Čápy bílé v Chýnově dlouhodobě pozoruje ornitolog Michael Strnad. Ten pro Deník přiblížil letošní úspěšné hnízdění od příletu samice, přes menší šarvátky o hnízdo s dalšími jedinci, páření se samcem, až po vylíhnutí čápat.

První přiletěla samice, stále se mu ale nepodařilo ověřit, zda jde o loňskou „Elsu“, jak jí říká. „Kroužek, který má na noze, je bohužel nečitelný. Snad se to podaří v dohledné době,“ uvádí. V neděli 24. března poprvé dosedla na hnízdo. „Několik dní předtím mi Chýnovští ale hlásili pozorování v okolí i kroužení kolem hnízda,“ popisuje.

O chýnovské hnízdo se ze začátku prý dokonce soupeřilo. Přiletěla pravděpodobně další samice, která ani nepřistála a „Elsa“ jí odehnala. Další den se tam objevil další čáp s kroužkem na pravé noze, ale ten tam také nevydržel.

Romantické rozbroje

Samec přistál 29. března, ale ani jejich seznámení se neobešlo bez lehké výměny názorů. „Hned to vypadalo zajímavě, stáli spolu a klapali. Samec s ní chtěl spolupracovat na úpravě hnízda, ale samice po něm vyjela. Čáp jí nastavil prsa, strčil do ní a ona vypadla z hnízda,“ uvádí s tím, že na hnízdě se pak už domácí ptačí slečna ještě vystřídala s jinou samicí, o kterou ale statný samec nejevil zájem.

„Když odletěl, vrátila se původní samice a nevítanou návštěvu vyhnala,“ dodává. A od té doby tvoří nerozlučný pár, který nelenil. „Pracovali na úpravě hnízda, pářili se ve dne i v noci, první vejce jsem zaznamenal v noci ze 7. na 8. dubna,“ upřesňuje ornitolog. Samice pak postupně ob den snášela další vajíčka až do konečného počtu pět, poslední v noci z 15. a 16. dubna.

V netolickém hnízdě na Václavské ulici mají být podle pozorování také už dva desetidenní čapí potomci.
Na jihu Čech už se vylíhla první čápata. V Chýnově čápi sedí na pěti vajíčkách

Pak se střídali na sezení. „Loni to trvalo 36 dní, letos to bylo rychlejší,“ porovnává. První mládě se vylíhlo v pátek 10. května a poslední pak ve čtvrtek 16. května. „Zatím to vypadá dobře. Dospělí krmí všechny včetně toho nejmenší mláděte,“ dodává.

Abnormální rok

U chýnovských čápů jde o výjimečný rok. „Nepamatuji si, že bychom někdy v Chýnově měli pět mláďat, tři je normální, čtyři občas bývá. Ale pět je opravdu hodně,“ míní Michael Strnad.

Mláďata na jihu Čech v roce 2024.
Jaro v jižních Čechách. To je přehlídka roztomilosti a mláďata, kam se podíváš

Podle jeho názoru, když mají tito brodiví ptáci dobré hnízdní podmínky a dostatek potravy, vyvádí více mláďat. „Rozdíl mezi nejmenším a největším je obrovský, může jít o určitou čapí strategii sezení na vejcích už od prvního. Pokud je rok slabší, málo potravy, přežijí alespoň nejsilnější mláďata, která mají v konkurenci sourozenců náskok. Tato strategie se nám může z lidského pohledu jevit jako krutá, ale z hlediska přežití druhu je velmi užitečná,“ naznačil ornitolog s tím, že snaha o záchranu některých mláďat v době nouze může znamenat ale i předčasné ukončení hnízdění a ztrátu všech.

Nahlédnout do chýnovského hnízda lze živě na kanálu youtube zde.

Skupinu pro výzkum brodivých ptáků v Čechách a na Slovensku Ciconiiformes vede přes 40 let Stanislav Chvapil, také dlouholetý člen České společnosti ornitologické a České zoologické společnosti, jehož specializací jsou právě čápi bílí. „Rok 2023 byl z hlediska hnízdění jeden z lepších, na hnízdech jsme viděli i po čtyřech mláďatech, což nebývá zvykem,“ podotkl již dříve pro Deník.

Úspěšný byl už loňský rok

Loni se podle jeho statistik podařilo odchovat a okroužkovat „paterčata“ v jižních Čechách dokonce na třech místech, v obci Dobev na Písecku, Netolicích a Volarech na Prachaticku. „Celkem bylo v jižních Čechách okroužkováno na 61 hnízdech 178 čápat,“ vyčíslil s tím, že populace tohoto druhu se v posledních letech zvyšuje.

Úmrtí mláďat na hnízdě není podle ornitologů nic výjimečného. Loni zaznamenali úhyn 28 čápat na 16 jihočeských hnízdních lokalitách, například v Soběslavi, Dubném, Malontech či Volyni. Většinou tito brodiví ptáci v útlém věku nezvládnou nepříznivé vlivy počasí, přeháňky, deště a krupobití. Vyšší pravděpodobnost přežití mají čápata od dvou týdnů věku.

Čapí páry na jihu Čech. Snímky jsou z Chýnova, Plané nad Lužnicí a Hluboké nad Vltavou.
Úprava hnízd, klapání zobáků i páření. Námluvy čápů na jihu Čech vrcholí

Mláďata mají po vylíhnutí černý zobák, který se postupně přebarvuje. Snůška čítá nejčastěji tři až pět vajec. „V historii jsme měli zjištěno i šestkrát po šesti vejcích. Zatím největší počet vajec v hnízdě je údajně sedm, to ale není řádně doloženo. Na vejcích čápi sedí kolem třiceti dní,“ popsal ornitolog Stanislav Chvapil.

Vývoj populace čápů v jižních Čechách v letech 2020 až 2023:

V roce 2020 bylo okroužkováno na 40 hnízdech – 106 mláďat.

V roce 2021 bylo okroužkováno na 45 hnízdech – 134 mláďat.

V roce 2022 bylo okroužkováno na 46 hnízdech – 134 mláďat.

V roce 2023 bylo okroužkováno na 61 hnízdech - 178 mláďat.

Zdroj: Ověřené výsledky monitoringu hnízdění a kroužkování čápů bílých Ciconia 2023, Stanislav Chvapil

Zdroj: Sestřih části reprodukovaných záběrů z online kamery města Chýnov - CAM Chýnov

Obecně platí, že mláďata se líhnou postupně a je mezi nimi patrný věkový rozdíl. Skořápky vajec čápi nejprve vyhodí z jamky, později z hnízda pryč. Čápata mají po vylíhnutí šedé prachové peří a černé nožky i zobáky. Čáp bílý je potravní oportunista. Živí se hlavně drobnými savci (hraboši, krtky), hmyzem, žábami a žížalami, méně požírá také plazy, plže, ryby, ptačí vejce i mláďata a mršiny. Nemá ale ostrý zobák, kterým by mohl kořist porcovat. Zatímco jeden z rodičů shání potravu, druhý rodič zůstává na hnízdě a hlídá. Rodiče čápata chrání, zakrývají je před deštěm, kroupami i sluncem. Jakmile čápatům naroste bílé peří, jsou i ona odolnější vůči počasí.

Čápy v Česku ornitologové kroužkují od roku 1936. Každé z mláďat dostane na nohu plastový kroužek, který ptákovi nijak nepřekáží. Ornitologům poskytuje cenné informace například o věku, migraci, populačních vazbách jedinců.