VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavatečtí hasiči to společně táhnou už 125 let

Hlavatce - Ke zdejšímu sboru dobrovolných hasičů se hlásí 58 můžů, 28 žen a 40 dětí ve věku od tří do 17 let.  

10.2.2015
SDÍLEJ:

Hlavatecké družstvo mladých hasičů. Foto: Archiv sboru

Založení hasičského sboru se datuje k 12. lednu 1890. Již v tom samém roce se zúčastnil hašení tří požárů: v Želči, Malšicích a Vyhnanicích. Následující rok čítal dva členy zakládající, 30 členů činných a šest přispívajících. V pokladně měli 4 ZL, 56 KR.

„Sbor začal žít všedním životem, členové i přispívající konali vše pro jeho rozvoj. Pořádali plesy, výlety do okolí, které končívaly zábavou v hostinci. Sbor měl také svou spolkovou hudbu a v roce 1904 založil knihovnu. Dále se zúčastnil župních sjezdů, cvičení a všech církevních slavností. Také založili pohřební pokladna," odskočil do hluboké historie současný velitel Josef Zemen.
Na začátku 20. století získali hasiči novou čtyřkolovou stříkačku s potřebným vybavením za 1280 Kč, kterou firmě EA Smekal Praha postupně spláceli. Tímto směrem se sbor rozšiřoval a až do července roku 1914, kdy začala první světová válka.

Co uvádí kronika: „Radostná zpráva došla na zdejší obec, dne 28. října 1918, že Rakousko se vzdalo, válce je konec, mír nastává, jsme svobodni, nastává samostatnost. Hasičstvo se zúčastnilo průvodů s lampiony po vesnici za zvuku místní kapely a jásavého zpěvu. Radost do spolkového života se vrátila, naši vojáci se vracejí domů."
Do rozkvětu sboru pak vstoupila i druhá válka, zápisy v kronice končí rokem 1938, kdy se ke sboru hlásí 36 činných členů, 26 přispívajících, jeden zakládající, jeden čestný a jedna žena. V pokladně mají 896, 90 Kč. Po dobu okupace se veškeré spolky odmlčely. Po únoru 1948 upadá i vedení zápisů o činnosti sboru. Co přežívá, jsou plesy a schůze. Výlety ukončené zábavou se již nekonají, nahrazují je brigády.

Socialistické sliby a závazky

Šedesátá až 70. léta znamenají pro hasiče změny v přejmenování na Svaz požární ochrany ČSSR a plánování socialistických závazkům k velkým slavným výročím.
Místní sbor se více orientuje i na hasičské soutěže. V roce 1974 přicházejí o stříkačku, oprava se už nezdařila, proto sbor o dva roky později získává stroj PS – 12, který mu dosud slouží.
Od roku 1970 až do roku 1989 se plánují socialistické závazky a brigády. V mezidobí vzniká i družstvo žen a hned v Debrníku získávají v okrskové soutěži druhé místo. Brzy na to vítězí v okresním kole. Se soutěžemi končí v roce 2006. Aktivní zůstávají jen muži.

Výbor:
Starosta: ⋌Maruna Josef
Místostarosta: ⋌Kmošek Miroslav
Velitel: ⋌Zemen Josef
Strojník: ⋌Kostečka Pavel
Pokladník: ⋌Boháč Jaroslav
Vedoucí dětí: ⋌Kmošková
⋌Martina a Boháč Josef

V roce 1989 bylo založeno družstvo mladých hasičů, vznikají celkem tři: Mloci mají 11 členů a vede je Jiřina Boháčová, Poupat je také 11 a jejich vedoucí je Marie Smržová, Lvíčat je deset a jejich velitelem je Pavel Kmošek. Činnost končí v roce 1995 z důvodu dovršení 15 let převážné části dětí.
Nová generace zakládá v roce 2008 nové družstvo mladých, a to s počtem 13 členů, které se o rok později účastní okresního kola Plamen v Táboře, kde se umístí na 3. místě. Pak se družstvo rozdělí na dvě, jedno vede Jana Nevolová, druhé Martina Kmošková.

Stav členské základny k 1. květnu 2010 je 94 členů, z toho je 24 žen, 57 mužů a 13 dětí.
„Náš sbor v letech nedávno minulých zasahoval při několika požárech obytných budov, výrobních prostor a lesů. Zásahy jsou v dnešní době spíše ojedinělé, ve většině případech zasahují hasičské záchranné sbory. I přes tuto skutečnost jsou dobrovolní hasiči neocenitelnými pomocníky," připomíná poslání dobrovolníků jejich velitel.
Za 125 let, které má sbor ve své historii, se u něj vystřídala celá plejáda funkcionářů, velitelů i starostů. „Všem těm patří náš vděk a trvalá vzpomínka," říká Josef Zemen.

Oslavy výročí

V letošním roce 2015 sbor slaví již 125 let od založení. Vybavení má sice skromné, ale funkční a stále se o něj stará většina členů. Mají dvě stříkačky PS-12 a jedno plovoucí čerpadlo.
Důležité je, že se věnují prevenci a malým dětem, které vedou k soutěžím. V současné době sbor má 53 mužů, 28 žen a 40 dětí ve věku od 3 do 17 let. Poslední požár hasili loni, když vznikl na zahradě neopatrným pálením klestí. Než přijeli profesionálové, měli plameny pod kontrolou.

Autor: Jitka Pecková

10.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení