Snad nikdo si ale nestěžuje, nové moderní koupelny jsou jim odměnou a víc než láteření posílají Bytesu poděkování. Jako například Bohumila Oulická, která v domě bydlí třetím rokem.

„Je to výborný, já jsem hrozně spokojená, protože mi vyhovuje, že je záchod spojený s koupelnou. A je to krásně nové, kachličky už jsem měla hodně odřené,“ libuje si při pohledu do nové koupelny, kde mají sprchu bez bariéry a se sedátkem, moderní topný žebřík, madla.
Pro městský Bytes letos nejde o největší investici. Tou jsou opravy paneláků v Zavadilské a Honojské ulici, ale jak říká jednatel Ondřej Semerák, jde o více komplikovanější zásah.

„Rekonstrukce je výjimečná v tom, že se pracuje přímo v bytech obyvatel. Z toho důvodu se také od roku 2010 stále odkládala a mezi radními k ní byla bouřlivá diskuze,“ vysvětluje. S ohledem na seniory se do ní dlouho nikomu moc nechtělo, protože bylo nutné, aby se obyvatelé na více než měsíc z bytu vystěhovali. Vždy postupně, podle stoupačky.

Takové stěhování má za sebou již také Josefa Brožová, která v době bydlí 10 let. Pět neděl si užila u dcery v Radimovicích u Želče.
„Jsem sice původně taky z vesnice, ale už jsem se zpátky těšila. Doma je doma,“ připouští.

Se začátkem prázdnin se rekonstrukce koupelen přehoupla do své druhé poloviny. Celkem již přes 30 nájemníků má doma hotovo a užívá si komfort.

„Hlavním přínosem je téměř bezbariérový přístup do prostoru koupelen, velký manipulační prostor v okolí WC i kolem sprchového koutu. Místnosti jsme také vybavili odtahovými ventilátory, které odvádějí vlhký vzduch, a tím snižují riziko vzniku plísní v koupelně i ostatních prostorách bytů,“ vyjmenovává přednosti Ondřej Semerák. Jako perličku minulosti zmínil poklopy v zemi, které tu přežívaly od doby výstavby domu v 50. letech. Podle jeho informací ho stavěli příslušníci PTP pro vojenské účely.

V koordinaci odboru sociálních věcí a G – centra museli vyřešit i situaci, kdy se senior neměl možnost přestěhovat. Jako náhradní bydlení přizpůsobily přímo v domě volné místnosti. Bylo jich minimum.

Dům má již zateplený plášť a plastová okna. Modernizace koupelen vyjde na 6,2 milionu bez daně.