Nad novým zákonem si drbou hlavy nejen provozovatelé restaurací, ale i kuřáci, kteří si posezení u piva bez cigarety nedovedou představit. Zákon, který příznivcům nikotinu zakazuje kouřit v hospodách a restauracích, by měl začít platit od ledna příštího roku.

„Obávám se, že to bude mít velký vliv na zisk. Pro většinu lidí je běžné, že si u půllitru piva zapálí cigaretu," neskrýval své obavy o výdělek Petr Kavan, majitel Billiard baru Casablanca, v němž se cigarety a tabákové výrobky i prodávají. „Nedokážu procentuálně určit, jak velký odliv lidí to způsobí, určitě to ale bude rána. Snad se to po nějaké době zlepší, protože lidi zjistí, že si ani v jiné hospodě nezakouří. Nedovedu si však představit, jak budu svoje zákazníky kontrolovat, aby nekouřili," reagoval Petr Kavan na sankce, které se mohou za porušení zákona vyšplhat až na 50 tisíc korun pro zařízení a na 5000 pro kuřáka. Jedním z možných řešení by mohly být zahrádky před hospodami, nicméně tuto alternativu si nemůže dovolit každý. „Zvažoval jsem to, ale nemáme k tomu vhodné prostory," pokrčil rameny Petr Kavan.

Pro podniky, kde je zavedená kuchyně, by zákon neměl být tak devastující. „Podle mě je jedno, jestli se v hospodě kouří nebo ne, lidé na pivo stejně přijdou a při nejhorším si na chvíli odskočí," míní majitel hospody U Vaňků z Kladrub u Chýnova Jaroslav Vaněk.

Jaké bude řešení?

Pokud zákon skutečně projde, budou se některé z hospod a restaurací snažit nabídnout svým štamgastům místo, kde si svou cigaretu bez obav vykouří. Petru Kavanovi je již nyní jasné, že pokud u něj někdo v baru poruší zákaz, může nastat nepříjemná situace.

„Co s tím budu dělat? Můžu ho maximálně okřiknout a vynadat mu, ale to je tak všechno. Přece ho před ostatními lidmi, kteří mi sem nosí peníze, nevyvedu ven, to už by sem potom nechodil nikdo."

Petr Švamberg z Tábora ještě nedávno nikotinu holdoval, dnes už protikuřácké tažení vítá.

„Jsem rád, že to tak bude. Vždyť u některých hospod je to vidět na první pohled: venku je zahrádka nacpaná lidmi jen proto, že uvnitř se kouří a všude je zápach," říká.

Tomáš Kozák z Tábora se domnívá, že spousta lidí bude nařízení porušovat. „Když se člověk opije, bude mu fuk, že ho někdo vidí. Taky se asi většina lidí přesune do soukromých prostor, kde žádné zákazy neplatí," naznačuje, jak se zákon může projevit.

Hospodské ale nečeká jen nařízení o zdravém vzduchu, valí se na ně i registrační pokladny. Jde totiž o investici přes deset tisíc korun. A podle některých provozovatelů, nastane v lokále i zmatek.

„Doteď jsme fungovali bez problému. Já stál za barem a servírka mi jen hlásila, na jaký stůl nese jaké pití. Teď povedeme každému soukromý účet. Celé je to podle mě špatně vymyšlené a bude z toho obrovský chaos," zamýšlí se Petr Kavan, zatímco Jaroslav Vaněk už nemluví jen o představách, ale o realitě.

„U nás už máme pokladnu pět let a nikdy problém nebyl, ani na začátku, když jsme ji v hospodě zaváděli," tvrdí majitel restaurace.

Autor: Veronika Gigalová