Jejich děti totiž každoročně dlabají strašidelné dýně ve zdejší škole a předloni je tu na noc i zapalovaly. Letos se proto zdejší sdružení rodičů rozhodlo zapojit do Halloweenu celou vesnici. Každý, kdo projevil zájem, tak mohl svůj domek zahalit do halloweenské oranžové dle libosti. Kreativitě se meze nekladly.

Zástupkyně sdružení rodičů pak vybraly demokratickým losem trojici vítězů, kteří obdrželi poukázku do hračkářství Dráčik v hodnotě 1000, 500 a 300 korun.

Hodnotící komise

Chvíli před smluvenou hodinou zastavuji před dražickým obecním úřadem. Chvátám, abych si prohlédla alespoň pár dekorací, než přijde hodnotící komise. Ze začátku nejsem příliš úspěšná, až se mi zdá, že Dražičtí možná soutěž bojkotovali. V zápětí ale narážím na dvojici překrásných dekorací. A pouze u nich to naštěstí neskončilo.

„Už jsme jich našly pět," hlásí mi posléze jedna z členek sdružení rodičů Radka Rypáčková. Společně s ní, Janou Marouškovou a Milenou Knotkovou se vydáváme na další lov. A je se na co dívat. Dražičtí se skutečně vytáhli. Dámy na svém slosovacím archu zaznamenaly a fotograficky zachytily rovných 54 nejrůznějších dekorací.

Halloween• Je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul.
• Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu – v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích) a „koledují" o sladkosti.
• Tradičními znaky jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři. Typickými barvami jsou černá a oranžová. Zdroj: WP

Poté, co prošly všemi dražickými uličkami, jaly se spolu se zaměstnanci restaurace Zlatá Brána vylosovat tři výherce. „Vítěze nakonec vylosoval zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali, který v restauraci náhodou obědval," směje se Radka Rypáčková.
Daniel Vali vylosoval postavičku složenou z dýní, kterou její autoři Rudolf Vrchota a René Volek nazvali jednoduše „Vlasáč." „Pracovali jsme na něm až do dvou hodin do rána," svěřil Deníku Rudolf Vrchota, jehož „Vlasáče" jistě není odvážné označit za nejnápaditějšího ze všech dekorací.

Druhé místo a pět set korun získali Farovi z Meziříčí a třetí místo vybojovali Snížkovi z Dražic.
Úvodní ročník každé akce je vždy nejtěžší. Dražičtí ale zásluhou velké propagace zburcovali celou vesnici a vyplatilo se. „Jsme nadšení, určitě bychom rádi pokračovali i v příštím roce," slibuje Radka Rypáčková za sdružení rodičů.

Autor: Kateřina Šímová