Takto výjimečný výcvik podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů absolvovali táborští hasiči směny "C" posledního února.

"Jako cíl velitelé stanovili jak lokalizaci a likvidaci požáru elektroautomobilu, tak i vyhledání a záchranu osoby, tedy řidiče. Součástí výcviku bylo také praktické seznámení se s objektem garáží, s jeho členěním a využitím únikových cest pro hasební zásah," popsala Vendula Matějů.

#youtube|E_3msyCRRkk?si=Tt3TTuoYfwbfX_U6#

Prioritou cvičení však bylo podle jejích slov následné prověření postupů při vyproštění elektromobilu "poškozeného požárem" z garáží ven na volné prostranství. Jednotka použila nově pořízené vybavení, a to sadu pro manipulaci s vozidly, tak zvané vozíčky.

"Obrovským benefitem byla možnost vyzkoušet si taktické postupy a vybavení přímo na elektromobilu, a to na elektromobilu značky Tesla X. Manipulace s tímto vozem je specifická především v jeho hmotnosti. Tesla X váží přibližně 2,5 tuny, což je výrazně víc, než jaká je hmotnost běžných osobních automobilů. Po instalaci vozíčků pod kola Teslu z garáží po šikmých plochách hasiči vytáhli velitelským automobilem Škoda Kodiaq. Na závěr cvičení se jednotka seznámila s konstrukcí, bezpečnostními prvky a nouzovými postupy elektromobilu Tesla X," uvedla mluvčí.

Hasiči v pondělí řešili historicky první požár elektromobilu v Jihočeském kraji. Stal se v Dyníně.
V Dyníně shořel elektromobil. K ohni musel speciální kontejner z Mladé Boleslavi

Dodala, že cenné rady a informace ohledně taktiky vyproštění a použití sady pro manipulaci s vozidly poskytl jejich tvůrce z HZS Olomouckého ppor Ing. Pavel Thin.