Pořízení a instalace nového zvonu představuje další dějství zvelebení kostela. Už v uplynulých měsících ozdobila věž této městské dominanty nová fasáda, renovace se dočkal zmíněný starý zvon a novotou září po důkladné péči i věžní hodiny.

FARNÍCI BUDOU U ODLÉVÁNÍ

K odlití nového zvonu dojde v sobotu 28. března v Myslkovicích a narodí se pod rukama mistra zvonaře Michala Votruby, jenž měl v režii také opravu staré chlouby kostelní věže. Podle slov správce plánské farnosti Michala Pulce se novému zvonu dostane velké pozornosti. „Chystáme se s farníky na jeho samotné odlévání, tak snad se to podaří,“ informuje Michal Pulec.

Původně se měl nový zvon objevit na připravované výstavě v Soběslavi, z té ovšem sešlo. Z Myslkovic tak poputuje přímo do kostela svatého Václava, kde si ho budou moci lidé ještě před jeho slavnostním vyzdvihnutím prohlédnout.

Do provozu bude nový zvon uveden v září u příležitosti tradičních Svatováclavských slavností v Plané nad Lužnicí. Jeho úkol bude jasný: nahradit v každodenní činnosti současný historický zvon o váze 350 kilogramů. Ten začal psát svou historii už v roce 1637, nikoliv však u Lužnice, ale v původní obci Červená nad Vltavou, která skončila pod hladinou orlické přehrady. Právě odtud ho Plánští dostali darem. Současný velký zvon necháme znít jen výjimečně. V neděli nebo v poledne,“ poznamenal už dříve farář Michal Pulec.

SVATÝ VÁCLAV USTOUPÍ SVATÉMU VÁCLAVU

O jménu budoucího „nováčka“ na plánské věži nebylo od začátku pochyb. „Kostel je zasvěcen svatému Václavu, takže se bude jmenovat stejně,“ prohlásil s úsměvem správce farnosti. Zajímavé je, že vyzdvihnutí nového zvonu se podepíše pod přejmenování jeho většího a staršího souputníka, jenž nesl po umístění do plánské věže stejné jméno. „Kostel v Červené nad Vltavou, odkud pochází, byl zasvěcen svatému Bartoloměji, ale pan Votruba na něm při jeho renovaci žádné jméno neodhalil,“ vysvětluje Michal Pulec. „Až dosud to pro nás byl Václav, ale chystáme se ho při příležitosti požehnání novému zvonu přejmenovat právě na svatého Bartoloměje,“ dodal s tím, že se na pořízení nového zvonu podílí i město.