Podle starosty Lubomíra Turína z nádrže odstranili na 825 metrů krychlových sedimentu. „Uložili jsme ho na dočasnou deponii a později ho použijeme jako úrodnou půdu k výsadbě stromků,“ sdělil starosta budoucí záměr.

MIMO PROVOZ

Stav požární nádrže se pravidelně hlásí na stanici Hasičského záchranného sboru v Soběslavi. Dle sdělení starosty SDH Klenovice Františka Cílka má do konce září status mimo provoz. „Pro případný požár se musí voda čerpat jinde, když o prázdninách hořela v lese táborská skládka, tak jsme vodu brali v pískovně v Roudné,“ uvedl náhradní řešení. Při tomto zásahu klenovičtí dobrovolní hasiči asistovali profesionální jednotce a doplňovali jim vodu do cisteren.

Třiaosmdesátiletá Jiřina Přibylová si bydlení i změny v obci pochvaluje. „S rybníkem už bylo třeba něco dělat. Na starostu nedám dopustit. Od té doby, co to tu vede, tak je znát posun. Žiji tu už šedesát let,“ zhodnotila vývoj s odstupem času.

Při trénincích mají vlastní zdroje. „K tomu účelu používáme vodu ze studny z jednoho statku u cvičiště. Samozřejmě máme i hydranty, které by se v krajní nouzi v případě požáru daly také použít,“ upřesnil František Cílek.

FAUNA I FLORA

Nádrž je i významným biotopem. Při vypouštění napočítali na 25 kaprů a karasů, kteří přežili díky vzduchovači na hladině.

Hnízdí zde kachny divoké, které mají k dispozici i plovací ostrůvky. Místo hojně navštěvují akvaristé ze širokého okolí. „Máme tu dafnie, to jsou vodní mšice, kterými se krmí rybičky. A důkazem čistoty vody je také vokřehek, lidově zelený žabinec,“ popsal zajímavosti Lubomír Turín.

Hotovo má být do konce měsíce, vše však záleží i na počasí. „Ještě chceme zpevnit vjezd lomovým kamenem a dokončit sanační betonáž východní hráze okolo hlavní silnice a horní římsu,“ upřesnil první muž Klenovic.

Při bagrování zažili i horkou chvilku. „Jeden den jsme tu měli takový malý poplach, objevili jsme předmět podobný granátu, a tak jsme raději zavolali policii. Přijela policejní jednotka v zásahových oblecích. Ti nakonec odhalili, že se jednalo o součástku z auta, nějaký zrezavělý píst z nákladního automobilu,“ uvedl zjištění.

Obec v posledních letech roste, přibývají rodinné domy i obyvatelé. V současnosti se jejich počet vyšplhal na 650 lidí. V plánu je nová komunikace za 2,5 milionu a finišují přípravy lokality pro pět rodinných domů. Děti se dočkaly na hřišti nové lanovky a pro dospělé vznikl workoutový park včetně posilovny.