Je vystudovaný a slušně vydělávající manažer. Přesto si občas zajde do nonstopu zkusit štěstí u hracího automatu. „Už od gymplu, kdy jsme chodili do hospody, tak jsem občas do bedny něco hodil, o peníze jsem nikdy nouzi nemíval. Není to závislost nebo touha po penězích. Je to prostě koníček,“ popisuje šestadvacetiletý Karel svou zálibu, na kterou by ho jen málokdo tipoval.
„Dá se tím i slušně přivydělat, pokud má člověk štěstí. A já ho mám. Jsem dokonce dítě Štěstěny. Podařilo se mi už třikrát vyhrát jackpot, naposledy v létě 32 tisíc korun,“ prozradil. Souhlasí ale s tím, že automaty jsou nebezpečná a návyková zábava, pokud člověk její síle podlehne.
Do boje proti hazardu vyrazila Planá nad Lužnicí. Od ledna bude ve městě platit vyhláška, která výherní automaty z centra zcela vykáže. Zastupitelé totiž přijali nové nařízení, které donutí provozovatele automaty odstranit. „Chceme hazard razantně omezit. Nejenže to z lidí dělá nešťastné a závislé, ale navíc kolem heren je nepořádek a lidé si stěžují,“ zdůvodňuje starosta Jiří Šimánek.
300 tisíc do kasy
Radnici automaty ročně přinesou do kasy kolem 300 tisíc korun. Podle Šimánka to nejsou nijak významné sumy, aby se jich město nemohlo vzdát. Zvláště, pokud se díky snížení počtu automatů sníží i kriminalita.
Vyhláška jasně vymezuje oblast a konkrétní ulice, kde jsou herní automaty zakázané. Jde o celé centrum města, ulici ČSLA, Husovu, Příčnou, Nádražní, Zákostelní a Strkovskou. „Za objekt umístěný do vyhláškou vymezeného prostoru se pokládají všechny objekty spadající svojí adresou do příslušných ulic po jejich pravých i levých stranách,“ cituje Šimánek vyhlášku.
Prst tak ukazuje na tři herny, z kterých dvě fungují jako nonstop. Jak se k vyhlášce staví provozovatelé, město zatím netuší. Podnikatelé se ještě nevyjádřili. Případných žalob se ale Šimánek nebojí.
„Žalovat mě klidně mohou, ale město má právo podle zákona o obcích takovou věc vyhláškou nařídit.“
Zvažuje žalobu
Deníku se jednoho z provozovatelů včera podařilo kontaktovat. Jméno uvést nechtěl, názor měl ale jasný. „Právě si s kolegou říkáme, že si asi půjdeme hodit mašli. Máme úvěr tři miliony korun, to nikdo neřeší, na to ohledy nikdo nebere. Máme pocit, že nám jen házejí klacky pod nohy, nejen město, ale i stát. V Americe by se všichni bránili a soudili o miliony. My uvažujeme, že touto cestou taky půjdeme, ale soudit se nebudeme s městem, ale někde výš,“ řekl rázně s tím, že síly by rád spojil s dalšími provozovateli.
Dodržování vyhlášky budou kontrolovat strážníci městské policie a pověření pracovníci úřadu. Vyhláška na omezení hazardu přitom vznikla v Plané už v roce 2008. Tehdy ale nedostala potřebnou podporu zastupitelů.
Tato vyhláška souvisí s další, která začne rovněž platit s příchodem příštího roku. Jde o vyhlášku o veřejném pořádku, která omezuje pití alkoholu na veřejnosti a reguluje dodržování nočního a víkendového klidu. V Deníku jsem o ní informovali 15. října.
V říjnu 2008 omezilo herní automaty i Veselí nad Lužnicí. Tamní vyhláška stanovuje místa, kde mohou být provozovány. Hráči se tak potěší už jen ve fungujících hernách, nikoli v nově vzniklých. Město tak reagovalo na to, že se hráčství začalo ve velkém šířit mezi mládeží.