Řetěz pro rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích převzala ve čtvrtek 31. března Magdalena Hrabánková od svého předchůdce Václava Bůžka. Při slavnostní inauguraci tak byla veřejně uvedena do nejvyšší akademické funkce, i když rektorskou kancelář obývá již od 1. března.
Při svém projevu ocenila práci minulého vedení, které mimo jiné založilo Ekonomickou fakultu a vybudovalo Akademickou knihovnu i moderní budovu Filozofické fakulty. Zdůraznila ale, že nadcházející čtyři roky by měly být hlavně obdobím stabilizace a budování vztahů mezi jednotlivými součástmi univerzity.
Současně s rektorkou se veřejnosti představili tři noví prorektoři, které Hrabánková vybrala. Prorektorkou pro studium se stala Alena Jaklová z Filozofické fakulty. „Úkolů budu mít celou řadu, protože je to nesmírně široká oblast. Tím nejzávažnějším a trvalým ale je najít optimální soulad mezi očekávaným demografickým poklesem, našimi financemi a nabídkou kvalitních oborů,“ uvedla.
Pokles demografické křivky se projeví již v příštím roce, vedení univerzity proto prochází seznam všech studijních oborů a hodnotí, zda by se nabídka s ohledem na nižší počet studentů neměla změnit. Podle Jaklové tedy není vyloučené ani to, že obory budou v budoucnu ubývat. „Spíše budeme ale uvažovat o slučování,“ doplnila.
Prorektorka pro studium působí v současné době na dvou ústavech Filozofické fakulty. Vede tu doktorandy a zároveň je ředitelkou evropských teritoriálních studií, která sama založila. Přiznává ale, že s novou rolí bude muset své činnosti na fakultě omezit. „Asi předám funkci předsedkyně oborové rady doktorského studia, protože je skutečně náročná,“ řekla.
Zahraniční vztahy Jihočeské univerzity bude mít následující čtyři roky na starosti Dagmar Škodová Parmová. Ta byla v posledních letech proděkankou Zemědělské a Ekonomické fakulty. „Chci navázat na dobré vztahy, které máme zaštítěné třiceti meziuniverzitními smlouvami se školami na západě i na východě, a samozřejmě hledat také nové partnery,“ nastínila.
Českobudějovická vysoká škola by se podle ní nyní mohla zaměřit na postsovětské republiky nebo Asii. „Například tento týden tu byla indonéská velvyslankyně a nabízela spolupráci s největší státní univerzitou. Takže i tam mohou dojít jihočeské poznatky, studenti a pedagogové,“ dodala.
Třetím prorektorem se stal Tomáš Polívka, připadla mu oblast vědy a výzkumu. Jeho úkolem bude zajišťovat, aby na univerzitě pracovali kvalitní výzkumníci. Domnívá se, že vědecký potenciál na jihu Čech je značný a v některých oblastech dokonce zdejší univerzita patří mezi nejlepší v zemi a dosahuje i mezinárodního významu. Vyzdvihl mimo jiné úspěchy parazitologů z Přírodovědecké fakulty nebo filozofů. „Naším specifikem je těsná spolupráce s Akademií věd, která tu má již dlouhou tradici. Nemůžeme si ale myslet, že budeme dělat špičkový výzkum ve všech oborech. To ani není cílem,“ připomněl.
Polívka strávil dlouhou dobu ve Švédsku, na jihu čech působí od roku 2005. V současné době je zástupcem ředitele Ústavu fyzikální biologie v Nových Hradech. Prorektorství je pro něj první vysokou akademickou funkcí. „Když mi to bylo nabídnuto, tak jsem samozřejmě váhal, protože je to velká pocta, ale zároveň i zodpovědnost. Nakonc jsem se rozhodl, že do toho půjdu, a doufám, že to bude ku prospěchu,“ uzavřel.
.