Konala se zde bohulibá akce, kterou měli na svědomí dobrovolní hasiči z Valu. S nápadem pomoci těžce postiženým chlapcům Filipovi a Michalovi Vetralovým z Veselí nad Lužnicí přišla Jaroslava Pejšová z SDH Val.

Akci Pečeme bramboráky pro Filípka a Míšu navštívila asi stovka návštěvníků. „Napadlo mě jim pomoci, protože se známe, maminka těch kluků, Petra, s námi vyrůstala,“ zmínila Jaroslava Pejšová. „Na to, že má naše vesnice 255 obyvatel, se nás sešlo opravdu dost,“ podotkla. Na nápad přispět do dobročinné sbírky ji přivedlo přečtení informace o tom, že chlapci potřebují pro každodenní život pomoc asistentky. Péči jim dříve zajišťovala matka, která bohužel vážně onemocněla, a proto se nyní nemůže o syny plně starat. „Navíc zde mají kluci babičku a dědu a často sem jezdí. Maminka je jako fanoušky hokeje pravidelně vozí na sledování hokejových zápasů do hostince U Koloušků,“ doplnila.

Na základě těchto informací začaly přípravy. Na zhotovení občerstvení se podíleli nejen požárnici, ale také občané Valu, Hamru i okolních vesnic. „Pečení bramboráků se jako vždy při akcích hasičů ujala parta ve složení Jana Průchová, Iveta Havlová, Romana Průchová, Gabriela Mildová a Jaroslava Pejšová, o přípravu 40 kilogramů brambor se postarala hostinská Jana Koloušková a holky jely,“ popsala do detailů přípravy krmě.

Navíc byly na místě připraveny kasičky pro dobrovolné příspěvky, k tomu se současně přičítalo za každý bramborák 10 korun. Dále si mohli účastníci zakoupit různá přáníčka, vánoční stromečky, které do sbírky věnovaly Ilona Nedvědová a Tereza Katráková.
Na pořádané akci samozřejmě nechyběli ani Michal a Filip, kteří přijeli i s matkou. „Na památku od nás dostali drobné dárky, aby na příjemný večer nezapomněli,“ podotkla Jaroslava Pejšová.

Kasičky se plnily rychle, někteří členové SDH vkládali i příspěvky od kolegů ze zaměstnání a svých známých. „Celková suma, kterou jsme vybrali, činila 34 210 korun, hned v pondělí jsme ji vložili na transparentní účet České spořitelny,“ sdělila potěšeně iniciátorka.

Navíc nezapomněla poděkovat za vydařené odpoledne v kolektivu milých lidí. „Odpoledne se moc vydařilo, SDH Val děkuje všem, kdo přispěl do sbírky na zajištění osobní asistence pro Míšu a Filípka finančně, tak i zajištěním občerstvení pro účastníky akce,“ uzavřela vydařenou dobročinnou akci.

Lenka Pospíšilová