Plánované pozorování výrazného částečného zatmění Měsíce otevřelo dveře knihovny, jejíž chloubou hvězdárna je, už před devátou hodinou večerní. A ti, kteří přišli, rozhodně nelitovali.

Prožitky více než šedesáti úterních návštěvníků hvězdárny umocnilo příznivé jasné počasí. U přichystaných dalekohledů budil jejich pozornost nejen samotný průběh zatmění, ale také další nebeské objekty, jako například planety Jupiter, Saturn a další. V jednu chvíli přelétla nad hlavami hostů hvězdárny jasně zářící mezinárodní vesmírná stanice ISS.

O všech pozorovaných objektech na noční obloze se lidé dozvěděli spoustu zajímavých informací z úst přítomných hvězdářů. Na vyhlídkové plošině se jim věnoval Václav Vondruš, v kopuli u velkého dalekohledu se o ně postaral Zdeněk Soldát.

„Oproti loňsku, kdy nám tu pršelo a nebylo slyšet vlastního slova, jsme letos měli parádní podmínky. Přišlo hodně lidí a myslím si, že si to rozhodně užili,“ prohlásil Zdeněk Soldát.

Jeho slova bezezbytku potvrdili samotní návštěvníci hvězdárny. „Jsme opravdu nadšení,“ nechala se slyšet Monika Šídlová ze Sezimova Ústí, které dorazila se synem. „O hvězdárně vím, ale přišli jsme sem poprvé a jsme rádi, že jsme tu mohli být. Bylo to ale úžasné. Učím v mateřské škole a určitě bych se sem chtěla s dětmi podívat,“ dodala.

O své dojmy se podělil také čtrnáctiletý Martin Příhonský z Tábora. „O vesmír se zajímám a rád se dívám na měsíc i na hvězdy, ale nikdy mne nenapadlo sem přijít, až teď. A byla to paráda, takhle nádherně jsem Měsíc ještě neviděl,“ zářil při odchodu.

Další úchvatná podívaná se na táborské hvězdárně v knihovně odehraje v pondělí 12. srpna od 21 hodin. V hlavní roli se ocitne patrně nejznámější meteorický roj Perseidy neboli Slzy svatého Vavřince.