Spousta lidí se dnes stále častěji nespoléhá jen na moderní medicínu, ale vrací se ke kořenům lépe řečeno do dob, kdy se nemocní spoléhali na sílu bylinek.

Aby léčivé látky v rostlinách fungovaly, musí být byliny dobře a hlavně správně usušené. „Pokud si je nasbíráme a necháme je příliš proschnout, nepomohou nám," varuje vedoucí nákupu firmy Byliny Mikeš, Iveta Mikešová. Podle ní je důležité postupovat správně již od začátku, tedy neudělat chybu ani u sběru. „Neměli byste sbírat byliny na špinavých místech, v blízkosti skládek, silnic nebo chemicky ošetřovaných polí. Vegetace má tendenci na takových místech růst více než obvykle, protože je dobře živená, ale zároveň škodlivá," upozorňuje.

Po natrhání je byliny nutné co nejrychleji usušit. Obecně totiž platí, že čím rychleji byliny usušíte, tím více léčivých látek si zachovají. Pozor ale na přímý sluneční svit. Většina rostlinek jej nesnese. „Sklizeň doporučuji sušit ve stínu, protože byliny se na slunci spálí a jsou pro další použití bezcenné. Je jen několik málo rostlin, které takovéto sušení přímo vyžadují, těmi jsou například květy divizny," zdůrazňuje Iveta Mikešová. Doba sušení by měla být tři až čtyři dny, ale neměli bychom se do něj pouštět za deště.

Sušte na plechu

Je také veliký rozdíl, zda sušíte nať nebo květ. Natě bychom si měli v malých svazcích zavěsit na provázek, zatímco květy je vhodné rozestřít na papír nebo síto.

„Na sítu nebo černém plechu se sušení urychlí. Na plechu kvůli černé barvě a na sítu díky vzduchu, který může kolem rostliny proudit ze všech stran," vysvětluje Iveta Mikešová. Někoho by mohlo napadnout strčit rostlinky do sušičky na ovoce. To ale zkušená bylinkářka Iveta Mikešová nedoporučuje. „Lepší je nechat to na přírodě. Uvnitř sušiček jsou už teploty opravdu vysoké," vysvětluje.

Pokud už máte usušeno, zbývá poslední krok, a tím je, jak bylinky správně uskladnit. Odpověď je jednoduchá. „Rostlinám je nejlépe v temnu a suchu, ideálně ve skleněné dóze nebo v papírovém obalu. Důležité je, aby nebyl nikde protrhnutý, jinak by se k rostlinám mohli dostat škůdci nebo vlhkost, již jsou byliny schopny znovu nasáknout a pak začnou plesnivět," radí Iveta Mikešová.

Klára Novotná z Tábora spoléhá na byliny hlavně při péči o vlasy. „Ráda si dělám vývary z kopřiv a máčím si do něj svoje slabé a lámavé vlasy," svěřila se. „V létě si odvary dělám z čerstvých rostlin, ale musím si je sušit i na zimu. Ještěže je kopřiv všude dost. Nesmí být ale staré a trhají se, když jsou vysoké tak pod kolena," prozradila svůj recept na ozdravení vlasů.

Autor: Veronika Gigalová