S videoprojekcí, muzikou i vědomostním testem si připomněl události z roku 1989 každý, kdo v neděli večer přišel do Střelnice. Hodina dějepisu vynesla na světlo vzpomínky i stále živé emoce.

Malý sál Střelnice o třiceti pěti místech se kolem sedmé večer zaplnil, čímž mohl program začít. „Touto akcí chceme vážně i nevážně připomenout události kolem 17. listopadu. Celý program se skládá z takové parafráze hodiny dějepisu, aneb 25. výročí sametové revoluce," naznačil moderátor Jan Čulík divákům, co je v průběhu večera čeká.

Hodina dějepisu tak mohla začít: školní zvonek oznamuje konec přestávky, do třídy vstupuje profesor s motýlkem a s testy v ruce, studenti ho zdraví povstáním v lavicích. Kantor jim oznamuje, že je nemine dějepisné opáčko. Kupodivu nikdo nesouhlasně nemručí. Většina se doma vzorně připravovala, neboť celkem profesor udělil devět výborných a jen jednu nedostatečnou. Zkoušení si pamatovali, kolik v roce 1989 stála desítka, vzpomněli si na název slovenské obdoby Občanského fóra, kolik podle slavného projevu Milouše Jakeše brala Hana Zagorová i kolik míst v parlamentu komunistická strana v prvních svobodných volbách obsadila.

Táborské trio Flying parties k tomu naservírovalo tehdejší repertoár, například z pera Karla Kryla a celý sál si s ním zazpíval československou hymnu. Právě ta v lidech budila „listopadové" emoce a vzpomínky. „Pro mě to tehdy byla jedna obrovská euforie. Člověk to nečekal, bylo to neuvěřitelné, ještě teď cítím neuvěřitelný pocit štěstí," netají Vladimír Procházka.
Také Květa Dvořáčková je dodnes cítí. „Pro mě se úplně zbořily mýty. Sice jsem byla v sedmé třídě, a tedy chráněná rodiči, ale přesto to pro mě bylo dobrodružstvím."

Připomínka 25 let starých událostí Listopadu 1989 pokračuje i v pondělí, a to rozsvícením svíček  od 17 hodin u kostela ve Veselí nad Lužnicí  a od 18 hodin na Žižkově náměstí v Táboře.  V Táboře potom program od 20 hodin pokračuje v pivnici U Lva (ul. Vodní 144/3), kde se odehraje derniéra divadelní hry studentského souboru GT Hlinsko Národní třída – melancholický příběh pro velký kluky, podle románu Jaroslava Rudiše.

Autor: Kamila Bílá