VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holocaust přežili pouze soběslavští Blannovi

Soběslav – V Jirsíkově ulici směrem k rožmberskému hradu stávala židovská synagoga. Dnes již po ní není v Soběslavi ani památka. Byla zbourána a přestavěna k nepoznání. S ní se vytratila i část soběslavské historie.

22.10.2014
SDÍLEJ:

V Jirsíkově ulici byla roku 1874 postavena židovská synagoga. Pohlednice z počátku 20. století pochází z archivu Petra Lintnera.Foto: Archiv Petr Lintner

Již na počátku 16. století přicházeli z Prahy do Soběslavi první Židé, kteří ve městě zakládali obchody a vlastnili zde domy. Například roku 1566 koupil Jarolím Žid od Václava Stodoly měšťanský dům v centru města. Židé byli však obvykle nevítanými osadníky.

Brali jim kšefty

„Hlavním důvodem byla skutečnost, že při provozování svých obchodů a živností byli příliš velkou konkurencí místním starousedlíkům. Pro židovské obyvatele nebylo jednoduché zabydlet se ve městě a získat si určité postavení. Přesto se natrvalo v Soběslavi usadilo několik židovských rodin," upřesnil Petr Lintner, který historii soběslavských Židů zpracoval v knize Pohledy soběslavské. S výslovným souhlasem a doporučením Petra Voka z Rožmberka žil v měšťanském domě Jakub Schreiber i se svou manželkou a pěti dětmi. Ve stejné době žili v dalších soběslavských domech židovský zlatník, obchodník nebo řezník. Z archivních záznamů lze vystopovat, že Židé v Soběslavi koupili „kus dědiny ku potřebě těl mrtvých". Znamená to, že koncem 16. století měli soběslavští Židé dobré postavení, vykonávali vážená a náročná řemesla. Pravděpodobně měli i svůj malý hřbitov, kde se nacházel, ale nikdo neví.

Na počátku 17. století se však ve městě objevil Žid zvaný Eliáš Chromej, který dělal lidem velké nepříjemnosti. Nechoval se podle desatera přikázání a nikde nebyl vítán. Jeho počínání se ale obrátilo proti všem soběslavským Židům. V roce 1606 se konšelé dopisem obrátili na Petra Voka se žádostí o zrušení výjimek, které židovským obyvatelům udělil. Židé museli Soběslav opustit, ve městě nesměli vlastnit domy ani pozemky. Ve městě mohli pouze přes den pracovat, večer ale museli brány opustit. Židé se tak ze Soběslavi odstěhovali na více než dvě stě let.

Velikou změnu v životě nejen židovského obyvatelstva přinesl revoluční rok 1848 a zrušení poddanství. Židé získali občanskou rovnoprávnost a tím 
i volný přístup do Soběslavi a jiných měst.

Prvním židovským majitelem domu v Soběslavi se stal plántýnkář z Přehořova Veit Zimmer. Po něm následovali další osadníci z Tučap Steiner a Frankenstein, z Myslkovic Ehrlich, Gottlieb a Feigl, z Přehořova Kronberger, Kreissl, Ančerlík, Stein a Rind.

V roce 1866 se v Soběslavi rozhořely protižidovské vášně. Především skupinky místní mládeže na ulicích neslušně pokřikovaly na židovské obchodníky. Na jejich domy psaly hanlivé nápisy „číbro", slovo mělo představovat stříbro jako znak chamtivosti a lakomosti.

Postavili synagogu

V roce 1873 žilo v Soběslavi šestatřicet židovských rodin. „Proto ustavili vlastní náboženskou obec, jejíž stanovy byly úřady schváleny o rok později. Prvním starostou židovské obce se stal Leopold Rind. Obec byla tak početná a majetná, že si mohla dovolit za 3500 zlatých koupit od Evy Cihlářové v tehdejší Panské ulici dům a přestavět jej na synagogu," vysvětlil Petr Lintner. Stavitelem této budovy byl tehdejší soběslavský architekt František Roubal. Dne 20. února 1874 byla synagoga slavnostně otevřena.

Vedle synagogy zřídili i jednotřídní soukromou školu. Ulici se proto tehdy začalo říkat Židovská (dnes Jirsíkova). Pojmenování přetrvalo až do druhé světové války. Ve škole se vyučovalo výhradně v německém jazyce, ačkoliv se všichni tehdejší soběslavští Židé hlásili 
k české národnosti. Roku 1881 se škola stala veřejnou a existovala do roku 1893.

V roce 1910 žilo v Soběslavi 121 Židů. Měli svůj církevní obřad, rabína Gottlieba a za předsedu židovské obce dalšího potomka z rodu Rindů. Od roku 1911 počet židovských obyvatel v Soběslavi ale mírně klesal.

Ani po desetiletích se na tragické osudy mnoha obyvatel židovského původu nezapomnělo. V roce 2001 se studenti soběslavského gymnázia zapojili do projektu Zmizelí sousedé. Akci, která si kladla za cíl zmapovat osudy a příběhy obětí holocaustu, organizovalo Židovské muzeum v Praze. Pod vedením učitele 
a znalce židovské problematiky Radima Jindry začali studenti odhalovat příběhy lidí ze Soběslavi a blízkého okolí, kteří zmizeli za druhé světové války.

„Bohužel pátrání už na samém začátku přineslo smutné informace. Podle tehdejších zákonů byli až na výjimky téměř všichni soběslavští Židé transportováni na podzim roku 1942 do Terezína. Na shromaždišti vedle dnešní polikliniky zahájili nucenou deportaci, jejíž první fáze končila za zdmi bývalé pevnosti rakouské armády," řekl Petr Lintner.

Nevrátili se

V Terezíně čekali na další ortel. Většina z nich putovala dál do Osvětimi, což se rovnalo jistému rozsudku smrti. Během několika měsíců téměř všichni soběslavští obyvatelé židovského původu skončili v plynových komorách. Například známý Soběslavan Otto Zimmer s Karolinou Zimmerovou a dvanáctiletou dcerou Hanou byli zplynováni společně v Osvětimi 20. ledna 1943. Ida, František, Marta, Helena i devítiletá Dagmar Penížková byli nahnáni do plynové komory 1. února 1943, stejně jako Eduard Fischer s manželkou Margaretou, synem Pavlem a dcerou Janou v listopadu 1943.

Jedinou přeživší židovskou rodinou byli Blannovi, kteří patřili mezi známé Židy. Již roku 1876 založili malou továrnu na žíněné a hedvábné látky. Ale na počátku druhé světové války továrna již neexistovala. Josef Blann se svým bratrem Bedřichem a sestrou Idou vlastnili pouze malý obchod se šicími potřebami. Josef Blann byl sice Žid, ale za manželku si vzal Miladu s árijským původem. Společně vychovávali svoje děti Noemi a Ludvíka.

Krátce na to Bedřicha Blanna zatklo gestapo a byl odvezen do Malé pevnosti v Terezíně. Stal se jednou z prvních obětí holocaustu v Soběslavi. Prvním transportem s označením A byla v říjnu 1941 do Terezína odvezena i jeho setra Ida.

Norimberské zákony byly pro rodinu i nadále neúprosné. Noemi nesměla chodit do školy, museli odevzdat rozhlasový přijímač, fotoaparát, sportovní věci, po 20. hodině nesměli vycházet z domu, měli zakázaný vstup do kina, na hřiště, plovárnu nebo na nádraží. Nebylo jim dovoleno nakupovat ovoce, zeleninu nebo cukroví.

Na rozdíl od jiných židovských rodin nebyli Blannovi transportováni do koncentračních táborů. Původ manželky a smíšené manželství napomohlo k přežití zbytku rodiny. Až do roku 1943 zůstali v Soběslavi, poté byl ale Josef Blann povolán do pracovního tábora v Oslavanech. Noemi po dovršení čtrnácti let byla deportována v roce 1943 společně s 837 Židy do Terezína. Zbytek války strávila ve zdejším ghettu.

Byť Terezín nebyl vyhlazovacím táborem, lidé tam umírali na podvýživu a nemoci. Osud byl však k Noemi příznivě nakloněn. Na konci války v březnu 1945 byl Josef Blann transportován z pracovního tábora do Terezína. Noemi se tak mohla po dobu posledních válečných měsíců setkávat se svým otcem. Blannovi zůstali terezínskými vězni až do 1. května 1945, poté se vrátili do Soběslavi.

Autor: Redakce

22.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT