Když loni v dubnu iniciativou ANO fotbal rozbil radniční koalici, strana vítězů se těšila, že co nevidět bude stadion patřit pod město a to ho zmodernizuje. Pravdu měli z poloviny: města není, přesto do něj posílá 10 milionů.

Fotbalová veřejnost se dočkala, zastupitelé posunuli modernizaci sportoviště o velký krok dopředu. Udělat ho ale nebylo snadné. Ve vzduchu visel fakt, že FK Tábor přišel o většinového vlastníka, a příjmy se tak smrskly na polovinu.

Radní Petr Havránek z T2020 proto navrhoval opatrnější postup a chtěl uvolnit jen šest milionů. „Další by dostali s podmínkou, že se udrží v soutěži," zdůvodnil.

Zastupitelé neměli hlasování o dotaci pro fotbalový FK Tábor jednoduché. Z jedné strany útočilo vědomí, že se již loni zavázali stadion od soukromého subjektu převzít a přestavět, z druhé strany skutečnost, že teď mají investovat do cizího.

Obavy právě z tohoto modelu neskrývá komunistický zastupitel Václav Ebert. Bezúplatný převod sportoviště do majetku města se totiž právně ukázal jako velké sousto pro obě strany.

„Jsem z toho rozpačitý. Toto je proti normálnímu myšlení, investovat máme do vlastního," míní, zatímco jeho kolega z ODS František Dědič oceňuje posun v přístupu města k vyřešení druholigového stadionu.

„Tábor má mít stadion pro dospělé a toto je nejlevnější způsob, to oceňuji. Zatímco třeba traktor je možné odnést, tribuny určitě ne a na převod majetku jednou stejně dojde," nevidí v majetkových vztazích překážku.

Klub, který k poslednímu květnu přišel o donátora Jiřího Smrže, musí podmínky pro soutěž splnit do konce srpna, jinak bude dál hrát na hřišti na Soukeníku v Sezimově Ústí.

ROZHOVOR: S výkonným ředitelem klubu FC MAS Táborsko Tomášem Samcem:

Ačkoli ve svých příjmech odchodem velkého sponzora zaznamenali propad z 28 na 14 milionů, výkonný ředitel Tomáš Samec nepřipouští, že by v tabulce sestoupili.

close Tomáš Samec. info Zdroj: Jan Škrle zoom_in Jak se nižší rozpočet ve vašem klubu projevuje?
Nižší příjmy se již projevily. Proto jakmile pan Jiří Smrž oznámil odchod z klubu, začali jsme s úspornými opatřeními na všech úrovních. Samozřejmě největší úspory jsou v A týmu. Předpokládáme, že do nové sezóny nastoupí omlazený tým, v němž budou mladší hráči, kteří teprve čekají na svoji šanci. Samozřejmě, že se kádr zúží. Další opatření jsou v nákladech na režii.

Snižujete i počet placených funkcionářů?
Ano, i v managementu končí někteří zaměstnanci. Celkem jde o tři.

Muselo se sáhnout i na váš plat ředitele klubu?
Opatření se týkají naprosto všech, takže i mě.

O jakou hvězdu jste přišli?
To už bylo na podzim, kdy jsme přišli o Ibrahima Benjamina Traorého, který odešel do Zlína a teď slaví evropské poháry. Souhlas  s tréninkovou činností s Olomoucí má Petr Javorek, nicméně ze základní sestavy by měli odejít jen tři hráči a kostra by nám měla zůstat. Samozřejmě největší dopad to má ten, že kádr šestnácti až osmnácti hráčů druholigové kvality se teď zúží třeba na dvanáct a zbytek budou mladí kluci. Na druhou stranu i k nám nastoupil náš odchovanec Vojtěch Kostka, který bude dostávat větší šance.

Budete s takovým kádrem schopni udržet druhou ligu?
Ekonomika se vždy nerovná sportovnímu výsledku, navíc nám zůstává celá obrana a ze středu zálohy by měl odejít jen jeden hráč. Už dnes dáváme prostor mladým a perspektivním hráčům.

Kolik si u vás hráči vydělají?
Průměrný plat hráčů, kteří jsou u nás jako osoby samostatně výdělečně činné, se pohybuje kolem dvaceti až třiadvaceti tisíci před odečtením nákladů.

Proti dotaci žádá město od vlastníka klubu i určité závazky, za jejich porušení mu hrozí až vracení celé desetimilionové dotace. Jinak může počítat, že stadion získal na deset let.

Za městské peníze ho nyní přestavíme tak, aby odpovídal úrovni soutěže, kterou první tým FC MAS Táborsko hraje.
Přírodní trávník na ploše v Kvapilově ulici už leží, takže nyní je nejdůležitější tribuna pro diváky a sociální zařízení. Do 10 milionů se vejde také chodník od brány do kabin, vybudování sektoru pro fanoušky obou stran a dále také pro policisty a novináře. Nezbytná je i dostatečná kapacita pro parkování.