzavřel starosta dobrou zprávou.