Jak uvedla produkční snímku Helena Váňová, jako lokaci pro "přechodný domov" čtyřnohých mazlíčků vybrali Ladův kraj, s jedinečnými přírodními krásami. „Celý Gumpův projekt je pro nás spontánní záležitost. V době, kdy vznikala kniha, netušili jsme, že natočíme film. Když jsme točili film, netušili jsme, že postavíme útulek. Jako by nás ta Gumpova šťastná psí hvězda vedla. Při projektu útulku jsme mysleli i na to, aby pejsci měli blízko prostor k dlouhému venčení,“ vysvětlil Filip Rožek.

Víceúčelové kotce

Psy budou venčit mimo jiné fanoušci spolku Se psem mě baví svět, kterých jsou již na tisíce. „Naším plánem je, aby pejsci trávili hodně času venku, při venčení po okolí. A k tomu je tohle místo, lemované lesem, naprosto ideální. Dbali jsme také na to, aby útulek zapadl do rázu místní krajiny," přiblížil Rožek. Kotce tedy budou shora zasypány hlínou, na níž později poroste vegetace. Nános zeminy bude v létě tepelně izolovat a jejich obyvatelé tak nebudou trpět horkem. A proti chladu v zimě zafunguje dvojitá vrstva tepelné izolace uvnitř kotce.

Celý projekt je financován výnosem z prodeje knih Gump, plyšáků, veterinárních přípravků nesoucích a dalších produktů nesoucích Gumpovo jméno. "Významnou část investice útulku realizovala společnost WPA, která je také partnerem filmu. Provoz psího útulku bude zahájen v září," podotkla Helena Váňová s tím, že kromě devatenácti venkovních kotců čítá ještě osm vnitřních včetně karantény.

Podpora osobností

A protože ve filmu Gump – pes, který naučil lidi žít hrají výhradně osobnosti, které milují psy a není jim jejich osud lhostejný. Staly se z nich podporovatelé výstavby útulku a přijeli se na něj podívat. "Nejvíce nadšený byl zpěvák David Kraus, který prohlásil, že by se mu podobné bydlení také zamlouvalo. Herečky Ivana Chýlková a Hana Holišová zase žasly nad důmyslností projektu, nad tím, jak moc autoři mysleli na co nejlepší podmínky pro pejsky, kteří zde budou čekat na svůj nový domov" zmínila produkční.

Jak se ukázalo, z Gumpa se za uplynulé dva roky stal obrovský fenomén, který oslovil statisíce lidských srdcí. Snímek o velké psí lásce a naději bude mít premiéru 22. července. Část filmu se natáčela také v Táboře, kolem řeky Lužnice a v Útulku pro psy a kočky na Vápenné strouze. Pes Gump má v táborském Muzeu čokolády a marcipánu na svou počest také sochu v životní velikosti.