VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Honosná Ohraženice se řítí k zemi

Ratibořské Hory - Zámeček teď spíš připomíná příbytek Šípkové Růženky, zahrada vypadá jako prales.

20.9.2011
SDÍLEJ:

Zámeček Ohraženice v Ratibořských Horách.Foto: David Peltán

Ratibořské Hory - Jak nešťastně může vypadat nemovitá kulturní památka je k vidění v Ratibořských Horách. Zámeček Ohraženice má svůj lesk za sebou. Teď připomíná prokletý zámek Šípkové Růženky, zahrada by mohla konkurovat Boubínu a každou chvíli nejspíš spadne.

„Je to šílené. Byl jsem tam před 14 dny a skoro už ani nestojí. Opravdu, kam se dnes hrabe Boubín. Majitelé se o to už léta nestarají. Nevím, zda v minulosti obec nějak na stav a údržbu upozorňovala. Teď tu mám podobný případ a vím, že když není stavba hlučná, toxická a vlastníci nemají peníze, můžeme nařizovat, ale veskrze k ničemu. Je to na demolici, bohužel,“ říká starosta Radek Lamboj. Majitelkou je Marie Hanušová z Prahy. Nikdo o ní nic neví, jen to, že je jí asi přes devadesát let a že se o zámek měla starat se synem.

„Nebyli tu už léta. Ještě tak před dvaceti lety měl manžel paní Hanušové snahu se zámečkem něco dělat. Trochu ho opravil, jenže pak umřel a tím to haslo,“ dodal starosta. Že s majiteli nebyla příliš domluva potvrdila Marie Vlčková ze Státní památkové péče. „V roce 1996 jsme tam asi dvakrát jeli na revizi, s majitelkou se nám ale nepodařilo domluvit. Něco málo tehdy bylo opravené a objekt byl staticky zajištěný, ale jak je to dnes, nevím,“ podotýká.

Zámeček leží na poměrně vlhkém podkladu a v současnosti ho obklopují zahrady, takže přístup k němu je velice komplikovaný. „Sklepy byly věčně zatopené vodou. Hasiči pomáhali Hanušové s odčerpáváním vody a můj děda, který se zámečkem sousedil, také. Co s objektem dělat, nevím. Byly myšlenky, že by z něj mohl být domov důchodců a podobně, ale spíš asi spadne,“ míní Lamboj.

Vlhkost ve sklepeních vysvětluje historie stavby. Jak se píše v kronice obce, zámeček stojí na kdysi dubských pozemcích, v prostoru bývalého horního rybníka Pustý Dulský, případně Ohraženice - to podle toho, že býval ohrazen ze tří stran hrázemi, napájeného vodou z dolu Tří králů. Tehdy, v roce 1748, patřila louka Karlu Gustavu Schindlerovi. Dostal ji za věrné pětačtyřicetileté služby důlního správcovství.

Dům č.p.128 byl na místě postavený mezi lety 1775 až 1785 Janem rytířem ze Schindlerů, knížecím radou. Panské sídlo mělo deset místností, tři komory, parkovitě upravenou zahradu se dvěma besídkami a cestičkami. Čelo domu bylo situováno k Dubsku. Schindlerovi v domě bydleli mnoho generací. V roce 1854 se vdova po Janu Schindlerovi provdala za Josefa Vačlenu, c.k. berního v Milévsku. Jako schovanku měli v domě neteř Betynku Forsterovou. V té době na dvoře postavili kolnu a zámeček také obývala vdova po důlním úředníkovi paní Bloská (pozn. red. jméno v záznamech je k nepřečtení) a kaplan Fischmeiste r. František Forster od své švagrové Vačlenové Ohraženici nakonec koupil za cenu šest tisíc zlatých. Syn Jan pak k zámečku přikoupil 41měr polí. Rodina Forsterova měla devět dětí, a tak rodiče vybudovali v prvním patře jednu školní učebnu. Pole a lány užíval nájemce Antonín Melichar, který s rodinou bydlel v přízemí Ohraženice.

#nahled|https://g.denik.cz/52/5f/ta_opustene_budovy_retiborske_hory_ohrazenice2_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/52/5f/ta_opustene_budovy_retiborske_hory_ohrazenice2.jpg|Zámeček Ohraženice v Ratibořských Horách.#

V roce 1896 koupil zámeček za 12 rakouských císařských tisíc zlatých od Forsterových František Petrů, člen sboru profesoru táborské hospodářské školy a správce školního statku. Výměra pozemků činila 81 měr. Nový majitel se vrhnul do oprav. Vyměnil šindelové střechy na věžičce a balkoně za plechové, přikoupil dalších 41měr pozemků i cihelnu manželů Holubových v Pohnánci (r.1910). Na zámečku vznikla ve velkém pokoji pletárna, v menším nad průjezdem byl sklad a byt správce. Rodina byla rovněž četná, ale František Petrů se coby penzista staral o zámeček veskrze sám. Zemřel v roce 1921 – bylo mu 78 le t - na rakovinu jazyka a Ohraženici zdědil syn Ladislav. Kromě něj a manželky na zámečku bydlela i teta Anna Novotná, vdova po hospodářském kontroloru na panství v Tučapech. Majitelé měli dceru Apolenku. Rodiče trvali na jejím dobrém vzdělání a odstěhovali se proto do Tábora. Ohraženici pronajímali, avšak nájemci jako Boháč, Šandera, Tuček většinou špatně hospodařili a neplatili nájem. Nakonec polnosti a lesy manželé pronajali drobným zemědělcům. Šindelová střecha na stodole a zámku byla vyměněna za pálené tašky. V roce 1935 kulový blesk poškodil velkou část střechy a stropů, a tak majitelé nainstalovali na střechy hromosvody. O tři roky na zámečku bydlelo 16 vystěhovalců od Kaplice. V roce 1941 obývali zámeček na šest neděl říšští důstojníci a jejich sluhové. Dcera Apolena Petrů se provdala do Sezimova Ústí.

Posledním majitelem byl Ladislav Petrů,který žil na zámečku osamoceně a pro stáří byl následně poslán do útulku pro přestárlé osoby. O majetek se následně nikdo nehlásil. Dům byl totiž stavěný honosně a neprakticky, spodní voda mnohdy vystupovala až k prahům světnic v přízemí.

„Pamatuji si, že jako děti jsme tam chodívaly. Dodnes si pamatuji, že ve výklenku vchodu bylo napsáno MDCCLXXX. Už tehdy byl ale objekt ve špatném stavu,“ vzpomíná starosta Radek Lamboj. Z nápisu už odpadlo MD, nicméně kdysi krásný zámeček byl postavený Anno Domini 1780.

DAVID PELTÁN


20.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Provozní pracovníci technik/technička. Požadované 18 200 Kč

Provozní pracovníci technik/technička. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠ, SŠ technického směru. Minimálně 5 let praxe. Znalost legislativy týkající se hospodářské, provozní a investiční činnosti organizace. Pokročilá znalost PC: Microsoft, Excel, Word. , Řidičský průkaz sk. B., Prioritně zajištění provozu a údržby objektů DPN. Komunikace s dodavatelskými firmami (zajišťování technických a cenových nabídek)., Platová třída 10 (18.200 - 27.380 Kč) podle délky odborné praxe; osobní příplatek po zapracování., Zaměstnavatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného z přihlášených uchazečů., 5 týdnů dovolené, podpora dalšího vzdělávání, možnost ubytování, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, zvýhodněná RHB. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice opařany, 391 61 Opařany. Informace: Tatjana Nagyová, +420 381 204 294.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 610 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220881 - vrchní referent/rada v Oddělení vymáhacím. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -komplexní výkon agendy při správě daní ve složitých případech správy daní,, -komplexní vymáhání daňových nedoplatků všemi formami daňové exekuce ve složitých případech (vydávání exekučních příkazů k přikázání pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb, přikázáním jiné pohledávky nebo postižením jiných majetkových práv, vydávání exekučních příkazů na srážky ze mzdy, zabezpečování výkonu rozhodnutí prodejem movitých a nemovitých věcí),, -vybírání pohledávek od dlužníků v hotovosti,, -zpracovávání rozhodnutí o zajištění daně, , -spolupráce s ostatními orgány k zajištění provedení exekuce,, -provádění vyhledávací činnosti a místních šetření. , , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 26. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b.. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj - tábor, Budějovická, č.p. 2923, 390 02 Tábor 2. Informace: Eva Hřebečková, +420 387 722 287.

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 14 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář - železobetonář na stavební projekty. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Hledáme betonáře - železobetonáře na stavební projekty., Požadujeme: ochotu cestovat po celé ČR, praxi v oboru, samostatnost, spolehlivost a pečlivost , Nabízíme: stabilitu, solidnost, dobrou partu, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvky na lázeňské pobyty, zaměstnanecké akce, životní pojištění, penzijní připojištění a další. , vstřícný přístup a dobré pracovní podmínky, Kontakt: telefonicky - 8:-16:00, emailem, osobně - Chýnovská 714, 391 11 Planá nad Lužnicí.. Pracoviště: Hochtief cz a.s. divize čechy, Chýnovská, č.p. 714, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Kateřina Kopecká, +420 257 406 111,606 750 452.

Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky Servisní 23 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky Servisní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost anglického nebo německého jazyka, dovednost s PC(EXCEL, WORD), ŘP sk.B - servisy v tuzemsku i zahraničí, vyhl.50, znalost technické dokumentace a postupů, ochota učit se novým věcem, manuální zručnost, flexibilita, samostatnost, důslednost., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolená navíc, jízdní výhody, proplácení přesčasů, zvyšování kvalifikace - jazykový kurz, školení, firemní akce, firemní auto, firemní mobil., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Táborská 335, 391 75 Malšice).. Pracoviště: Briklis spol s r.o., Táborská, č.p. 335, 391 75 Malšice. Informace: Václav Čabelka, +420 777 750 319,381 278 687.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

2017. Loni dělal Píseckým na náplavce společnost Rumcajs s rodinou.

EXKLUZIVNĚ: U řeky Otavy budou stát mužové „Října“

Ilustrační foto.

Vážně zraněného motocyklistu po střetu s autem odvezl vrtulník

OBRAZEM: Had vůbec není slizký, divila se Andrea

České Budějovice – Bojíte se hadů? Pak trpíte ofidiofobií. V úterý se jí na budějovickém náměstí zbavilo několik lidí.

V seriálu Naši předškoláci představíme děti z MŠ Jahůdka Bechyně

Táborsko - Pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme děti z mateřských škol z okresu.

Trochu šok, říkají o počasí meteorologové

Kocelovice - Loni touto dobou byla zima a padal sníh. Letos nastoupilo léto už v dubnu.

Nízká nezaměstnanost zaměstnává policii

Jižní Čechy - Jen v únoru zadržela cizinecká policie v Jihočeském kraji 60 nelegálně zaměstnávaných cizinců, převážně Ukrajinců. Podniky zaměstnávají cizince bez náležitých povolení čím dál častěji. Nemají dost českých a legálních pracovníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT