„Za včerejší večer jsme zaznamenali osm výjezdů ke spadlým stromům. První byl hlášený krátce před sedmou hodinou večer. Nešlo o stromy v zahradách nebo u domů či v zástavbách, jednalo se o překážky na silnicích," potvrdila Vendula Matějů, tisková mluvčí hasičů pro Jihočeský kraj. Podle ní nešlo o nic dramatického, nicméně jisté komplikace pro řidiče to znamenalo.

K silným poryvům větru řekl pár slov také meteorolog František Vavruška. „Tím, že se včera rychle ochladilo, se vytvořil silný vítr, který se přehnal celým Jihočeským krajem. Pro toto období je podobné počasí obvyklé, zkrátka už přichází podzim," uklidňuje meteorolog.

To, že nešlo o nijak závažné nebezpečí potvrdil i David Dlouhý, dobrovolný hasič z Bechyně. „Řekl bych, že to byl jeden z těch lehčích zásahů. Padlý strom, ke kterému jsme vyjížděli, ležel na silnici mezi Raděticemi a Bernarticemi. Ani nebyl přes oba dva jízdní pruhy, takže jsme jej lehce odstranili. Šlo o soušku, která nevydržela silnější vítr," zhodnotil včerejší večerní výjezd David Dlouhý. Do terénu vyjeli nejenom Bechynští, ale i dobrovolní hasiči z Chýnova a Opařan.

Nárazy větru ale nebyly nijak malé. V Táboře dosahoval vítr rychlosti 17 metrů za sekundu a měřící stanice na Temelíně ukázala dokonce rychlost 28 metrů za sekundu. „V dalších dnech se ale podobného počasí už nemusíme obávat. Začne sice foukat více a ochladí se, ale to je v září běžné," řekl nakonec František Vavruška z hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Autor: Veronika Gigalová