Slovo mykologa: Po dlouhém období půstu se opět potvrdilo, že houby bez vody prostě nerostou. Teprve potřebné množství srážek probudilo podhoubí většiny sbíraných hub k nasazování plodnic a lze říci, že i na Táborsku rostou. A vyrazily prakticky všechny druhy najednou a také všude.

Na hrázích rybníků můžete najít různé holubinky, hřiby, penízovky, pýchavky i muchomůrky, přičemž z posledně jmenovaných roste letos docela hojně jedovatá muchomůrka tygrovaná.

Na loukách najdete žampiony a špičky. Málokdo ví, že i mezi žampiony jsou některé druhy jedovaté. Je to zejména žampion zápašný. Otrava po něm není sice smrtelná, ale kdo by si chtěl přivodit nepříjemné zdravotní potíže po jeho konzumaci. Špičky zase můžete při nepozornosti snadno zaměnit za jedovaté vláknice.

V lesích, listnatých i jehličnatých zažijete doslova houbařský ráj. Dočkali jsme se hlavně hřibů smrkových a hnědých. Rostou i lišky, bedly, ryzce, muchomůrky růžovky, klouzky, holubinky a další jedlé, ale pozor, i jedovaté druhy.
To znamená, že každý kdo sbírá jedlé lupenaté houby by měl perfektně poznat dvě naše nejjedovatější, smrtelně jedovaté houby – muchomůrku zelenou a muchomůrku jízlivou. Obě nejsou na Táborsku nikterak vzácné a v současné době rostou samozřejmě také.

Pokud se chcete dozvědět více, zavítat můžete na výstavu hub s mykologickou poradnou. Ta se (v případě pro houby příznivého počasí) uskuteční v neděli a pondělí 28. a 29. září v sezimovoústeckém Spektru.⋌