/ANKETA/ Doslova malý ráj na okraji městečka Planá nad Lužnicí nyní vybízí k procházkám, krom ptačí stezky vedoucí stromořadím láká k návštěvě i sousední volnočasový park Zelené vrchy. Podle plánského starosty Jiřího Rangla obnovu aleje zvládli sami zaměstnanci technických služeb, dokonce přišli se zajímavou inovací.

Dvě nové dřevěné lávky

„Na místa, která bývala celoročně rozbahněná kvůli vodě stahující se z polí, jsme se rozhodli umístit lávky. Dříve se tam nedalo komfortně procházet, lidé si tam dokonce házeli různé větve a klacíky na přecházení,“ vysvětlil starosta.

Při obnově aleje kvůli dřevokazným houbám tak nově vznikly dřevěné přechody a svodové kamenné žlaby. „Napadené nebezpečné stromy bohužel nešlo zachránit. Vyvracely se a padaly, tak jsme je vykáceli a nahradili novou výsadbou, doplnili jsme i v minulosti vynechaná místa,“ dodal Rangl s tím, že alej je nyní kompletní.


Nahrává se anketa ...

Vše se podařilo ve vlastní režii za minimální náklady. „Máme vlastního arboristu, kácení, sázení stromů i chodníčky všechno zvládli zaměstnanci našich technických služeb. Stromy jsou financované po dohodě s firmami v rámci náhradní výsadby na městských pozemcích, například společnostmi Silon či C-Energy. Investovali jsme jen do lávek a svodů. Myslím, že se to fakt povedlo a naše lipová alej je zase krásná,“ hodnotil.

Hraběcí pěšinka je stezka vedoucí kolem rybníků Strkovský a Košický až k Hejtmanu, která zahrnovala původně na 98 lip srdčitých. Vysazena měla být kolem roku 1903 vysadili po kolaudaci zámku na přání členů šlechtického rodu Harrachů.

V současné době jsou ošetřené i všechny vzrostlé stromy podle znaleckého posudku, který si loni nechala radnice zpracovat. Z celkového počtu 113 stromů bylo 26 pokáceno. V náhradní výsadbě za tyto stromy a navrženém doplnění prázdných míst bylo vysázeno 58 stromů. Na 67 stromech došlo k arboristickému zásahu a zdravotnímu řezu. Náklady na arboristické práce budou 278 tisíc korun a výstavba chodníků a odvodnění 151 tisíc korun.

Zámecký park i sousední volnočasový areál Zelené vrchy tak láká k aktivnímu odpočinku. V blízké době se tu uskuteční také běžecký závod a v sobotu 28. září tradiční Svatováclavské slavnosti.

Park ožije už v neděli

Už v neděli 16. června tu spolek Zdravá Planá pořádá 9. ročník Boreckého běhu. Prezentace závodníků začíná ve 13 hodin. „Zámeckým parkem běhají děti na 700 metrů, dospělí pak mají dvě trasy, 6 a 9,5 kilometru, vedoucí Turoveckým lesem. Je to krásný lesní závod, každoročně nám přibývá závodníků,“ uzavřel starosta pozvánkou.

Obnovená Hraběcí pěšinka a park Zelené vrchy v Plané nad Lužnicí na Táborsku vybízí k procházkám a relaxaci. | Video: Deník/Lenka Pospíšilová

Loni počet účastníků přesáhl 90 osob. Startovné činí 150 korun, děti a studenti neplatí nic. První tři závodníci v každé kategorii obdrží medaile a věcné ceny. Registrovat k běhu se lze také předem on-line na webu zdrava-plana.cz.