„Nenajdete pomalu ani prašivku, prošel jsem osvědčená místa a neměl jsem pomalu ani na polívku,“ přiznává s roztrpčením chalupář Zdeněk Brtnický. „A pak, v příkopě u silnice, pravák jako hrom,“ dodává spokojeněji.

Mlha prospěje

„Teď houby na mnohých místech v jižních Čechách rostou a dá se očekávat, že jejich růst nějakou dobu vydrží, objevily se totiž podzimní mlhy, a ty podhoubí ochrání před vysycháním,“ dodává vášnivým houbařům optimismus mykolog Jihočeského muzea Miroslav Beran.

Podle něj lze již uspět i v borových lesích na píscích, kde růst hub v srpnu brzdilo sucho. „Nyní se tu vyskytují mimo jiné klouzek obecný a strakoš, roste také suchohřib hnědý a ryzec smrkový,“ vyjmenovává nejčastější nálezy.

„Lze předpokládat, že houbaři se letos na jihu Čech ještě dočkají, zejména pokud v dohledné době zaprší a příliš se neochladí. Nicméně, předpovídat růst hub je velmi ošidné, konečně, průběh letošní sezóny to všem těm, kteří se o to pokoušejí, důrazně připomněl,“ zdůrazňuje.

Exponáty vyrostly

Také proto visel velký otazník nad plány tradiční podzimní výstavy hub v Jihočeském muzeu. „Do poslední chvíle se totiž neví, zda vůbec bude co vystavovat. Rozhoduje o tom příroda a to, jak její plody dokážou vyhledat ti, kteří výstavu zásobují čerstvými houbami. Tito dodavatelé, většinou členové Mykologického klubu Jihočeského muzea, se vždy týden před plánovaným začátkem sejdou s organizátory výstavy poté, co obhlédli „své“ houbové lokality. Tam padne rozhodnutí,“ líčí nejisté pozadí výstavy Beran.

„Krajní variantou, ke které českobudějovičtí mykologové přikročili naposled v loňském roce, je výstavu zrušit,“ dodává. Není to ale případ letošního roku. „Výstava se uskuteční ve dnech 29. září až 2. října . Otevírací doba je od 9 do 17 hodin. Návštěvníkům výstavy bude po celou dobu jejího trvání poskytována odborná poradenská služba. Pro žáky škol je připraven odborný výklad,“ zve Beran všechny zájemce na výjimečnou podívanou.