Už není nutné brázdit trávu luk a hrází rybníků a hledat jen dubáky, kováře, kozáky a křemenáče. Aktuálně v lesích na Táborsku začínají vykukovat hlavičky smrkových hřibů.

Například během výpravy do Turoveckého lesa se Deníku podařilo naplnit do půl hodiny dva menší košíky. Dokonce v jenom místě pod smrčinami se urodilo hned 25 pravých hřibů. Stačí znát lokalitu, mít svá místa a také trochu houbařského štěstí, aby vás někdo nepředběhl.

Na Lipensku nad 700 m n. m. rostou hlavně kováři, ale začínají se objevovat i lišky, holubinky, růžovky, pravé hřiby, kozáky a křemenáče.
OBRAZEM: Kde rostou houby? Na Lipensku ano, začaly tam pravé houbové žně

Rostou ale také klouzky, jedlé druhy holubinek, muchomůrky růžovky, najít lze také hřiby žlutomasé (tzv. babky) či lišky. V lese se lze už i drobně občerstvit díky zralých lesních jahodám a borůvkám. Úspěšný lov!

Pravděpodobnost růstu hřibovitých hub v regionu lze sledovat i díky meteorologické mapě zde, která je denně aktualizována. Předpověď ve spolupráci s mykology má být pouze vodítkem, lidé by se na ni neměli stoprocentně spoléhat, protože výskyt plodnic závisí také na konkrétní lokalitě a podmínkách. Samotné houby také rostou jen u určitých druhů stromů a ideální podmínky v čase také ovlivňuje i kácení lesů spojené například s likvidací kůrovce.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Sledovat růst hub lze také na portálu nahouby.cz, kde své nálezy pomocí fotografií a poznatky z terénu i textově přidávají sami houbaři.

Houbařský úlovek.
Víme, kde rostou, dominuje hřib kovář. Brzký růst hub je ovlivněn počasím

Rostou i na Šumavě, to potvrzuje ve svém posledním videu také Lucie Drozdová alias Šumavská houbička zde.