Na hasičském hřišti Dvorce se 26. května uskuteční sedmý ročník hasičské soutěže o pohár SDH Dvorce. Ten je zařazen jako první ze seriálu Táborské hasičské ligy. Její soutěže se budou konat v jedenácti obcích Táborska, zúčastnit se mohou všechna hasičská družstva z České republiky. Skončí 22. září ve Zhoři u Tábora.

Hnacím motorem byla idea

„Když není v obci fotbal, jsou tam hasiči. Jejich důležitost nemusíme komentovat, a proto když jsme začínali pořádat hasičské soutěže, chtěli jsme soutěž na úrovni. V té době, na konci 90. let, požární sport na okrese skomíral a náš oddíl jezdil často na mimokrajská klání. Chtěli jsme zvýšit renomé okresních soutěží. V lize se tedy převážně soutěží s úzkými hadicemi bez přetlakového ventilu, dvě soutěže jsou se širokými. V seriálu je také jeden noční závod a jiný závod se bude měřit na nástřiky. V soutěži je možnost zapůjčení jednoho závodníka,“ přiblížil Deníku soutěž Pavel Novák za Táborskou hasičskou ligu. Ta je významná svým vyváženým zastoupením, které obsahuje jedenáct radních z jedenáct pořádajících obcí.

Soutěž změnila tvář

„Hasičské soutěže změnily v dnešní době tvář, je nutné zajistit moderátora, občerstvení, organizaci třiceti oddílů, ceny. K dispozici dnes například máme i elektrickou časomíru,“ uvedl dále Novák.
Nejlepší mužstvo republiky, se ale na soutěži neukáže. Nevcehle z Vysočiny si letos poměří schopnosti na jiném závodě. „Horkým kandidátem na umístění je Nemyšl, která dvakrát reprezentovala kraj na mistrovství republiky. Do dění určitě významně promluví Chotěmice, Tučapy nebo Zhoř u Tábora,“ tipoval Novák, který by byl spokojený s umístěním svého oddílu SDH Dvorce do pátého místa.