Než si objednáte hlavní menu, vždycky se hodí ochutnávka. Na to vsadili i v Rolničce a přichystali na včerejšek pro své příznivce festival, který měl být zároveň pozvánkou na další akce.

„Více než o konkrétní věci šlo o to představit náš styl nebo spíš v jakém duchu se naše programy do budoucna ponesou,“ objasnila záměr festivalu asistentka rolničkovské čajovny Petra Bradová.

Rolničkafest zároveň pokřtil novou místnost, která vznikla za stotisícové podpory z Fondu společnosti T–mobile pro zaměstnance. Kdokoli z pracovníků telekomunikační společnosti může navrhnout libovolné zařízení a společně s ním prostřednictvím projektu obhájit, proč by měly peníze doplout právě k němu.

„Ačkoli nejsem ani z jižních Čech, pro Rolničku mě nadchla moje dlouholetá kamarádka Eva Janatová. Vím, co všechno pro ni dělá, a tak jsem si řekl, že by bylo dobré je nějak podpořit,“ řekl navrhovatel Rolničky a pracovník T–mobile Petr Hubka.

Mluvčí Rolničky Eva Janatová doplnila, že část projektu pomohlo uhradit také ministerstvo kultury. „Dotace pokryje zařízení, technické vybavení a částečně i honoráře vystupujícím umělcům,“ upřesnila Eva Janatová.

Nová místnost, která ještě nenese jméno, už má ale nalajnovanou pestrou budoucnost. „Každý týden tu budou různé akce, od koncertů, projekcí dokumentů, ozvěn různých festivalů, autorských čtení až po cestovatelské večery,“ vyjmenovala Petra Bradová.

Mnoho už se konalo v čajovně i předtím. Nová místnost ale získala reprezentativní ráz a hlavně poskytne dostatečné technické zázemí.

„Úplně nově chceme rozšířit naši nabídku o rukodělné a výtvarné dílny, a to pro veřejnost i pro naše klienty chráněného bydlení,“ doplnila Petra Bradová.
Menu ochutnávky v podobě Rolničkafestu bylo opravdu bohaté. Listování neboli Scénické čtení z knížky Tobiase Lolnesse Timothée de Fombella i Mechanický cirkus Dáši Urbánkové potěšil nejen malé diváky. Navazující dílna pro děti umožnila rodičům vychutnat si koncert jazzového hudebníka Paula Batto Jr. nebo neofolkové formace Face the Sun.

„Konkrétně Dáša Urbánková je naše stálice a ‚ochutnáme‘ ji určitě ještě několikrát do roka. Rádi bychom se do budoucna vraceli i k Listování,“ ubezpečila Petra. Zatímco většina akcí v čajovně je spíš komorního rázu, Rolničkafest měl přilákat širší veřejnost. Účast, která zdaleka převyšovala stovku lidí, záměr jen potvrdila.