Filip Brabec a Jan Raiterman spolu sedí v jedné třídě, spolu ale také hrají v hokejovém týmu. Oběma je třináct a oba v sobě lásku k hokeji objevili kolem pátého roku. Ani jeden si život bez hokeje nedovede představit.

Honza se začal učit bruslit ve škole bruslení. „Bylo mi pět a už jsem v televizi sledoval zápasy. Taťka se mě zeptal, jestli chci hrát. Začal jsem ve školce bruslení a od první třídy už hraju,“ říká Honza. Filip svou lásku k bruslím objevil nejdříve na kolečkách, které záhy vyměnil za nože. Od sedmi se zařadil mezi mladé hokejisty.

Svému koníčku obětují spousty dřiny, čtyřikrát týdně vstávají po páté ráno, aby před sedmou skákali na led.
„Stávám v půl šestý. Nejdřív to bylo hrozný, ale už jsem si zvykl,“ říká Filip, který navíc dojíždí ze Sezimova Ústí.
Jednou by se rádi viděli minimálně v extralize. „A když by přišel nároďák, tak bych ho taky bral,“ netají se ambicemi Honza, který hraje pravého obránce.

Cestu k vysněným cílům by jim mohla zkomplikovat napjatá situace táborského hokejového klubu. Tuto starost sice nechávají na rodičích, ale jedno je jim jasné: pokud by chtěli u hokeje zůstat a klub by padl, museli by změnit školu. Jako to už udělalo osm žáků ze ZŠ Zborovská, která má hokejové třídy. Jak upřesnila zástupkyně ředitele Lenka Pípalová, jejich žáci přešli do Milevska, Jihlavy, Českých Budějovic a do Prahy.
Na potřeby mládežníků v tuto chvíli klubu chybí milion korun.

Z táborské kasy hokejisté získali nedávno bezmála čtyři miliony, ty ale pokryly staré dluhy u věřitelů. Na financování provozu klubu neměly vliv. „Od Tábora odešla jak dotace, z níž šly peníze přímo věřitelům, tak půjčka. Tu jsme obdrželi na náš účet a zaplatíme další dluhy, čímž budeme na nule,“ uvedl ředitel hokejového klubu Miroslav Smetana.

Minulý měsíc rozpoutal bouřlivou diskuzi mezi zastupiteli. To když sdělil, že ani tyto peníze klub od hrozby zániku nespasí a budou potřebovat další. To už se také stalo, radnice obdržela žádost na další statisíce.

„Požádali znovu o dotaci ve výši 450 tisíc. Teď chceme, aby nám vyčíslili, kolik ušetří za led, když se nehraje první liga a je tedy méně tréninků. Pak by to třeba mohlo být méně,“ potvrdil místostarosta Emil Nývlt s tím, že mezi radními převládá názor hokejistům opět pomoci. Ke slovu se však opět musí dostat také zastupitelé. Půlmilion má jít na dopravu na zápasy.

Rozpočet mládežnických týmů:
Na jeden rok 3 miliony
Od rodičů 1 milion
Od sponzorů 1 milion
V tuto chvíli chybí 1 milion
Počet mužstev 12