O uplynulých víkendech hasičky vybojovaly zlatou příčku na okresní soutěži v Soběslavi a následně i na krajské soutěži ve Strakonicích. Zajistily si tak postup do republikového finále.

„Poprvé jsme byly v krajském kole a hned jsme vyhrály. To nemohl nikdo čekat. Bály jsme se, že se nedostaneme ani na okresní soutěž, kde jsme byly již šestkrát," popisuje Jaroslava Svatošová.

Snem devíti dobrovolných hasiček byl postup do krajského kola a už ten byl velikým vítězstvím.
„Máme tým složený z maminek a bojovaly jsme proti osmnáctiletým holkám, mnohdy atletkám. V našem týmu je nejmladší člence 19 a nejstarší 47 let, věkový průměr máme kolem třiceti, takže postup bereme jako velký úspěch. Dojaly jsme tím k slzám i naše chlapy," říká Věra Ďurišová z SDH Smrkov.

Korunovaný postup

Smrkovské hasičky si na kraji musely poradit se šesti týmy, největší konkurencí prý byla družstva z Chobotu na Strakonicku a Lišova u Českých Budějovic.
„Máme ale super trenéra, Pavla Svatoše. Velkou podporou nám je jistebnický starosta Vladimír Mašek a také naši fanoušci včetně hasičů z Pikova, kteří se na republiku probojovali již popáté v řadě. Vždy se navzájem povzbuzujeme," shodují se hasičky.
Jejich postup do republiky navíc korunovala Klára Malenická, která zvítězila v běhu na 100 metrů překážek s časem 20,97 sekund.

Budou bojovat!

Na republikové kolo si už ale smrkovské dobrovolnice příliš nevěří.
„Šance vyhrát jsou prakticky nulové. Jsou tam jen atleti, papírově velice silní sportovci. Nic ale nevzdáme, budeme bojovat! Užijeme si ten pocit velké soutěže a možná překvapíme," dodává Jaroslava Svatošová.
Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu se koná o víkendu na budějovickém výstavišti a atletickém stadionu TJ Sokol. Slavnostní zahájení je v pátek od 17.30 hodin, soutěže začnou v sobotu od 7.30 hodin.

Sbor dobrovolných hasičů Smrkov byl založen v roce 1898 a ženy v něm působily v 50. letech, kdy se jim podařilo vyhrát okres a postoupit do krajského kola, což byl doposud historicky největší úspěch sboru. Znovu svou činnost ženy obnovily v roce 2004. Dámy trénují jednou týdně.
„Před závody pak i dvakrát týdně. Tréninky na fotbalovém hřišti v Borotíně nám umožnil starosta městyse Antonín Brož. V zimě pak využíváme tamní sportovní halu," upřesňují. Hasičky ze Smrkova se krajské soutěže zúčastnily po 62 letech a svým postupem na republiku posunuly pomyslnou laťku úspěchu zase o něco výš. Navíc na mistrovství republiky jedou společně muži i ženy z Táborska po dlouhých 42 letech.

David Peltán